Aj dobre rozbehnuté dojčenie môžu niekedy narušiť rôzne komplikácie. Laktačný štrajk dokáže poriadne skomplikovať pohodu pri dojčení a občas je dojčenie potrebné rozbehnúť prostredníctvom laktačných pomôcok. Prečítajte si, ako riešiť konkrétne problémy a situácie.
Laktačný štrajk
Týmto označením sa opisuje jav, kedy bábätko zrazu začne odmietať prsník a dojčenie. Môže prísť v rôznych obdobiach – keď má dieťatko iba 2 až 3 týždne, 2 až 3 mesiace, ale aj vyše roka.
Pri laktačnom štrajku sa bábätko odťahuje od prsníka, vypľúva ho, nechce sa prisať, plače, búcha pästičkou, hnevá sa, či si saje pästičku. Väčšie bábätká sa jednoducho odbatolia preč.
Zvyčajne je to pre mamu šok, pretože sa to stáva aj u detí, ktoré sa dovtedy bezproblémovo dojčili, priberali a mamy mali dosť mlieka.
Laktačný štrajk súvisí so zníženou tvorbou a tokom mlieka. Bábätko bolo zvyknuté na rýchly tok mlieka, ktorý sa spomalil. Prichádza často nenápadne a mama si nemusí žiadnu zmenu všimnúť, až kým bábätko nezačne „štrajkovať“.
Dôvodom tejto situácie býva nesprávne prisatie a technika dojčenia, nesprávna poloha pri dojčení, alebo iné faktory zníženia tvorby mlieka (napr. užívanie hormonálnej antikoncepcie, závažnejšie ochorenie maminky, alebo používanie klobúčikov pri dojčení).
Vtedy sa mamička dostáva do bludného kruhu – dieťatko sa odmieta prisávať, tvorba mlieka sa ešte viac znižuje a bábätko prsník odmieta o to viac (keďže mu mlieko z neho netečie tak, ako bolo zvyknuté).
Prvá pomoc:
-
Kontakt koža na kožu (detailný opis si prečítajte v článku Tvorba mlieka) sa dá aplikovať aj pri väčších deťoch, nielen pri novorodencoch. Dieťatko vás bude cítiť, bude blízko pri prsníkoch, a to zvyšuje šancu na to, že sa prisaje. (Pri väčších deťoch nie je potrebné ležať na posteli, ale môžete sa napríklad spolu okúpať vo vani.)
-
Vystihnite správny „dojčiaci” okamih – keď sa dieťatko budí, či naopak, zaspáva. Vtedy bude viac ochotné sa prisať.
-
Dojčenie presuňte do pokojnej tmavej miestnosti – aby to bola chvíľka len pre vás dvoch a aby vás pri tom nič a nikto nerušil.
-
Overte si, či máte správne prisatie a polohu na dojčenie. (Viac nájdete v článkoch Prisatie a technika dojčenia a Polohy pri dojčení). Ak máte akékoľvek pochybnosti, kontaktujte laktačnú poradkyňu. Tu platí pravidlo – radšej skôr, ako neskoro.
-
Pri väčších deťoch (vo veku viac ako 4 mesiace) môže pomôcť aj zavedenie príkrmov (čiže čerstvého pomixovaného jedla). Toto jedlo je potrebné podávať lyžičkou na doplnenie kalorickej potreby dieťatka. Keď bude takto zasýtené, bude ochotnejšie a trpezlivejšie opäť sa prisať.
Laktačné pomôcky – cievka a pohárik
Ak sa bábätko ešte neprisáva alebo sa nedojčí a rozhodli ste sa bábätku nedávať fľašu, môžete skúsiť využiť laktačné pomôcky. Tieto spôsoby odporúčajú laktačné poradkyne, pretože pri nich dieťatko nezískava negatívne návyky, ktoré zabraňujú návratu alebo rozbehu dojčenia.
1. Cievka použitá na kŕmenie po prste
Pri tomto spôsobe dojčenia sa používa cievka CN-01, ktorú je možné zakúpiť v zdravotníckych potrebách. Táto metóda neslúži primárne na nakŕmenie dieťatka mimo prsníka. Cieľom je totiž dieťatko takto niekoľko sekúnd kŕmiť, a potom ho preložiť na prsník.
Tip: Uzáver dolného konca cievky je lepšie odstrihnúť, aby nebránil toku mliečka.
Ako to prebieha:
-
Cievku zaveďte jedným koncom do nádobky s mliekom.
-
Druhý koniec si priložte na prst, ideálne na koniec ukazováka tak, aby bol koniec prsta voľný.
-
Dieťatku prejdeme prstom po perách, aby naširoko otvorilo ústočká.
-
Bábätku dajte prst s cievkou do úst – malo by mať v ústach väčšiu časť ukazováka. Cieľom je, aby prst bol dostatočne hlboko v puse dieťatka.
-
Ukazovák netlačíme na horné podnebie, ale položíme ho na jazyk dieťatka.
-
Dajte pozor, aby cievka nebola niekde stlačená.
Tip od nás
Pozn.: Maximálna doba dojčenia touto metódou by mala byť približne 30 sekúnd. Potom treba dieťatko preložiť aj s cievkou na prsník. Ak aj potom dieťatko prsník odmietne, dokŕmte ho radšej pohárikom, než kŕmením na prste.
Tip: Ak bábätko nie je vôbec dojčené, môžete sa pre kŕmenie cievkou po prste rozhodnúť ako pre osobitný spôsob kŕmenia (namiesto kŕmenia z fľaše).
Ďalší spôsob dojčenia s laktačnou pomôckou je kŕmenie s cievkou na prsníku. Využíva sa najmä v prípade, ak sa dieťatko síce dokáže prisať, ale tvorba mlieka je nízka a bábätko si nedokáže dostatok mlieka z prsníka vysať.
-
Priložte si bábätko na prsník aj s cievkou – cievku s bradavkou naraz vložíte dieťatku do úst.
-
Ak to tak nejde, nevadí. Priložte si bábätko a keď je prisaté, jemne odtlačte prsník, aby ste videli kútik úst bábätka. Vtedy cievku vsuňte do ústočiek dieťaťa cez kútik úst. (Chce to trochu cviku, ale oplatí sa to skúšať.)
-
Cievku zasúvajte takmer rovno, k zadnej časti úst bábätka, s miernym sklonom hore k podnebiu.
-
Dbajte na správne prisatie (viac nájdete v článku Prisatie a technika dojčenia).
-
Ideálne je, aby ste mali nádobku s mliečkom blízko prsníka. Je to praktickejšie pri manipulácii s bábätkom. Nájdite si miesto, kde ju môžete dať – na posteľ, na poličku, do vrecka košele, za ramienko podprsenky, medzi prsia a pod.
-
Ak bábätko stále nepije, niečo nie je v poriadku. Napravte umiestnenie cievky a sledujte, či to pomôže.
Tip: Ideálne je naučiť sa túto pomôcku používať v prítomnosti laktačnej poradkyne. Tá vám ukáže, ako na to a vysvetlí, čo robiť, keď niečo nefunguje.
Tip od nás
Pozn.: Cieľom je, aby si bábätko prsník pozitívne spojilo – už to nebude len to frustrujúce miesto, kde sa snaží a snaží a mlieko nejde, ale miesto, kde sa nakŕmi a cíti mamu. Navyše, takéto dojčenie podporuje prisatie na prsník.
2. Pohárik
Pohárik je často odporúčaný laktačnými poradkyňami namiesto fľaše. A to z troch dôvodov: nevypĺňa ústočká tak ako fľaša, nemätie bábätko iným spôsobom satia, pretože pri poháriku vlastne nesaje, ale pije a posilňuje pri tom správne svaly tváre a jazyka (nedeformuje podnebie). Navyše sa naučí piť tak, ako to bude robiť po celý svoj život.
Ako na to:
-
Použite akýkoľvek maličký pohárik, ktorý máte doma. Mal by mať veľkosť približne štamperlíka a mal by mať tenké okraje.
-
Nalejte doň mlieko (ideálne skoro do plna, lepšie sa vám s ním bude manipulovať) a držte ho tak, aby hladina bola takmer vodorovná.
-
Mlieko nesmiete do bábätka liať, ani nakláňať pohárik k jeho ústam. Pohárik má byť zľahka opretý o hornú čeľusť bábätka.
-
Dieťatko vezmite do náručia, hlavičku môže mať opretú o prsník. Jeho telo by malo byť takmer v sede s mierne zaklonenou hlavičkou. Podložte mu bradu plienkou (mlieko bude zo začiatku vytekať, neskôr už nie).
-
Bábätko bude piť po malých množstvách, takže buďte trpezlivá. Je dôležité dieťatko nezalievať mliekom, ani od neho očakávať, že bude piť rýchlo.
-
Bábätko by pri pití nemalo byť zúfalo hladné, lebo bude podráždené a netrpezlivé. Skúste to preto rovno po prebudení. Ak bábätko plače, najprv ho upokojte a až potom nakŕmte.
Tip od nás
Ako správne odsať alebo odstriekať materské mlieko? Prečítajte si v našom článku!