Žiaľ, mnoho žien prichádza na to, že má genetickú predispozíciu na problémy so zrážaním krvi, až po niekoľkých neúspešných tehotenstvách – spontánnych potratoch či odumretí plodu. Táto mimoriadne bolestivá skúsenosť ich privedie do hematologickej ambulancie, kde sa pátra po pôvode neúspešného tehotenstva. Podrobné krvné testy neraz ukážu príčinu, ktorou je porucha zrážanlivosti krvi, napríklad vrodený trombofilný stav.
Ešte skôr, ako otehotniete, sa určite oplatí pozisťovať v rodine, či niektoré ženy nemajú v anamnéze preeklampsiu, stratu tehotenstva, krvné zrazeniny v nohe alebo v pľúcach, pôrod dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo abrupciu placenty. V tom prípade je o dôvod viac ísť na krvné testy, ktoré potvrdia alebo vyvrátia poruchy zrážanlivosti krvi. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám.
Čo hrozí, ak máte poruchu zrážanlivosti krvi a ste tehotná?
Poruchy zrážanlivosti krvi v tehotenstve sú nebezpečné pre plod i pre matku. Tvoriace sa krvné zrazeniny blokujú tepny a krvné cievy, čím zmenšujú prietok krvi do základných orgánov vrátane placenty alebo mu úplne bránia. Keď sa preruší prietok krvi v placente, dieťatko nemá dostatok živín a kyslíka, ktoré potrebuje pre zdravý vývoj.
S nami získate na bábätko zľavy vo výške viac ako 450 €. Získajte zľavu na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.
Riziká porúch zrážanlivosti krvi:
Trombofília je stav, pri ktorom má krv zvýšený sklon k zrážaniu. Ohrozuje zdravie matky, ale zapríčiňuje aj ďalšie komplikácie tehotenstva vrátane:
- obmedzeného vnútromaternicového rastu plodu;
- ťažkej preeklampsie;
- potratu po 10 týždňoch tehotenstva;
- odtrhnutia placenty (placenta sa oddelí od sliznice maternice príliš skoro);
- narodenia mŕtveho dieťaťa.
Toto sú tie najhoršie scenáre, ktoré môžu nastať, keď matka o svojom ochorení nevie a nedostáva liečbu. Inak sú poruchy zrážanlivosti krvi dobre liečiteľné a pri náležitej pozornosti môžu aj ženy s poruchami zrážanlivosti krvi počas tehotenstva vynosiť zdravé dieťa až do termínu pôrodu.
Typy porúch zrážanlivosti:
Trombofília je dedičná a existuje niekoľko variácií porúch zrážanlivosti. Najbežnejšie typy sú:
- mutácia protrombínu G20210A;
- pľúcna embólia – embólia je krvná zrazenina, ktorá sa presúva z miesta, kde sa vytvorila, na iné miesto v tele;
- mutácia faktora V Leiden – FVL je výsledkom mutácie génu, ktorý tvorí jeden z proteínov nášho koagulačného systému, nazývaný faktor V; keďže každý proteín v našom tele je tvorený dvoma rôznymi génmi (jeden zdedený po matke a druhý po otcovi), existujú dva typy FVL: heterozygotné (zdedená bola iba jedna zmutovaná kópia génu F5 – buď od matky, alebo od otca) a homozygotné (zdedené boli dve mutované kópie, jedna od každého rodiča) – od druhu FVL závisí aj riziko vzniku abnormálnych krvných zrazenín;
- nedostatok antitrombínu – táto dedičná porucha výrazne zvyšuje možnosť vzniku krvných zrazenín;
- mutácia metyléntetrahydrofolát reduktázy C677 (MTHFR);
- nedostatok proteínu S;
- nedostatok proteínu C.
Liečba porúch zrážania krvi počas tehotenstva
Ak máte riziko poruchy zrážania krvi alebo potvrdený stav trombofílie, gynekológ (alebo hematológ, ak chodíte na pravidelné kontroly na hematológiu) vám predpíše lieky na riedenie krvi, ktoré budete užívať počas celého tehotenstva a šesť až osem týždňov po pôrode.
Tieto lieky nazývame antikoagulanciá (nefrakcionovaný heparín a heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou), sú bezpečné pre vyvíjajúce sa dieťa aj matku, bežne sa predpisujú tehotným ženám. Podávajú sa zvyčajne vo forme injekcií do brucha alebo do stehna, ktoré si aplikuje tehotná žena sama.
Ak vám zistili poruchu zrážanlivosti krvi už pred otehotnením, pravdepodobne ste evidovaná na hematológii, kde vám tiež nasadili liečbu. Najčastejšie sú to lieky na „riedenie“ krvi ako aspirín či anopyrín. Existuje však viacero liečebných plánov a dostupných liekov, v hematologickej ambulancii vyberú tie, ktoré vám budú „sedieť“ najlepšie.
Zdroj: Adobe Stock
Aké preventívne opatrenia znížia riziko tvorby krvných zrazenín a trombózy?
Doprajte si dostatok fyzickej aktivity – a to aj počas tehotenstva. Tehotenstvo nie je dôvodom, aby ste posedávali či polihovali a jedli za dvoch. Naopak. Každý deň si doprajte aspoň dvadsaťminútovú prechádzku. Nezabúdajte na vyvážené, zdravé stravovanie. Vyhýbajte sa dlhému sedeniu, aj počas dlhšej jazdy autom si robte dostatočné prestávky, aby ste sa rozhýbali. Vyhnite sa fajčeniu a alkoholu. Dobrým pomocníkom v tehotenstve sú tiež kompresné pančuchy, ktoré podporujú návrat krvi z nôh do srdca.
Máte obavy, že môžete mať niektorú z vrodených porúch zrážanlivosti krvi? Neváhajte sa o nich porozprávať so všeobecným lekárom či lekárkou alebo s gynekológom či gynekologičkou. Odporučia vám odborné vyšetrenia v tehotenstve, prípadne sami urobia základné testy.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26658204/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17896-factor-v-leiden
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC116643/