Veríme, že v rámci pandémie koronavírusu už nebudú pribúdať správy zo slovenských pôrodníc, kde boli často obmedzované práva žien pri a po pôrode. Týkalo sa to predovšetkým sprevádzajúcich osôb, na ktoré majú rodičky právo, ale aj v obmedzovaní kontaktu koža na kožu či obmedzení kontaktu s dieťaťom, ak mala žena pozitívny test na COVID-19.
Na sprevádzajúcu osobu pri pôrode má každá žena právo, niekedy je však ťažké rozhodnúť sa, či to má byť otec dieťaťa, alebo niekto iný. Porovnajte si plusy a mínusy, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.
Áno, pretože ste v tom spolu
„Veľmi som sa bála bolesti. Nevedela som si ani predstaviť, že by som mala byť na pôrodnej sále sama, medzi cudzími ľuďmi. Manžela som napriek tomu nechcela do ničoho nútiť, preto som to nechala na jeho rozhodnutí. Keď som sa ho s malou dušičkou spýtala, či bude pri pôrode, len zdvihol obočie a povedal: „Jasné. Sme v tom spolu. Bol som pri splodení, pri ranných nevoľnostiach, aj počas celého tehotenstva. Samozrejme, že chcem byť aj pri výsledku,“ hovorí Janka, ktorá vďaka manželovej prítomnosti zvládla neľahký pôrod výborne.
Áno, pretože uvidí, že pôrod nie je malina
Sú muži, ktorí sú pevne presvedčení, že pôrod nie je žiadna veda. Myslel si to aj partner Ľubice, ktorý ju počas tehotenstva „upokojoval“ naozaj svojským spôsobom: „Zvládli to milióny žien, tak nerob paniku.“ Keď však videl, čím všetkým jeho žena musela prejsť, kým sa narodil ich synček, ospravedlnil sa. „Hneď po synovom pôrode mi povedal, že druhé dieťa v žiadnom prípade, pretože ma nechce vidieť tak trpieť. Potom sa pozrel na syna a usmial sa. „Alebo vieš čo, budeme mať aj druhé. Spolu to dáme.“ Priznám sa, v tej chvíli by som ho najradšej zabila,“ dodáva Ľubica so smiechom.
Áno, pretože si to všimne aj personál
Niektoré mamy, ktoré mali partnera pri pôrode, tvrdia, že sa to pozitívne odrazilo pri komunikácii s nemocničným personálom: „Dcéru som porodila sama, pri synovom pôrode bol pri mne aj manžel. Keď som bola sama, nikto si ma veľmi nevšímal. Prítomnosť manžela veľa vecí zjednodušila. Zavolal sestričku, asistoval mi pri maličkostiach, komunikoval s lekárom a ja som sa mohla plne sústrediť na pôrod,“ hovorí Erika o svojej skúsenosti. Nemusí to byť pravidlo, no prítomnosť manžela vám môže veľa vecí zjednodušiť. Napriek tomu, že rešpekt voči rodičke by mal byť v našich zdravotníckych zariadeniach samozrejmosťou bez nutnosti zásahu zo strany sprevádzajúcej osoby.
Áno, pretože uvidí bábätko medzi prvými
Tá najlepšia motivácia pre oboch partnerov je odmena. Vystresovaný, hladný a unavený chlap si tiež počas pôrodu prejde nejednou výzvou. Pravdepodobne uvidí bábätko ešte skôr než vy, čo v ňom zanechá silnú emocionálnu stopu. Vďaka tomu, že je na sále, bude mať možnosť kontaktu s dieťaťom od prvých chvíľ, čo takisto pomôže v budovaní si vzťahu s dieťatkom. A bude môcť urobiť fotografie, ktoré zachytia jedinečný okamih príchodu bábätka na svet.
Nie, pretože sa bojí krvi
Pokiaľ je vášmu partnerovi zle pri pohľade na krv, bude pre vás lepšie, keď sa k vám pripojí až po narodení bábätka. Na pôrodnej sále odpadol nejeden statočný muž. Pre vás, aj pre nemocničný personál je to v tomto prípade záťaž navyše.
Nie, pretože uvidí (takmer) všetko
Skutočný pôrod má od toho filmového poriadne ďaleko. Partner vás uvidí v stave, kedy podstupujete nadľudský výkon. Môže ho prekvapiť nielen váš expresívnejší slovník, ale aj rôzne fyziologické procesy, ktoré úzko súvisia s procesom. Pri pôrode často unikne stolica, plyny… Ste na to obaja pripravení?
Nie, pretože vás môže rozptýliť
Prítomnosť muža by mala mať na vás pozitívny vplyv. Pokiaľ počas pôrodu zistíte, že vás zbytočne znervózňuje, radšej ho pošlite von. Prípadne sa vopred pred dňom D porozprávajte, akú máte predstavu o podpore. Je dôležité, aby ste ťahali za jeden koniec.
Nie, pretože sa na to necíti
Určite nemá zmysel muža presviedčať, aby bol pri pôrode, pretože to chcete vy a nie on. Ak tam pôjde len preto, že musí, neposkytne vám potrebnú oporu a budete to cítiť obaja: „Akceptovala som, že môj partner nechcel byť pri pôrode. Vynahradil mi to po ňom. Staral sa o domácnosť, pomáhal, s čím mohol, a ja som za to vďačná,“ delí sa Mirka, ktorá prijala partnerovo rozhodnutie.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok o tom, ako pripraviť staršie dieťa na príchod bábätka.
Nie, pretože to nechcete vy
Možno budete prekvapené, ale aj dnes je dosť žien, ktoré nechcú partnera pri pôrode. Nechcú, aby ich partner videl v takom stave, chcú sa naplno sústrediť na pôrod alebo vnímajú pôrod ako čisto ženskú záležitosť. Preto dajú prednosť dule, mame, sestre či kamarátke pred partnerom.
(Ne)prítomnosť partnera pri pôrode je len na vašom spoločnom rozhodnutí. Každému vyhovuje niečo iné. Určite spoločne nájdete to najlepšie riešenie.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.