Aké sú teda hranice, čo je iba variácia v rámci normy a kedy už je potrebné vyhľadať lekára? Ako som spomínala, prvý deň menštruácie je prvý deň cyklu. Dĺžku cyklu vypočítate tak, že sa pozriete, koľko dní trvá cyklus medzi prvým dňom predchádzajúcej a prvým dňom nastávajúcej menštruácie.
Kedy ide o poruchu cyklu?
Aby sme mohli hovoriť o poruche cyklu, musí sa porucha zopakovať minimálne tri cykly. Takže pokiaľ máte jedno veľmi silné krvácanie, alebo jedno krvácanie vynechalo (a tehotenský test je negatívny), nemusíte ísť hneď k lekárovi. Môže ísť o „náhodu“ vyvolanú napr. stresom, reakciou na chorobu a pod.
Je vhodné viesť si menštruačný kalendár, tak uvidíte zmenený vzor krvácania a aj lekár ľahšie posúdi kalendár (graf), ako keď budete diktovať množstvo čísel alebo údaje nebudete vedieť vôbec.
Aj tu platí, že dôkladná anamnéza je základ. Množstvo žien udáva, že sa im cyklus zmenil po pôrode, či už k „lepšiemu“ (menej krvácania, kratší, menej bolesti), alebo k „horšiemu“ (väčšie krvácanie, viac dní, horšie bolesti).
Trvanie cyklu
Bežný cyklus trvá 24 až 38 dní, niektoré zdroje udávajú mierne variácie týchto čísel (napr. 23 dní a 36 dní). Ak je menštruácia častejšia ako každých 24 dní (prípadne 23 dní), túto poruchu nazývame polymenorea, ak je cyklus dlhší ako 38 dní, porucha sa nazýva oligomenorea.
V prípade, že menštruácia nepríde vôbec (počas troch, prípadne šiestich mesiacov), nazýva sa to amenorea.
Výraz fyziologická amenorea hovorí o stavoch, kedy je normálne nemať menštruáciu, čiže tehotenstvo a dojčenie. Liekmi navodená amenorea je stav, kedy je neprítomnosť krvácania želaný stav (napr. kvôli liečbe niektorých ochorení alebo pri užívaní antikoncepcie). Viac o týchto poruchách cyklu spracujem v osobitnom článku.
Krvácanie je normálne, strata krvi je 5 až 80 ml. Týmto číslam je veľmi ťažké uveriť, pretože subjektívny pocit môžete mať, že sú to „litre“ krvi.
Menštruačná tekutina
Počas menštruácie sa nevylučuje iba čistá krv, lepší názov je menštruačná tekutina. Menštruačná tekutina obsahuje okrem krvi aj sliznicu maternice, cervikálny a vaginálny sekrét. Menštruačná tekutina (krv) neobsahuje koagulačné faktory, takže sa nezráža.
Prítomnosť krvných zrazenín je príznakom nadmerného krvácania. Normálna menštruácia nezanecháva vplyv na stave krvného obrazu (vyšetrenie, kde sa zráta počet červených, bielych krviniek, krvných doštičiek a krvného farbiva hemoglobínu) a nespôsobuje anémiu (chudokrvnosť).
Nadmerné menštruačné krvácanie je veľkým problémom, je to obsiahla a dôležitá téma, preto ju spracujem v osobitnom článku. Trvanie bežného krvácania je do 8 dní.
Pravidelnosť menštruácie môže variovať
Existujú šťastné ženy, ktoré majú úplne pravidelný cyklus a dokonca na hodinu si vedia vyrátať, kedy budú krvácať. Ale sú aj ženy, ktoré musia mať zásoby vložiek/tampónov v každej kabelke, pretože sa môže stať, že menštruácia príde kedykoľvek. Oba varianty sú normálne. Pravidelnosť menštruácie sa môže hýbať v rozmedzí približne 9 dní.
Krvácanie mimo menštruáciu
Niektoré ženy však majú mierne krvácanie (často nazývané ako špinenie) v čase ovulácie, čo je tiež úplne normálne. Takže ak sa objaví malé zakrvácanie zhruba na 14. deň (resp. v polovici cyklu), nemusíte sa obávať. Sú ženy, ktoré to majú každý mesiac, u niektorých sa to objaví z času na čas.
Menštruačné bolesti sú normálne – do istej miery
Latinský názov pre menštruačnú bolesť je dysmenorea. Maternica sa sťahuje (podobne ako pri pôrode), aby vypudila obsah, ktorý už nepotrebuje, a to môže bolieť.
Normálne menštruačné bolesti sú také, ktoré reagujú na bežné lieky od bolesti (paracetamol, ibuprofen, spazmolytiká). Pokiaľ má žena bolesti takého charakteru, že nemôže vstať z postele, nemôže do práce, zvracia od bolesti a pod., nejde o normálny stav a je potrebné navštíviť lekára. Môže to byť napr. endometrióza, ale často sa nenájde žiadna príčina.
Pokiaľ ste mávali menštruáciu bez silnejších bolestí a tie sa zrazu objavili, taktiež to môže mať patologickú (chorobnú) príčinu. Napríklad myóm alebo polyp v maternici. Na zvládanie menštruačných bolestí existuje viacero prístupov. Od nefarmakologických (teplé obklady, horúci kúpeľ) až po rôzne druhy analgetík alebo liekov, ktoré odstránia menštruáciu, a teda aj bolesti.
Ženy, ktoré vedia, kedy dostanú menštruáciu, môžu brať ibuprofen niekoľko dní pred nástupom. Ibuprofen (alebo iné látky zo skupiny liekov nazývaných NSAID) blokuje účinok prostaglandínov.
Prostaglandíny sú látky, ktoré spôsobujú kontrakcie a používajú sa na spustenie kontrakcií pri vyvolaní pôrodu. Pokiaľ máte silné menštruačné bolesti, nestačí si dať jednu ružovú tabletku, keď to už nevydržateľne bolí.
Analgetiká musia mať v krvi stálu hladinu a je potrebné ich užívať pravidelne (podobná schéma ako antibiotiká). Odporúča sa užívať paracetamol a ibuprofen v maximálnej možnej dávke. Paracetamol 1 g každých 6 hodín a ibuprofen 400 mg každých 8 hodín.
Keďže menštruačné bolesti sú kŕče, je veľmi výhodné skombinovať obyčajné lieky od bolesti s látkami proti kŕčom. Volajú sa spazmolytiká. Niektoré sú voľnopredajné, niektoré vám musí predpísať lekár. Pokiaľ sú bolesti neznesiteľné alebo život obmedzujúce, existuje hormonálna liečba, ktorá odstráni menštruáciu, a teda aj bolesti.
Zvyčajne na to stačí obyčajná antikoncepcia. A nie, nie je to nebezpečné. Žena nemusí mať menštruáciu, pokiaľ užíva hormóny. Tomuto sa budem viac venovať v článku o menštruačných mýtoch.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
Zmeny nálady a predmenštruačná dysforická porucha
Ako som písala v predchádzajúcich článkoch, je úplne normálne, že sa vám nálada počas cyklu mení. Gestagény (progesterón) má dysforický efekt, čiže negatívny efekt na náladu.
V podstate je to z hľadiska evolúcie veľmi rozumné. Pred ovuláciou, kedy dominuje estrogén, je žena aktívna, libido stúpa (čiže sa „hľadá“ spermia), po ovulácii už žiadne nové spermie nie sú potrebné, takže je to „zariadené“ tak, aby žena nemala chuť niečo robiť, hľadať partnera, alebo aby sa jej telo mohlo venovať oplodnenému vajíčku.
Takže istý pokles nálady, iritabilita a citlivosť sú normálne. Toto sa nazýva PMS (predmenštruačný syndróm).
Keď však už tieto symptómy narúšajú normálny život, objavuje sa depresia a úzkosť cca 2 týždne pred menštruáciou a príznaky zmiznú po nej, nazýva sa to PMSD alebo PMDD (predmenštruačná dysforická porucha).
Od „obyčajnej“ depresie sa odlišuje tým, že trvá iba dva týždne v mesiaci a zmizne po menzese. PMSD je už klasifikovaná ako choroba. Čo sa týka liečby, sú dve možnosti: kombinované kontraceptíva užívané v kontinuálnom režime, to znamená užívať ich bez pauzy, aby bola hladina hormónov v krvi úplne stabilná a nedochádzalo k výkyvom.
Pokiaľ žena nemôže alebo nechce užívať antikoncepciu, druhou možnosťou sú niektoré druhy antidepresív ako escitalopram alebo sertralín. Tieto lieky sa môžu užívať kontinuálne (každý deň) alebo iba v druhú polovicu cyklu.
PMSD treba brať vážne a vedieť o ňom, vedieť ho diagnostikovať a adekvátne liečiť. Žiadna žena nemá trpieť len preto, že je žena.
Autorka: MUDr. Denisa Marcišová
Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.
“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.