Určite viete, že dojčenie je to najlepšie, čo môžete svojmu dieťaťu poskytnúť. Materské mlieko je „inteligentné” a mení svoje zloženie doslova podľa potrieb dieťaťa. Chráni ho pred infekciami a pomáha budovať jedinečný vzťah medzi mamičkou a dieťaťom.
Sústreďte sa na výber pôrodnice
„Pre hladký rozbeh dojčenia je jedným z dôležitých faktorov priebeh pôrodu,” hovorí pôrodná asistentka Dita Schiererová. Preto odporúča zamerať sa na výber pôrodnice, prípadne pôrodnej asistentky alebo duly, ktorá vás prevedie celým tehotenstvom až k pôrodu. „Kľúčový je prístup personálu pôrodnice. Pokiaľ má čas a chuť sa venovať, vôbec nemusí nastať problém a o pár dní si nová mamička môže dojčenie úplne osvojiť a zautomatizovať,” vysvetľuje.
Informujte sa, aké percento rodičiek odchádza z pôrodnice plne dojčiacich a či zariadenie, v ktorom chcete rodiť, umožňuje popôrodný bonding (ale aj ako dlho!). Nezabudnite zistiť, či po cisárskom reze separuje mamičku od novorodenca alebo nie.
Pre spustenie laktácie sú totiž najdôležitejšie hormóny, ktoré sa začnú vylučovať práve pri fyzickom kontakte matky s dieťaťom (koža na kožu). „Samozrejme je to vždy o ľuďoch, aj v ‘zaručenej’ pôrodnici môžete naraziť na personál, ktorý vám nebude oporou, a naopak.” dodáva. A preto odporúča pripravovať sa na pôrod už počas tehotenstva s pôrodnou asistentku alebo dulou, ktoré budú aj pri pôrode.
Duly aj pôrodné asistentky sú často aj laktačnými poradkyňami, ale ak by si náhodou nevedeli rady, vedia sa skobtaktovať s laktačnou poradkyňou, ktorú poznajú a ktoej dôverujú.
„Laktačné poradkyne majú arzenál trikov často som prekvapená ich rýchlymi a efektívnymi riešeniami. Cením si každú prácu, za ktorou sú vidno roky praxe a skúseností. Niekedy pritom ide len o maličkosti, ktoré robia zázraky,” hovorí Dita o svojich skúsenostiach.
Tip od nás
O správnom rozbehnutí dojčenia si prečítajte v článku Prisatie a technika dojčenia. Ako začať, aby sa dojčenie rozbehlo správne?
A čo cisársky rez?
Dita pripúšťa, že rozbehnutie laktácie po cisárskom reze býva často komplikovanejšie ako po prirodzenom pôrode. A opäť za to môžu hormóny. „Kvôli separácii od bábätka má s rozbehnutím dojčenia problém veľa žien. Rodička ide zvyčajne na oddelenie JIS (tiež ARO či pooperačné gynekologické oddelenie) a dieťa na novorodenecké oddelenie a nevedia o sebe aj niekoľko hodín (niekedy aj dní!, pozn. red.). Je to obrovský stres pre oboch. Zo svojej praxe viem, že to spôsobuje nielen problémy s dojčením, ale niekedy aj citovú traumu,” vysvetľuje.
Na operačnej sále je to často technicky zložité, ale je v záujme všetkých, aby aj po operačnom pôrode mala mamička možnosť priložiť si dieťa čo najskôr.
Hľadajte preto veľmi dôsledne pôrodnicu, ktorá si dobrovoľne komplikuje život tým, že ani po cisárskom reze dieťa a matku neoddeľuje. Prvé priloženie k prsníku by podľa Dity malo nastať ešte v pôrodnej sále.
Mám si naštudovať návody vopred?
Každá žena je iná a každá potrebuje niečo iné. Priveľa informácií môže niektoré mamičky vystrašiť, alebo zahltiť a zneistiť. No na druhej strane, mať prehľad, počítať s rôznymi možnosťami a niekedy aj komplikáciami, môže pomôcť žene lepšie sa vyrovnávať so stresom, ktoré takéto nečakané chvíle prinášajú.
Určite je fajn už počas tehotensva vedieť o rôznych polohách pri dojčení, o tom, ako má správne prisatie vyzerať, alebo poznať odpovede na otázky, ako často sa novorodeniatko potrebuje dojčiť a podobne.
Všetky tieto informácie nájdete aj u nás na Promame, v sekcii Dojčenie.
Pomoc musí prísť v správny čas
Správna technika dojčenia je, samozrejme, dôležitá a podstatné je, aby ste si ju osvojili hneď v prvých dňoch v pôrodnici. „Vôbec sa nečudujem tomu, keď to nejaká mamička po troch mesiacoch márnej snahy vzdá a určite si nemyslím, že by ju niekto mal odsudzovať,” zdôrazňuje Dita.
„Často je problém s tým, že zdravotnícky personál v pôrodnici zabezpečí, aby sa dieťa nadojčilo, ale nenaučí rodičku správnu tehcniku dojčenia.Takže ja odchádzam od matky, až keď som si istá, že to zvládne sama,” dodáva.
Autorka: Natálie Veselá
Krotiteľka písmeniek, milovníčka hudby, piva, beletrie a neplánovaných ciest s nejasným cieľom. Editorka, novinárka a hlavne matka deväťročného Jáchyma je presvedčená o tom, že rodičovstvo je ten najlepší kurz osobného rozvoja, sebaovládanie, bezpodmienečnej lásky, tolerancie a čierneho humoru. A taká by podľa nej mala byť aj Promama.