Dostatočná hladina vitamínu D v krvi je počas tehotenstva veľmi dôležitá. V tomto období ho budúce mamičky dokonca potrebujú viac ako inokedy. „Vitamín D je nevyhnutný pre metabolizmus vápnika a fosforu. Nedostatok týchto minerálov spôsobuje poruchy kostí, napríklad krivicu u detí a osteomaláciu, čiže mäknutie kostí u dospelých,“ hovorí gynekologička MUDr. Lucia Kocová.
Vitamín D je potrebný aj pre správne fungovanie imunitného systému. Ak vám ho v krvi koluje málo, zvyšuje to riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky, autoimunitných chorôb či rôznych infekcií.
Spojenie s preeklampsiou
Nízka hladina vitamínu D v tehotenstve sa zase často spája so vznikom preeklampsie. Ide o závažnú tehotenskú komplikáciu, ktorá ohrozuje matku aj plod. Budúcej mamičke sa pri nej zvyšuje krvný tlak aj hladina bielkovín v moči a hrozia jej aj iné vážne zdravotné komplikácie, vrátane zníženého rastu plodu a predčasného pôrodu. „Áno, užívanie vitamínu D v tehotenstve pravdepodobne redukuje riziko preeklampsie, avšak dôkazy vo forme štúdií a dát sú zatiaľ limitované,“ dopĺňa gynekologička.
Nedostatok vitamínu D má zrejme súvis nielen so zvýšeným rizikom rozvoja preeklampsie, ale aj tehotenskej cukrovky a predčasného pôrodu. Tento stav neprospieva ani dieťaťu. „Môže mať za následok poruchu vývoja kostí, je rizikovým faktorom pre rozvoj rachitídy u dieťaťa a nedostatočného rastu plodu. Je pravdepodobné, že užívanie vitamínu D v tehotenstve by mohlo znížiť aj riziko nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa, závažného krvácania po pôrode, no Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ užívanie tohto vitamínu neodporúča automaticky každej budúcej mamičke. Je k tomu potrebných ešte viac dát a štúdií,“ dopĺňa odborníčka.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Vyšetrenie na vlastnú žiadosť
Chcete vedieť, ako na tom ste s hladinou vitamínu D počas tehotenstva? Môžete sa dať otestovať. „Na Slovensku sa tehotným ženám nerobí skríning nedostatku vitamínu D. O toto vyšetrenie ale môžu samy požiadať. Určite to nie je bezvýznamné, vzhľadom na častý nedostatok tohto vitamínu v populácii. Odporúčam to najmä ženám, ktoré trápi napríklad lámavosť či krehkosť kostí a tento test je tiež vhodný pre budúce mamičky s chronickými chorobami, ktorých sprievodným znakom je aj zhoršené vstrebávanie vitamínov v črevách,“ vymenúva doktorka Kocová.
Ak sa preukáže, že máte v krvi príliš málo vitamínu D, je potrebné dodať ho vo forme výživových doplnkov. Nemajte z toho strach. Odborníci tvrdia, že je to bezpečné a v prípade nedostatku aj nesmierne dôležité. „Tehotným ženám s dokázaným deficitom vitamínu D sa podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie môže podávať dávka 200 medzinárodných jednotiek tohto vitamínu denne. Ale ako som už spomenula, určite by ho preventívne nemali brať všetky tehotné ženy. Iba tie, u ktorých sa potvrdila jeho nízka hladina. Vitamínom D sa totiž dá aj predávkovať a vo vysokých dávkach je toxický. Preto pri jeho užívaní odporúčam dodržiavať odporúčané dávkovanie,“ radí lekárka.
Nielen výživové doplnky
Pri predchádzaní nízkej hladiny vitamínu D ale nemusíte automaticky siahať iba po doplnkoch z lekárne. Hlavným zdrojom „déčka“ je slnečné žiarenie, ktoré je nevyhnutné pre jeho tvorbu v koži.
Na vytvorenie jeho dennej dávky stačí byť na slnku 10 až 15 minút s nezakrytou tvárou a rukami. Vhodné však nie je hocijaké slnko. V našich zemepisných šírkach v tomto smere prospieva len to od júna do polovice septembra. Vtedy má potrebnú vlnovú dĺžku a aspoň 50 stupňový uhol dopadu.
Je ale všeobecne známe, že tehotné ženy by si slnko mali dávkovať naozaj opatrne. „Môžu sa síce opaľovať, ale vo veľmi rozumnej miere. Stačí im byť na slnku len niekoľko minút denne a určite by sa nemali slniť v najhoršom čase medzi 10. a 15. hodinou,“ upozorňuje gynekologička. Ak plánujete návštevu kúpaliska, určite sa predtým poraďte s lekárom a radšej sa zdržiavajte v tieni. Slnečné lúče prenikajú aj tam. Okrem toho dbajte aj na dostatočný prísun tekutín a majte pokrývku na hlave. Uchráni vás to od nebezpečného prehriatia.
Tip od nás
Ako sa bezpečne opaľovať v tehotenstve? Prečítajte si viac o niektorých základných pravidlách, na ktoré by ste nemali zabudnúť.
Konzumácia rýb v tehotenstve
Vitamín D je možné prijímať aj zo stravy, čím môžete získať 10 až 20 % potrebného množstva tohto vitamínu. „Jeho zdrojom sú napríklad tučné ryby ako losos, makrela, tresčia pečeň, rybí olej, ale nachádza sa aj vo vajíčkach. Ak tehotné nemajú alergiu, môžu ich konzumovať. Do jedálneho lístka by si mali zaradiť aj niektoré potraviny obohatené práve vitamínom D, napríklad mlieko alebo niektoré cereálie,“ dodáva lekárka.
Ryby je vhodné konzumovať celoročne 1 až 2-krát týždenne. Mnohé budúce mamičky sa ich však kvôli znečisteným moriam obávajú jesť. „V tehotenstve nie sú vyslovene zakázané, ale v tom období sú vhodnejšie skôr menšie druhy rýb, ako veľké,“ radí doktorka Kocová.