Čo je potravinová intolerancia?
S potravinovou intoleranciou má skúsenosti pomerne veľa ľudí. Môžeme ju definovať ako neobvyklú a prehnanú reakciu organizmu na určitú potravinu. Väčšinou ide o odozvu tráviaceho systému. Na rozdiel od klasickej alergickej reakcie, potravinová intolerancia sa môže prejaviť s oneskorením – niekoľko hodín, či dokonca dní po skonzumovaní potraviny, ktorá reakciu vyvolá. Niekedy je označovaná aj ako oneskorená alergická reakcia
Stáva sa, že príznaky bývajú veľmi neurčité a intoleranciu je ťažké diagnostikovať. Zvyčajne je intolerancia spôsobená nedostatkom enzýmov, ktoré sú potrebné na to, aby telo určité látky alebo zložky potravy dokázalo spracovať.
Prejavy potravinovej intolerancie
Keďže ide o reakciu tráviaceho systému, väčšina príznakov je spojená práve s ním:
Kto môže poberať rodičovský príspevok:
- nadúvanie;
- hnačka alebo zápcha;
- bolesti brucha a kŕče;
- bolesti hlavy;
- rôzne prejavy na pokožke (napr. akné).
Najčastejšie typy potravinových intolerancií
Najznámejšou a najčastejšou potravinou intoleranciou je laktózová intolerancia. Vzniká, keď tráviaci systém nedokáže spracovať mliečny cukor – laktózu. Menej známou je intolerancia na ovocný cukor – fruktózu. Veľa ľudí trpí na histamínovú intoleranciu, ktorú charakterizuje nedostatočné odbúravanie histamínu v organizme. Histamín je látka nachádzajúca sa v rastlinných aj živočíšnych bunkách.
Ďalšou intoleranciou je neceliakálna gluténová senzitivita – intolerancia na lepok. Osoby, ktoré ňou trpia, nemajú zmeny v tenkom čreve, ako ľudia s celiakiou, ani alergiu na lepok. Ich tráviaci systém však na lepok reaguje veľmi citlivo, rôznymi prejavmi, napriek tomu, že diagnostické parametre sa prejavujú iba veľmi nešpecificky. Často je označovaná ako syndróm (súbor príznakov).
Vianoce s potravinovou intoleranciou
Môže to byť celkom výzva, ale pri troche opatrnosti, si aj s potravinovými intoleranciami môžete dopriať chutné a najmä zdravé vianočné jedlá. Pre každú intoleranciu sú, samozrejme, iné pravidlá, v rámci histamínovej intolerancie sú často ešte aj veľmi individuálne (rôzne potraviny škodia ľuďom s intoleranciou na histamín rôzne).
Čo mu by ste sa však mali určite pri histamínovej intolerancii vyhnúť?
- konzervovaným potravinám, octom a omáčkam;
- vínu a kvasinkovému pivu;
- konzumácii jedla, ktoré nie je čerstvo uvarené/spracované;
- fermentovaným a kvaseným potravinám;
- vysokospracovaným druhom mäsa (údeniny);
- syrom;
- niektorým druhom ovocia a zeleniny (napr. aj spracovaným rajčinám v podobe šťavy, pretlaku či kečupu;
- čokoláde.
Čo si navariť na štedrovečerný stôl?
Ideálne je vymeniť kapustnicu za iný druh polievky, napr. strukovinovej. Vyprážaného kapra za pstruha pripraveného na prírodno, majonézový šalát vymeniť za jogurtový bez čierneho korenia, so zemiakmi, mrkvou a hráškom. Obmeny sa dajú spraviť podľa potreby aj vo vianočnom pečive a nezabudnite ani nápoje, ideálne je privítať nový rok bublinkami v minerálnej vode, ale ak ako prípitok potrebujete alkohol, zvoľte si nízkohistamínový druh vína.
Ak trpíte na laktózovú intoleranciu, dopriať si môžete aj kapustnicu (samozrejme bez smotany), a do „majonézového“ šalátu použiť sójovú náhradu majonézy.
Na trhu je aj veľa bezlaktózových verzií rôznych potravín, ale nejde práve o lacnú záležitosť. Mnohí ľudia s laktózovou intoleranciou radšej užívajú výživové doplnky s laktázou. Ide o enzým zlepšujúci trávenie mliečnej bielkoviny. Tieto výživové doplnky im zvyčajne umožňujú fungovať úplne bez príznakov a problémov s laktózovou intoleranciou.
Značka LIVSANE má v ponuke šikovné stotabletové balenie výživového doplnku s laktázou, ktoré je potrebné pred jedlom alebo počas neho zapiť vodou. V rámci benefitov a zliav poskytujeme našim poistenkám a poistencom zľavu na nákup produktov LIVSANE v lekárňach BENU až 25 percent.
Stiahnite si e-book Preventívna prehliadka u všeobecného lekára, gastroenterológa a zubára
V e-booku nájdete množstvo užitočných informácií o preventávnych prehliadkach a prevencii rozmanitých ochorení.