Spomínate si na vlastné detstvo? Naši rodičia nemali k dispozícii tablety, 200 programov v televízii, internet či smartfóny na to, aby nás zabavili, kým na nás nemali čas. Aj vďaka tomu sme stále mali čo robiť, a sú to najmä zážitky, ktoré si pamätáme – či už sme niečo vymysleli, vyrobili, nakreslili alebo prečítali.
Stačilo sa spoľahnúť na vlastnú fantáziu, ktorá funguje práve vtedy, keď sa dieťa nudí. Nemusíte sa utiekať k modernej technike, ktorá vášmu dieťaťu vyplní čas alebo ho zabaví, kým potrebujete niečo spraviť. Nechajte ho skrátka tak a ono si činnosť vymyslí – je na to prirodzene stavané.
Nuda ako súčasť vývinu
Detská myseľ je pružná, no ostane takou len vtedy, ak ju v tom budete podporovať. Funguje to rovnako ako pri cvičení: pokiaľ sa pravidelne hýbete, vaše svaly sú silnejšie, ohybnejšie a kondička je výborná. No keď na pár dní prestanete, sa svaly začnú sťahovať a je pre vás čím ďalej, tým náročnejšie podávať také výkony, na aké ste boli zvyknutí.
Tip od nás
Ak budete u dieťaťa od malička striedať momenty spoločne stráveného času s chvíľami samoty a nudy, budete jeho myseľ podporovať v tom, aby dokázala správne reagovať na situácie, keď sa bude musieť jedného dňa (a taký deň raz určite príde) rozhodovať samé za seba.
Doktorka Teresa Boltonová, ktorá sa 15 rokov venovala výskumu vplyvu televízie na kreativitu detí, pre BBC povedala: „Dieťa potrebuje čas ničnerobenia. Čas, keď si môže predstavovať veci a sledovať, kam ho myseľ povedie počas hry alebo pozorovania sveta vôkol.“
Zdroj: pexels.com
Čo sa dieťa naučí, keď sa bude nudiť:
-
Uvažovať kreatívne: Nie vždy sa nám darí držať naše vedomie na uzde, obzvlášť vtedy, keď sa nudíme. Rovnaký princíp platí aj pri deťoch. Keď potomka necháte byť osamote so svojou mysľou, začne pracovať jeho predstavivosť, vymýšľa nové veci a možno aj objaví svoju životnú vášeň. Naučí sa tiež pružne reagovať na zmeny rýchlo sa meniacej doby.
-
Riešiť problémy: Jedného dňa dieťa opustí vaše hniezdo a ostane napospas svetu. Ak ho už od malička necháte občas existovať bez toho, aby ste mu organizovali voľný čas, naučíte ho spoľahnúť sa samé na seba bez toho, aby tento stav považovalo za nepríjemný.
-
Byť sebavedomý človek: Ak sa vaše dieťa naučí zabaviť sa samé, nebude sa báť skúšať nové veci a riskovať. A ak počas toho bude dosahovať úspechy (zlepší sa v kreslení, športe a pod.), postupne bude naberať sebavedomie, ktoré sa mu v dospelosti zíde.
Ako deti v nude podporiť
Odmalička dieťa nechajte, nech si svoj program vymýšľa a reguluje samé. Neznamená to, že sa naň máte vykašľať alebo že s ním nesmiete tráviť čas. Práve naopak. Vymýšľajte mu program a venujte sa mu, no takisto ho nechajte precvičovať svoju myseľ a podporujte ho v efektívnom ničnerobení. Len tak sa v ňom môže prebudiť budúci spisovateľ, vedec, rezbár, astrofyzik, vášnivý čitateľ, scenárista, kostýmový výtvarník či futbalový mág.
Tip od nás
Ak za vami dieťa príde s tým, že sa nudí, prestaňte robiť to, čo práve robíte a na pár minút naň sústreďte svoju pozornosť. Krátky rozhovor, objatie alebo rýchla hra ho môže nakopnúť a bude pokračovať samé.
Ak ani to nepomôže, zapojte ho do činnosti, ktorú práve robíte. Či už je to varenie, pečenie, skladanie bielizne, upratovanie či starostlivosť o záhradku.
Ďalšou možnosťou je, že sa ho spýtate, čo by chcelo robiť. Niekedy totiž stačí, keď dieťa jednoduchou otázkou povzbudíte v uvažovaní. Ak ani to nepomôže, trpezlivo mu vysvetlite, že je jeho „prácou“ vymyslieť si, čo bude robiť, ale veľmi rada mu s týmto „brainstormingom” pomôžete.
Zdroj: pexels.com
Šikovný tip, ako byť pripravená na krízu
Hoci je dôležité nechať dieťa vyplniť nudu po svojom, niekedy to nejde, najmä vtedy, ak je samé na seba odkázané nezvyčajne dlhú dobu (napr. keď je choré alebo počas prázdnin). V takýchto chvíľach buďte pripravená na „Mamííí, nudím sa“ s praktickou krabičkou nápadov, ako zahnať nudu. Ako na to?
Zapojte do jej výroby aj dieťa. Spoločne si sadnite a napíšte na papieriky zaujímavé činnosti, ktoré vaše dieťa robí rado alebo ktoré ešte nevyskúšalo. Na každom papieriku nechajte jednu a zavrite ich do krabičky. V momente, keď za vami dieťa príde s tým, že sa nudí, z nej vyberte tri papieriky a nechajte ho, nech si jednu vyberie.
Čo také by ste mohli mať na papierikoch? Okrem klasík ako čítanie, kreslenie či skladanie kociek tam môžete napísať napríklad:
-
prezliect všetky bábiky,
-
napísať list pre starú mamu,
-
napísať na papier čo najviac vtipov,
-
odsledovať, koľkokrát sa mu podarí odraziť pingpongovú loptičku od rakety bez toho, aby spadla,
-
preorganizovať skriňu,
-
naučiť sa novú kartovú hru,
-
vymodelovať z plastelíny čo najviac zvieratiek,
-
nakresliť obrázok pomocou nôh,
-
a mnohé iné...
A čo technológie?
V dnešnej dobe je priam nemožné udržať deti od technológií. Sme nimi obklopení v domácnosti, dieťa vidí, že ich používame a v neposlednom rade ich majú aj jeho kamaráti. Moderné technológie sú skvelý sluha, ale zlý pán, preto je dôležité, aby ste svojmu dieťaťu nastavili pravidlá a aby ste mu v ich využívaní išli príkladom.
Ak vás totiž dieťa bude vidieť neustále pozerať do obrazovky telefónu, ťažko mu vysvetlíte, že je dôležité používanie technológií regulovať a že čas sa dá tráviť aj inak.
Zdroj: pexels.com
Nezakazujte ich, no určite presné časové rozmedzie, kedy sa s nimi môže hrať. Súčasťou týchto pravidiel by tiež mali byť podmienky, kedy ich môže zobrať do ruky – poupratovanie izby, dokončenie domácich úloh alebo zjedenie všetkej zeleniny z obeda. Veď poznáte staré porekadlo „najskôr práca, potom zábava”. Veď pravidlá bude musieť dodržiavať celý život. To však neznamená, že z neho máte urobiť vojaka.
Dostatok času na nudu je to, čo sa počíta, keď chcete vychovať šťastné a kreatívne dieťa.
Autorka: Martina Hatňanková
Copywriterka a milovníčka zmysluplných textov, ktoré dokážu pomôcť, povzbudiť alebo niečo nové naučiť. Verí, že internet stále dokáže byť miestom, kde nájdeme odpovede na otázky bez pochybností či negatívnych emócií, preto sa vo svojich článkoch snaží prinášať užitočné informácie pre moderné mamy.