Generácia starých mám sa držala jedného nepísaného pravidla. Do ukončenia tretieho mesiaca sladké tajomstvo ostávalo v úzkom kruhu rodiny. Ak potratili, dozvedel sa o tom len málokto. Dnes je trošku iná doba.
Mnohé ženy sa ihneď podelia s veľkou novinou s celým virtuálnym svetom. Avšak ani tá najväčšia radosť vás nedokáže uchrániť pred rizikom potratu. Niektoré z nich sú na mieste. Väčšina spontánnych potratov vzniká ako dôsledok genetickej poruchy plodu.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
Najčastejšie príznaky potratu
Medicínsky portál WebMed definuje potrat ako stratu plodu do 20. týždňa tehotenstva, my sa však zameriame na prvý trimester, teda obdobie, kedy dochádza k spontánnemu potratu najčastejšie.
Príznaky bývajú rôzne. Niekedy sa potrat môže prejaviť aj vo forme silnejšej menštruácie, ktorá prišla trochu oneskorene. Vtedy ani len nemusíte tušiť o svojom tehotenstve. Spontánnym potratom končí približne 10% potvrdených tehotenstiev. Občas plod odíde v tichosti, bez príznakov, len doktor vám pri vyšetrení povie smutnú novinu. Sú však aj pomerne časté symptómy, ktoré môžu byť znamením spontánneho potratu. Medzi ne patrí:
-
intenzívne špinenie;
-
silné krvácanie;
-
stredné až intenzívne bolesti v oblasti podbruška;
-
kŕče;
-
strata všetkých tehotenských príznakov;
-
teplota.
V prípade, že sa u vás vyskytnú tieto príznaky, treba ísť k lekárovi čo najskôr. Ten preverí, či sú vaše obavy na mieste.
Tip od nás
Bolesti v podrbušku však nemusia znamenať len začínajúci potrat. Prečítajte si viac v našom článku!
Čo je dôvodom?
K spontánnemu potratu nedochádza bez zjavnej príčiny. Po strate plodu prichádzajú na rad otázky a výčitky: „Prečo sa to stalo?“ „Keby som si dávala väčší pozor…“ Sebaobviňovanie však nie je na mieste, pretože väčšina príčin spontánneho potratu sa nedá ovplyvniť. Spontánne potraty spôsobujú:
-
genetické a chromozómové vady plodu, ktoré nie sú zlučiteľné so životom;
-
vyšší vek: s vyšším vekom stúpa aj riziko spontánneho potratu;
-
infekcia;
-
niektoré ochorenia: problémy so štítnou žľazou, diabetes a podobne;
-
imunitný systém: imunitný systém ženy vníma plod ako patológiu;
-
problémy s placentou;
-
vysoký tlak;
-
celiakia;
-
PCOS: syndróm polycystických vaječníkov.
Spontánny potrat môžu niekedy spôsobovať aj faktory, ktoré dokážete ovplyvniť:
-
podváha: ženy, ktoré majú nižšiu hmotnosť, majú až o 72 percent vyššie riziko spontánneho potratu v porovnaní so ženami s normálnou hmotnosťou;
-
nezdravý životný štýl: fajčenie, ponocovanie, nadmerná konzumácia alkoholu
Ako ďalej?
Po spontánnom potrate nastupuje emočne náročné obdobie, počas ktorého sa žena vyrovnáva s týmto zážitkom. Túžba po dieťatku však ostáva i naďalej. Pokiaľ neviete, či sa do otehotnenia môžete pustiť ihneď znova, poraďte sa s lekárom. Zvyčajne sa odporúča krátka pauza (cca 3 mesiace), aby si telo oddýchlo, ale nič nie je stratené. Až 85 percent žien, ktoré majú za sebou spontánny potrat, môže opäť otehotnieť a donosiť zdravé bábätko.
Zdroje:
PARKER, Sarah, Vanessa DALTON a Rebecca ALLEN. Early Pregnancy Loss. Practice Bulletins—Gynecolog [online]. 2015, (200) [cit. 2020-03-03]. Dostupné z: acog.org
TODD, Nivin. Pregnancy and Miscarriage [online]. 27. 7. 2019 [cit. 2020-03-03]. Dostupné z: webmd.com
CAFASSO, Jacquelyn. Everything You Need to Know About Miscarriage [online]. 1. 5. 2019 [cit. 2020-03-03]. Dostupné z: healthline.com
MACONOCHIE, N., P. DOYLE, S. PRIOR a R. SIMMONS. Risk factors for first trimester miscarriage—results from a UK‐population‐based case–control study. BJOG An International Journal of Obstetrics and Gynaecology [online]. 2007, (Volume114, Issue2), 170-186 [cit. 2020-03-03]. Dostupné z: obgyn.onlinelibrary.wiley.com
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.