Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Postcovidový syndróm: Potrápi aj bezpríznakových

postcovidový syndróm
Postcovidový syndróm postihuje pomerne veľa pacientov, ktorý prekonali ochorenie covid-19. Ako a kedy sa prejavuje? Ktorého lekára treba vyhľadať?
postcovidový syndróm
V článku sa dočítate

Prekonali ste covid-19, no bojujete s jeho následkami? Možno sa vás týka postcovidový syndróm, nazývaný aj post covid alebo long covid. Aké má koronavírus následky? Môžete ich mať, keď ste prekonali toto vírusové ochorenie bez príznakov? Čo robiť pri pretrvávajúcich ťažkostiach?

Čo je postcovidový syndróm?

Čoraz častejšie vidíme následky ste covid-19, pri ktorých príznaky pretrvávajú alebo sa objavujú aj po prekonaní akútneho štádia choroby. Pokračujúci covid sa prejavuje príznakmi 4 až 12 týždňov od začiatku choroby. Príznaky postcovidového syndrómu trvajú aj po 12 týždňoch. Môžu postihovať akýkoľvek orgán. Termín long covid označuje súhrnne pokračujúci covid aj postcovidový syndróm.
Niektorí pacienti majú postcovidový syndróm bez príznakov. Zistí ho lekár pri odberoch krvi, ukáže sa na RTG či CT vyšetrení.

Postcovidový syndróm – príčiny

Príčiny postcovidového syndrómu vyvoláva buď priamo nový koronavírus, alebo zápal, ktorým naše telo naň reaguje. Osobitným problémom je porucha zrážanlivosti krvi pri covide, ktorá je častá. Zapríčiňuje infarkty, trombózy či cievne mozgové príhody.

Postcovidový syndróm neraz vznikne aj kvôli potrebe intenzívnej starostlivosti nevyhnutnej pri ťažkom priebehu (napríklad preležaniny, úbytok svalovej hmoty, rôzne príznaky prítomné po odpojení z umelej pľúcnej ventilácie a podobne).

Zdroj: Adobe Stock

Postcovidový syndróm – príznaky

Česká pneumologická a ftizeologická spoločnosť uvádza ako najčastejšie príznaky postcovidového syndrómu tieto:

Čo robiť, ak máte problémy po prekonaní covid-19?

Ak vás trápia príznaky ešte tri mesiace po prekonaní covidu, navštívte všeobecného lekára. Posúdi, ku ktorému špecialistovi vás pošle.
Najčastejšie príznaky súvisia s pľúcami, vtedy potrebujete pneumológa. Inokedy môže byť potrebná starostlivosť internistu, psychiatra, angiológa, kardiológa či iných špecialistov.

Nepodceňujte ani psychické následky po prekonaní koronavírusu. Ak sa už dlhší čas necítite vo svojej koži, ste úzkostnejší, pociťujete bezdôvodný nepokoj, poruchy spánku, smútok alebo ste dlhodobo „bez nálady”, potrebujete odborné vyšetrenie psychiatrom.

Postcovidový syndróm – diagnostika

Pri zisťovaní, či máte postcovidový syndróm, sa vás lekár bude pýtať na príznaky, okolnosti vašich problémov, iné choroby, alergie, lieky, ktoré užívate, choroby v rodine (anamnéza).
Podľa vašich ťažkostí zvolí potrebné vyšetrenia: môžu to byť odbery krvi, meranie krvného tlaku, EKG vyšetrenie, RTG vyšetrenie a iné.

Kedy navštíviť pneumológa po prekonaní covid-19?

K návšteve pneumológa potrebujete odporúčanie svojho všeobecného lekára. Dôvodom na pľúcne vyšetrenie sú problémy s dýchaním, dlhotrvajúci kašeľ, zadýchavanie sa aj pri malej námahe aj po zotavení sa z covidu, nižšie okysličenie krvi (hyposaturácia kyslíka).
Prvé vyšetrenie pneumológom po covide sa odporúča mesiac po prepustení z nemocnice, potom každých 3 až 6 mesiacov až do vymiznutia príznakov.

Niekedy sa stane, že aj po prekonaní covidu sa pľúca zotavujú len pomaly a potrebujete domácu liečbu kyslíkom (domáca oxygenoterapia, DDOT). Domáca oxygenoterapia dokáže z bežného vzduchu koncentrovať kyslík, ktorý dýchate maskou.
Môžete tak kyslík inhalovať doma, nemusíte kvôli tomu zotrvať v nemocnici. Pľúcny lekár posúdi, ako dlho budete DDOT potrebovať. Prenájom prístroja hradí aj zdravotná poisťovňa, ak ho odporučí lekár.

Zdroj: Adobe Stock

Postcovidový syndróm – liečba

Liečba postcovidového syndrómu závisí od typu vašich ťažkostí. Má uľaviť od príznakov. Neznamená to, že pokračuje liečba samotného covidu. V čase rozvoja postcovidového syndrómu už aktívny vírus v sebe zvyčajne nemáte.

Lekár vám odporučí najvhodnejšiu liečbu, prípadne predpíše lieky. Liečbu môžete podporiť domácimi prostriedkami po dohode s lekárom.

Postcovidový syndróm – domáca liečba

Domáca liečba postcovidového syndrómu závisí od príznakov. Na kašeľ skúste bylinné čaje proti kašľu, sirupy s obsahom tymianu či skorocelu.
Bolestiam kĺbov uľavíte pomocou tepla alebo chladu podľa toho, čo vám robí dobre. Nezabudnite na primeranú, miernu pohybovú aktivitu.
Pri únave nezostaňte len ležať ani neprepínajte svoje sily. Z bylinných prípravkov skúste rozchodník ružový.
Pri zábudlivosti a nedostatku sústredenia môžu pomôcť prípravky s obsahom ginko biloba.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

Rehabilitácia a cvičenie po covide

Po ťažkom priebehu covidu je dôležitá rehabilitácia. Ak máte nižšiu kapacitu pľúc a zadýchavate sa, potrebujete dychové cvičenia.

Postupne rozcvičujte jednotlivé svalové partie. Správne cviky vám odporučí fyzioterapeut. Cvičenie dávkujte postupne, nepreťažujte sa a neprepínajte svoje sily. Počúvajte svoje telo.

Správna strava s dostatkom bielkovín, vlákniny a vitamínov vám popri cvičení pomôže získať potrebnú silu.

Zdroj: Adobe Stock

Prevencia je lepšia ako liečba

Je zjavné, že koronavírus môže mať aj trvalé následky. Už teraz vieme, že má silu aj dlhodobo poškodiť orgány. Preto sa chráňte, aby ste sa vôbec nenakazili.
Dajte sa zaočkovať. Riziká vakcíny sú mnohonásobne nižšie ako riziká samotného covidu (samozrejme, vzhľadom na váš zdravotný stav).
Noste respirátor alebo rúško, obmedzte iné ako nevyhnutné kontakty.

Po prekonaní covidu, zostávajú v tele protilátky proti vírusu. Koľko ich máte, ukážu špeciálne testy z krvi.
A koľko za ne zaplatíte? Poistenci Union zdravotnej poisťovne nájdu aktuálne informácie o zľavách, na ktoré majú nárok tu.

Dôležité informácie a novinky o covid-19

Autor: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-slovenska-farmacie/2016-3-10/rozchodnice-ruzova-a-jeji-neuropsychotropni-ucinky-59513

https://plicni.fnol.cz/postcovid-syndrom-webinar-pro-prakticke-lekare

https://www.lekarnickekapky.cz/leky/aktuality/postcovidovy-syndrom.html

http://www.pneumologie.cz/guidelines/

https://www.nice.org.uk/guidance/ng188/chapter/2-Assessing-people-with-new-or-ongoing-symptoms-after-acute-COVID-19

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.