……………

Pôrodné asistentky – ako vám pomôžu počas tehotenstva a pôrodu?

P"rodné asistentky pripravia a podporia ženu pri pôrode aj po ňom

Vedeli ste, že 5. máj je Medzinárodným dňom pôrodných asistentiek? Prečítajte si, aká je ich úloha počas tehotenstva, pri pôrode, ale aj v šestonedelí.

P"rodné asistentky pripravia a podporia ženu pri pôrode aj po ňom

Prípraví na pôrod a pomôže pri ňom aj po ňom

V niektorých krajinách sú pôrodné asistentky prirodzenými sprievodkyňami budúcich mamičiek. Už počas tehotenstva k nim chodia na prehliadky a konzultácie. Ak ide všetko tak, ako má, mamičky s týmito expertkami na fyziologický pôrod aj privedú svoje bábätko na svet.

Pôrodná asistentka je vysokoškolsky vzdelaná odborná zdravotníčka, ktorá poskytuje žene starostlivosť počas tehotenstva a počas pôrodu, ale aj v šestonedelí. Je uznávaná ako plne zodpovedná zdravotnícka pracovníčka, ktorá sa ženy snaží podporiť v čo najprirodzenejšom pôrode alebo ich zoznámiť s vhodnými alternatívami.

Snaží sa, aby sa vďaka jej službám minimalizovali zbytočné zásahy počas pôrodu. Nájdete ju pracovať v pôrodniciach, na klinikách, v ambulanciách a asistujú aj pri domácich pôrodoch.

O čo sa vlastne stará pôrodná asistentka? Úzko spolupracuje s ambulantným gynekológom a pôrodníkom. Počas tehotenstva, pôrodu, ale aj počas šestonedelia dbá o zdravie matky. Budúcu mamičku pripravuje na pôrod.

Je schopná nájsť najvhodnejšie spôsoby tlmenia bolesti pri pôrode a keď sa dieťatko začne pýtať na svet, kontroluje stav mamičky aj bábätka – dokonca môže do priebehu pôrodu aj zasiahnuť. A keď už je dieťa na svete, pomáha pri pooperačnom zotavovaní ženských pohlavných orgánov či dojčení.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

„Štúdie ukazujú, že ak by na celom svete bolo nastavenie systémov zdravotnej starostlivosti o tehotné a rodiace ženy adekvátne a pôrodné asistentky by boli začlenené do týchto systémov v dostatočnom počte, dalo by sa predísť úmrtiam, predčasným pôrodom, zbytočným cisárskym rezom či poškodeniam zdravia žien a detí v dôsledku zbytočných intervencií.“ Ženské kruhy

V minulosti mali väčšie slovo

Aj pôrodné asistentky si prešli svojím historickým vývojom. Pred sto rokmi pracovali samostatne, no so zmenou politického systému v roku 1948 sa zmenil aj pohľad na ich prácu. Žiaľ, k horšiemu. Tieto odborníčky totiž boli v podstate degradované na úroveň radovej zdravotnej sestry. Ich úlohu nahradil lekár a z nich sa tak stali len asistentky doktorov, ktorým patrí doména vo sfére pôrodníctva dodnes.

Súčasný vývoj smeruje opäť k osamostatneniu pôrodných asistentiek a lekári sa cítia tak trochu ohrození. Po revolúcii sa týmto odborníčkam vrátilo pomenovanie pôrodná asistentka, no táto kozmetická zmena im nezaručila návrat ich kompetencií vo vzťahu k rodiacej žene, a tak si ich práca stále udržuje punc minulej doby, ktorá ich dotlačila do akejsi asistentky lekára.

V zahraničí sú oceňované

Pozícia pôrodnej asistentky je v rozvinutých krajinách, ako napríklad Nórsko či Švédsko, vážená a oceňovaná. Podľa OZ Ženské kruhy majú mnohé krajiny nižšiu mieru cisárskeho rezu a zároveň majú najlepšie perinatálne výsledky. Je to tak aj preto, lebo sa asistentky vzdelávajú predovšetkým vo fyziológii pôrodu. Dokážu rozpoznať, ak nastáva problém, a privolajú pôrodníka, ktorý už má špecializáciu na riešenie komplikácií.

Výkonná rada Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásila rok 2020 za Rok sestry a pôrodnej asistentky, ktorý bude oslavovať 20 miliónov sestier a pôrodných asistentiek na celom svete. Pri tejto príležitosti bola spustená aj medzinárodná kampaň Nursing Now, ktorej cieľom je zviditeľňovanie ošetrovateľstva a zvýraznenie nenahraditeľnosti sestier a pôrodných asistentiek v zdravotnej starostlivosti na celom svete.

Prostredníctvom Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek sa zapojilo aj Slovensko. Hlavným cieľom kampane u nás je poukázanie na kritickú situáciu s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek, na vysokú zodpovednosť, ktorú si vyžadujú tieto povolania, ale aj nízku mieru uznania týchto povolaní spoločnosťou.

Marina Gorghetto

Autorka: Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

Marína Gorghetto

Marína Gorghetto

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

• iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

• Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.