Prípraví na pôrod a pomôže pri ňom aj po ňom
V niektorých krajinách sú pôrodné asistentky prirodzenými sprievodkyňami budúcich mamičiek. Už počas tehotenstva k nim chodia na prehliadky a konzultácie. Ak ide všetko tak, ako má, mamičky s týmito expertkami na fyziologický pôrod aj privedú svoje bábätko na svet.
Pôrodná asistentka je vysokoškolsky vzdelaná odborná zdravotníčka, ktorá poskytuje žene starostlivosť počas tehotenstva a počas pôrodu, ale aj v šestonedelí. Je uznávaná ako plne zodpovedná zdravotnícka pracovníčka, ktorá sa ženy snaží podporiť v čo najprirodzenejšom pôrode alebo ich zoznámiť s vhodnými alternatívami.
Snaží sa, aby sa vďaka jej službám minimalizovali zbytočné zásahy počas pôrodu. Nájdete ju pracovať v pôrodniciach, na klinikách, v ambulanciách a asistujú aj pri domácich pôrodoch.
O čo sa vlastne stará pôrodná asistentka? Úzko spolupracuje s ambulantným gynekológom a pôrodníkom. Počas tehotenstva, pôrodu, ale aj počas šestonedelia dbá o zdravie matky. Budúcu mamičku pripravuje na pôrod.
Je schopná nájsť najvhodnejšie spôsoby tlmenia bolesti pri pôrode a keď sa dieťatko začne pýtať na svet, kontroluje stav mamičky aj bábätka – dokonca môže do priebehu pôrodu aj zasiahnuť. A keď už je dieťa na svete, pomáha pri pooperačnom zotavovaní ženských pohlavných orgánov či dojčení.
Tip od nás
„Štúdie ukazujú, že ak by na celom svete bolo nastavenie systémov zdravotnej starostlivosti o tehotné a rodiace ženy adekvátne a pôrodné asistentky by boli začlenené do týchto systémov v dostatočnom počte, dalo by sa predísť úmrtiam, predčasným pôrodom, zbytočným cisárskym rezom či poškodeniam zdravia žien a detí v dôsledku zbytočných intervencií.“ Ženské kruhy
V minulosti mali väčšie slovo
Aj pôrodné asistentky si prešli svojím historickým vývojom. Pred sto rokmi pracovali samostatne, no so zmenou politického systému v roku 1948 sa zmenil aj pohľad na ich prácu. Žiaľ, k horšiemu. Tieto odborníčky totiž boli v podstate degradované na úroveň radovej zdravotnej sestry. Ich úlohu nahradil lekár a z nich sa tak stali len asistentky doktorov, ktorým patrí doména vo sfére pôrodníctva dodnes.
Súčasný vývoj smeruje opäť k osamostatneniu pôrodných asistentiek a lekári sa cítia tak trochu ohrození. Po revolúcii sa týmto odborníčkam vrátilo pomenovanie pôrodná asistentka, no táto kozmetická zmena im nezaručila návrat ich kompetencií vo vzťahu k rodiacej žene, a tak si ich práca stále udržuje punc minulej doby, ktorá ich dotlačila do akejsi asistentky lekára.
V zahraničí sú oceňované
Pozícia pôrodnej asistentky je v rozvinutých krajinách, ako napríklad Nórsko či Švédsko, vážená a oceňovaná. Podľa OZ Ženské kruhy majú mnohé krajiny nižšiu mieru cisárskeho rezu a zároveň majú najlepšie perinatálne výsledky. Je to tak aj preto, lebo sa asistentky vzdelávajú predovšetkým vo fyziológii pôrodu. Dokážu rozpoznať, ak nastáva problém, a privolajú pôrodníka, ktorý už má špecializáciu na riešenie komplikácií.
Výkonná rada Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásila rok 2020 za Rok sestry a pôrodnej asistentky, ktorý bude oslavovať 20 miliónov sestier a pôrodných asistentiek na celom svete. Pri tejto príležitosti bola spustená aj medzinárodná kampaň Nursing Now, ktorej cieľom je zviditeľňovanie ošetrovateľstva a zvýraznenie nenahraditeľnosti sestier a pôrodných asistentiek v zdravotnej starostlivosti na celom svete.
Prostredníctvom Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek sa zapojilo aj Slovensko. Hlavným cieľom kampane u nás je poukázanie na kritickú situáciu s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek, na vysokú zodpovednosť, ktorú si vyžadujú tieto povolania, ale aj nízku mieru uznania týchto povolaní spoločnosťou.
Autorka: Marína Gorghetto
Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.