Postcovidový syndróm – dlhý covid aj ťažkosti u predtým bezpríznakových
Ťažkosti, ktoré sa zvyčajne prejavia priamo pri ochorení covid-19, môžu pretrvávať dlhší čas, prípadne sa v rôznych časových intervaloch vracať. Môžu byť kombinované, niektoré dominantnejšie ako iné.
Zvyčajne ide o kašeľ, problémy s dýchaním, únavou, slabosťou a vyčerpaním, bolesťou svalov, hlavy či kĺbov. Niektorí pacienti sa sťažujú aj na špecifické neurologické problémy súvisiace napríklad so zrakom a vnímaním, či mnohé ďalšie.
Takéto prejavy sú z dlhodobého hľadiska veľmi obmedzujúce, človek sa ani po prekonaní ochorenia necíti zdravý a v kondícii. Špecifickým prípadom sú aj pacienti, ktorí prekonali ochorenie bezpríznakovo a až po určitom čase sa u nich prejavili niektoré z ťažkostí.
Všetky tieto prejavy, či už tzv. dlhého covidu, alebo ťažkosti u predtým bezpríznakových ľudí, sa spoločne označujú ako postcovidový syndróm.
Problémy týchto pacientov začali postupne riešiť v rámci ambulantných rehabilitačných programov viaceré zdravotnícke zariadenia aj na Slovensku.
Pred absolvovaním postcovidovej rehabilitácie je potrebné navštíviť všeobecného lekára, ktorý by mal spraviť alebo odoslať pacienta na niektoré vyšetrenia.
Väčšina nemocníc si potom v rámci postcovidovej rehabilitácie manažuje pacientov sama a navrhuje príslušnú terapiu.
Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.
Rehabilitácia v košickej nemocnici
Primárka Kliniky liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Mária Katuščáková opisuje, ako to s postcovidovou rehabilitáciou funguje u nich:
„Po pľúcnej forme (covidu) – pneumónii, je dôležité pľúcne vyšetrenie v ambulancii, kde budú pacienti pravidelne sledovaní, musia mať urobený kontrolný RTG snímok a spirometriu. Ťažké formy poškodenia pľúc aj kontrolné CT vyšetrenie, pretože od toho sa odvíja aplikácia laserovej terapie. Pacienti s pretrvávajúcimi kardinálnymi príznakmi, teda dušnosťou, arytmiami a po pľúcnej embólii musia mať kardiologický nález ECHO vyšetrenia, aby sme vedeli, ako môžeme pacienta zaťažiť a ako stupňovať záťaž.“
O pacientoch s neurologickými príznakmi, hovorí, že by mali prejsť neurologickým vyšetrením a už byť liečení medikamentózne (myopathie alebo hemiparézy po prekonaní embolickej cievnej mozgovej príhody, ako dôsledku covid-19).
V prípade ak príznaky dovoľujú ambulantnú formu rehabilitácie, v nemocnici určili stratégiu dochádzania (po troch týždňoch od posledného negatívneho výsledku PCR testu po prekonaní koronavírusu).
Video pre pacientov ako cvičiť doma
Špeciálne video pre pacientov s postcovidovým syndrómom pripravilo oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
Pacienti s postcovidovým syndrómom sa v ňom dozvedia, s akými problémami sa môžu stretnúť, ako funguje respiračná fyzioterapia a ako môžu niektoré cviky zvládnuť aj v domácom prostredí.
Respiračná fyzioterapia v bratislavskom Ružinove
Respiračnú fyzioterapiu a ďalšie typy rehabilitácie spolu s inštruktážnymi videami poskytuje aj Fyziatricko- rehabilitačné oddelenie UNB v Nemocnici Ružinov.
Ide o program komplexnej rehabilitačnej starostlivosti pacientom s pretrvávajúcou dušnosťou, malou toleranciou záťaže, či rýchlou unaviteľnosťou.
Obsahuje okrem režimových odporúčaní aj individuálne cvičenia – techniky respiračnej fyzioterapie, korekciu dychového stereotypu, zlepšenie mobility v oblasti hrudníka, pohybovú a fyzikálnu terapiu.
Centrum postcovidovej starostlivosti v Nových Zámkoch
Začiatkom mája otvorila Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky Centrum postcovidovej starostlivosti. Spája lekárov rôznych odborov – pneumológov, internistov, kardiológov, neurológov, psychiatrov, nefrológov, dermatológov, gastroenterológov a fyziatrov. Je zamerané na pacientov tohto regiónu s postcovidvým syndrómom a príznakmi pretrvávajúcimi dlhšie ako tri mesiace.
Rehabilitačný program v piešťanskom ADELI Medical Centre
Postcovidový rehabilitačný program poskytuje pacientom aj piešťanské ADELI Medical Centre, zložený z dvoch častí. Hlavný program je zameraný napríklad na dýchacie cvičenia na vyváženie autonómneho nervového systému, respiračnú fyzioterapiu, stimulačnú masáž či spirometrický dychový tréning. Podporná terapia sa skladá z vodoliečby, behu, tanca, bylinkovej terapia a pod.
Zdroje:
https://nemocnicakosicesaca.agel.sk/o-nemocnici/novinky/210415-postcovid.html
https://youtu.be/SrdHA6Pav8s
https://www.unb.sk/cvicenia-pre-osoby-s-postcovidovym-syndromom/
https://www.nspnz.sk/galeria.html?20210503
https://sk.adelicenter.eu/neurorehabilitacia/post-covid-19-rehabilitacia/