Cítime tlak byť úspešnými ľuďmi, držať krok s ostatnými, bojíme sa zlyhania, túžime po dobrých vzťahoch a zdare v práci. Toto všetko vyvoláva rôzne kombinácie emócií. Problém je, že spoločnosť nás neučí, ako s emóciami pracovať. Učí nás skôr, ako ich blokovať. Prečo je najvyšší časť akceptovať vlastné pocity?
Pocity ovplyvňujú myseľ aj telo
Potláčanie emócií nie je dobré pre duševné ani fyzické zdravie. Je to, ako keby ste naraz stlačili plyn aj brzdu v aute. Emócie majú energiu, ktorá vás núti vyjadriť ich, potrebujú vykypieť, vyjsť von. Myseľ a telo používajú na udržanie emócií pod pokrievkou rôzne taktiky vrátane svalového zovretia a zadržiavania dychu.
Žiaľ, zo spôsobu, akým narábame so svojimi emóciami, pramenia čoraz častejšie stavy úzkosti a depresie. Keď myseľ brzdí tok emócií, pretože sú veľmi ohromujúce alebo konfliktné, dostávame sa do stresu. Emocionálny stres nesúvisí len s duševnými chorobami, ale aj s fyzickými problémami, ako sú srdcové choroby, črevné problémy, bolesti hlavy, nespavosť a autoimunitné poruchy. Nakoniec, vzájomný vzťah medzi mysľou a telom pozoroval už v starovekom Grécku Aristoteles, ktorý si všimol, že emócie ovplyvňujú telo.
V posledných desaťročiach venovala potláčaniu emócií väčšiu pozornosť aj vedecká obec. Potvrdila súvislosti medzi potláčanými emóciami a telesnými zdravotnými problémami. Vieme napríklad, že strach zvyšuje hladiny kortizolu, a ak je dlhodobý, má významný vplyv na zdravie.
Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia
Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.
Čo sa stane, keď emócie potláčate?
Čo sú vlastne emócie? Prirodzené reakcie na svet okolo nás. Existuje mnoho rôznych typov emócií: šťastie, smútok, prekvapenie, pohŕdanie, hnev, strach a znechutenie. Počas jedného dňa sa dostaneme do množstva rôznych emocionálnych stavov, ale zvyčajne nevyjadrujeme všetky emócie, ktoré cítime. Pocity často potláčame alebo úplne ignorujeme.
Emócie potláčame rôznymi spôsobmi – od rozptýlenia sa (napríklad pozeraním televízie) cez cielené otupenie (prostredníctvom drog a alkoholu) až po prejedanie sa alebo odmietanie jedla. Silné emócie sa snažíme ventilovať aj športovými aktivitami alebo adrenalínovými zážitkami. Cieľom vo všetkých prípadoch je zabudnúť na to, čo sa skutočne deje v našom vnútri.
Čo sú potlačené emócie?
Inými slovami – potlačené emócie sú tie, ktoré nespracujeme, ale zatlačíme do podvedomia. Často sa týkajú traumatických zážitkov z detstva a takto – nespracované – žijú s nami neustále. Emócie potláčame preto, aby sme sa prispôsobili, alebo preto, že trauma je príliš bolestivá na spracovanie. Lenže výsledok je ešte bolestivejší, pretože potláčanie emócií má fyziologický vplyv na organizmus.
Výskumy ukazujú, že ignorovanie vlastných emócií vedie k zvýšenej agresivite a má tiež vplyv na zdravie srdca a ciev. Niektoré štúdie spájajú negatívne emócie s rakovinou, iné hovoria, že potlačené pocity zvyšujú riziko predčasného úmrtia. Isté je, že silné emócie ako žiarlivosť, strach, hnev, vina alebo výčitky svedomia môžu mať vážne následky – ak ich nespracujeme, ale potláčame.
Ako sa naučiť zvládať vlastné emócie?
Najlepším spôsobom je terapia, ktorá vás naučí spoznávať vlastné pocity, zblížiť sa s nimi a spracovávať emócie, aby vo vás nebublali. Niečo však môžete pre seba urobiť aj vy sami. Emócie sú určené na to, aby boli uznané, precítené a metabolizované. Urobíte to tak, že pocity pomenujete, necháte ich existovať, fyziologicky ich precítite a uvoľníte.
Namiesto toho, aby ste sa snažili nežiaduce emócie zahnať a utápali ste sa v búrke myšlienok, postupujte podľa týchto krokov:
Zastavte sa a nájdite si chvíľu času a duševného priestoru, aby ste vnímali svoj vnútorný svet.
Upriamte pozornosť na dych (bez toho, aby ste ho menili). Potvrďte svoju skúsenosť nahlas jednoduchou frázou, ako napríklad „toto je náročná situácia“.
Rozoberte si ju pomocou týchto troch otázok: Aké mám myšlienky?, Čo pri nich pociťujem?, Aké telesné pocity vnímam?
Vďaka takýmto cvičeniam si začnete viac uvedomovať seba a budovať vzťah so svojimi emóciami. Fungujú najlepšie, keď ich často opakujete – trénujete svoj mozog naučený potláčať to, čo je bolestivé.
Tip od nás
Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.
Zručnosti ktoré pomáhajú prevziať kontrolu nad svojím životom
Rozvíjanie zvedavosti
Všímajte si pocity a premýšľajte o nich – prečo práve teraz cítite niečo také? Cítite vzrušenie alebo strach? Aký je rozdiel medzi očakávaním a úzkosťou? Skúmajte emócie a nedovoľte im zapadnúť do hĺbky bez povšimnutia.
Oddychovanie
Nikto z nás nemá silu zabrániť emóciám, ktoré pociťujeme. Poznáte situácie, keď do vás náhle vstúpi hnev, či momenty, keď by ste sa najradšej skryli a rozplakali alebo rozkričali na plné hrdlo. V takýchto situáciách si doprajte oddych, choďte na prechádzku alebo sa rozptýľte, kým sa nedostanete do vyrovnanejšieho stavu. Výborným spôsobom ventilácie je debata s niekým, kto vám rozumie.
Vedomé vnímanie
Výborným miestom, kde začať, ak sa chcete zblížiť s vlastnými pocitmi, sú návyky alebo vzorce toho, ako zvyknete reagovať na životné situácie. Ak reagujete zvyčajne hnevom, strachom alebo úzkosťou, je najvyšší čas začať sa zaujímať o tieto emócie.
Upriamte pozornosť na to, aké fyzické pocity alebo myšlienky spúšťajú túto reakciu. Minulé skúsenosti majú totiž tendenciu formovať naše zvyky do budúcnosti. Zafarbia šošovku toho, ako sa pozeráme na nové situácie, a vedú mozog k zaužívanej reakcii.
Nájdite si čas na preskúmanie reakcií, ktoré potrebujete, a postavte sa proti tým, ktoré vám neslúžia.
Prijatie zodpovednosti
Znie to síce drsne, ale je to tak. Vy ste zodpovedný/zodpovedná za to, ako sa cítite. Vaše emócie nie sú divoké kone, ktoré nedokážete ovládať. Pochádzajú z toho, ako váš mozog (teda vaše myšlienky, fyzické vnemy, naučené reakcie) ovplyvňuje aktuálnu odpoveď tela aj mysle na vzniknutú situáciu.
Zdroj: Adobe Stock
Osloboďte sa od starých vzorcov
Vytvorte si nové modely, ako by ste mohli reagovať na každodenné situácie, ktoré vás ovplyvňujú – pre ktoré ste smutní, vyčerpaní, deprimovaní či vystresovaní. Uvedomte si, že vy držíte kormidlo a práve ním riadite svoju emocionálnu loď. Ste pripravení oslobodiť sa od starých vzorcov, ktoré neslúžia vám ani vašim vzťahom? Nemusíte to skúšať sami, pomôže vám skúsený terapeut či skúsená terapeutka.
Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje:
time.com, caldaclinic.com, greatergood.berkeley.edu