Počas koronakrízy sa ukázalo, že ženy opúšťajú svoje zamestnanie kvôli zvýšeným nárokom v domácnosti oveľa častejšie ako muži. No rozhodnutie vrátiť sa do práce po rodičovskej dovolenke podlieha aj mimo vplyvu pandémie rôznym spoločenským tlakom, ktoré často ovplyvňujú rozhodovanie žien–matiek.
„Do práce som nastúpila, keď mal syn osem mesiacov. Svoju prácu som milovala a nechcela som prísť o dobré miesto,“ delí sa Jana. „Spočiatku to nebolo jednoduché, musela som čeliť výčitkám zo strany svokrovcov, ako aj susediek. Svokru najviac trápilo nie to, že malý Simon je v jasliach, ale to, že muža nečakám doma s teplou večerou. Ten s tým však nemal žiaden problém. Obed si dal v práci, rovnako ako aj ja, a rýchlu večeru sme si pripravili spolu,“ dodáva. Jana je jednou z mnohých mám, ktoré sa rozhodli vrátiť do práce skôr. Pochopila, že to, čo vyhovuje jednej žene, nemusí vyhovovať každému. Vie, že nech bude robiť čokoľvek, vždy sa nájde niekto, kto nebude súhlasiť s jej konaním. Váš život je ale príliš vzácny na to, aby ste ho prežili podľa očakávania ostatných. Akékoľvek rozhodnutie je úplne legitímne a máte naň právo.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Kde ušetriť čas?
Pracujúca mama má naozaj málo času a každá minúta k dobru sa počíta. Nákup drogérie, potravín, vyplatenie účtov či iné povinnosti sa dajú spravodlivo podeliť s partnerom, prípadne vyriešiť aj online. Ak máte možnosť, investujte do užitočných spotrebičov, ktoré vám ušetria vzácny čas (napr. sušička, umývačka riadu alebo robotický vysávač). A nebojte sa zopár povinností v domácnosti delegovať aj na deti, samozrejme, primerane veku.
Nájdite si toho, komu skutočne dôverujete
Väčšina pracujúcich mám cíti vinu predovšetkým z jedného dôvodu. Je to strach o dieťa. Aby ste znížili svoje obavy, venujte dostatok času hľadaniu vhodnej starostlivosti o vaše dieťatko. Aký máte dojem z personálu, ktorý bude každodenne v kontakte s vaším dieťatkom? Čítajte si referencie, pýtajte sa ostatných mamičiek. Ak nenájdete nič vhodné, nevzdávajte sa. Spojte sa s ostatnými mamami a vytvorte niečo spolu. Možno pre nejakú maminu bude starostlivosť o deti to najvhodnejšie zamestnanie, čím zároveň pomôže aj vám ostatným.
Otvorenosť v požiadavkách
Návrat do práce po narodení dieťaťa nebýva jednoduchý. Aj keď sme v práci, neprestávame byť mamy. S tým súvisí aj množstvo vecí, ktoré sa jednoducho nedajú naplánovať. Choroba je jednou z tých. Netreba sa za to ospravedlňovať svojmu zamestnávateľovi, no je dôležité staviť na úprimnosť. Pracujúce mamy vedia dodržovať svoje záväzky, len potrebujú trochu viac flexibility. To je úlohou zamestnávateľa, aby vám ju vytvoril.
Spojte sa s inými maminami
Ak máte toho veľa, určite vám príde vhod, keď budete vedieť, že v tom nie ste sama. Vytvorte si spolu s ostatnými pracujúcimi mamami podpornú skupinu. Môže to byť skupinový čet na sociálnych sieťach, alebo si môžete jeden večer vyhradiť na pravidelné stretnutia či hovory. Ak vás je viac, určite nájdete model, ktorý vám bude vyhovovať. Spoločne sa môžete podeliť s nápadmi, radosťami aj problémami, ktorými prechádza každá z vás.
Plánujte rodinné aktivity
Keď pracujú obaja rodičia, spoločný rodinný čas sa zredukuje na minimum. Aby ste si doma zachovali pohodu, skúste spolu s partnerom plánovať spoločné rodinné aktivity. Pomôcť vám môžu taktiež pravidelné rituály, ktoré vám pomôžu udržať si aspoň akú-takú kontrolu nad rôznymi situáciami. Zaveďte spoločné rodinné večery, pravidelné výlety do prírody či spoločné čítanie rozprávok na dobrú noc. Aspoň jeden večer v týždni si však vyhraďte aj na partnerský život.
„Mne po nástupe do práce najviac pomohli rituály,“ zdôveruje sa Hana. „Bez nich by nám doma vládol chaos. Viem, že sa vraví, že život je zmena, no u nás to nefungovalo. Všetko máme pekne rozdelené, aj domáce povinnosti. Periem v stredu a v piatok. V sobotu doobeda spoločne upratujeme domácnosť. V nedeľu sa chodíme niekam spoločne najesť. Niekomu to príde nepochopiteľné, no mne pomohlo, že sme si vytvorili systém. Bez neho by som sa asi zbláznila. Samozrejme, že občas existujú aj výnimky, ktoré však len potvrdzujú naše pravidlá,“ dodáva.
Vstaňte o niečo skôr
Uvarte si kávu a pokúste sa aspoň chvíľu vychutnať si svoj čas osamote. Vyskúšajte meditovať, prípadne si prečítajte pár strán z knihy. Ktovie, možno práve pár viet, ktoré si prečítate ráno, vás budú inšpirovať počas celého hektického dňa. „Milujem čítanie,“ tvrdí Dagmar. „Nevedela som sa dočkať, kým všetci zaspia a ja budem mať konečne aspoň chvíľu čas ponoriť sa do nerušeného čítania. Moje predsavzatie sa mi nikdy nepodarilo realizovať, pretože som zaspala už pri prvej strane, taká som bola unavená. Ako som začala vstávať skôr než ostatní, paradoxne mám viac energie a najmä vzácny priestor sama pre seba. Vstávam len o polhodinku skôr než manžel. Tá polhodina „pre mňa“ je však na nezaplatenie,“ dopĺňa.
Čas na koníček
Je niečo, čo robíte skutočne rady? Je to jedno, či vás napĺňa háčkovanie, pečenie, beh alebo iná aktivita. Dôležité je, že sa do nej dokážete naplno ponoriť a zabudnúť na každodenný stres. Nemáte žiadny koníček? Nevadí, aj to sa môže ľahko zmeniť. Dôkazom toho je Martina, mama 6-ročnej Ester, ktorá svoju vášeň objavila až pár rokov po tridsiatke: „Našu dcéru od útleho detstva fascinovali kone. Ja som sa ich bála, pretože svojím výzorom vo mne vzbudzovali poriadny rešpekt. Ester však túžila jazdiť na koni, tak som dobrovoľne-nasilu trávila voľný čas v stajni jazdeckého klubu. Keď ma raz trénerka vyzvala, či si to nechcem vyskúšať, dlho som neváhala. Vonku bola zima a jazda na koni bol perfektný spôsob, ako sa zohriať. Od minulého roka jazdíme spolu a je to zábava. Po vyčerpávajúcom pracovnom dni nepoznám lepší relax,“ dodáva Maťa.
Nebojte sa požiadať o pomoc
„Pol roka mi trvalo, kým som sa konečne ozvala. Snažila som sa najmä sama sebe dokázať, že zvládnem naozaj všetko. Aby som po nástupe do náročnej práce koordinátorky medzinárodného projektu stíhala aj domácnosť, aj rodinu, spala som denne maximálne 3 hodiny. Dvojročné dvojičky asi cítili, že meliem z posledného, a preto išli z choroby do choroby. Mojím hlavným problémom bolo to, že som akosi čakala, že mi okolie samo poskytne pomoc. Nestalo sa. Tak som sa prestala hrať na hrdinku a obrátila sa nielen na manžela, ale aj na rodičov. Mala som málo voľného času, a tak som si dokonca najala pani na upratovanie. Pochopila som, že chvíle voľna sú také vzácne, že ich nemienim stráviť umývaním kúpeľne,“ hovorí Kamila. Keď aj vy cítite, že je toho na vás veľa, nebojte sa ozvať. Napokon, prečo by starostlivosť o domácnosť mala ležať len na pleciach ženy?
Tip od nás
Prečítajte si aj článok Materstvo sa nedá vrátiť, ani reklamovať.
Buďte hrdé na svoj úspech
Mnoho žien, ktoré sa po materskej či rodičovskej dovolenke vracajú naspäť do práce, hovorí, že nejaký čas trvá, kým si opäť vypestovali zdravé sebavedomie. Predsa len, na nejaké obdobie vypadli z pracovného procesu a tak si neveria, že by dokázali byť rovnako produktívne ako pred mamičkovským obdobím. Hana hovorí: „Doma som bola 5 rokov. Máme dve deti a s manželom sme sa rozhodli, že budem prvé roky pri nich. Bolo to krásne, aj náročné obdobie. Keď som však nastúpila do práce, mala som o sebe veľké pochybnosti. Kládla som si otázku, či skutočne budem schopná baviť sa aj o niečom inom ako o plienkach, príkrmoch a detských pokrokoch. Bola som na seba naozaj prísna a do práce som sa ponorila naplno. Zatiaľ čo kolegyne klebetili, ja som sa venovala svojím úlohám. Úspech nenechal na seba dlho čakať a za pár mesiacov ma povýšili. Prekvapilo ma, že som nebola schopná naplno si užiť úspech. Len som mávla rukou nad tým, že to nič nie je, hoci sama som vedela, koľko úsilia som musela vynaložiť. Manžel mi napriek tomu pripravil malú oslavu. Deti až tak celkom nechápali, prečo oslavujeme, no on im povedal, že je hrdý na ich maminu,“ spokojne sa usmieva.
Stanovte si jasné hranice
Pokiaľ je to aspoň trochu možné, pokúste sa nechať prácu za dverami vášho domova. Máte rodinu a deti a plné právo užívať si súkromie. Dohodnite sa so zamestnávateľom na jasných pravidlách. Ak nemáte v náplni práce dvíhať telefón či odpovedať na emaily aj mimo pracovnej doby, tak to určite nerobte. Nikomu nie ste nič dlžné. Ani váš šéf nie je výnimkou.
Nájdenie správnej rovnováhy medzi prácou a súkromím je dlhodobý proces, ktorý prebieha u každej z nás inak. Preto nebuďte na seba prísne, ani doma, ani v práci.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.