Neistota, stres v práci a napätie vo vzťahoch nároky na psychiku len zvyšujú. Môžete niečo zmeniť tak, aby ste boli psychicky silnejší a odolnejší?
Zanedbávané duševné zdravie
Fyzickej kondícii sa venuje veľa pozornosti – všade počúvame a čítame, ako sa treba stravovať, ako schudnúť, prečo sa každý deň hýbať. Iste, je na to dobrý dôvod – dobré fyzické zdravie znamená nižšie riziko chronických stavov, ku ktorým patria srdcové choroby alebo cukrovka.
Na druhej strane, duševné zdravie často zanedbávame. Pritom psychická odolnosť, ktorá vám umožní zvládnuť výzvy každodenného života, je v dnešných časoch mimoriadne dôležitá.
Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia
Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.
Prečo potrebujete psychickú odolnosť?
Bežnou, ale veľmi zjednodušenou a nebezpečne mylnou predstavou je, že ak nemáte diagnostikovanú žiadnu poruchu duševného zdravia, ste v poriadku. Každý má právo na rôzne emócie a sú momenty, keď sa s nimi neviete vyrovnať.
Prežívate obdobia stresu, nepohodlia, smútku alebo úzkosti, aj keď nemáte žiadnu psychickú chorobu. To vás tiež oslabuje. Duševné zdravie si totiž, podobne ako fyzické, vyžaduje neustály proces udržiavania a podpory.
Náročné časy ako test duševnej zdatnosti
Dnes už nie je prekvapením, že náročné alebo stresujúce obdobia pôsobia na ľudskú psychiku a tiež fyzický stav. Dokonca sa dá povedať, že fungujú ako nechcený test duševnej zdatnosti.
Ak nastane situácia, ktorá vás psychicky/emocionálne zaťaží, môže vás ochromiť na pár dní, ale aj na celé mesiace. Závisí to od toho, ako ste psychicky odolní – ako rýchlo sa viete so situáciou vyrovnať. Schopnosť rýchlo sa zotaviť si vyžaduje značnú duševnú silu.
Aké výhody získate, keď nadobudnete psychickú kondičku?
Stručne a jasne – dokážete využiť svoje mentálne schopnosti v plnej miere. Budete kreatívnejší, dokážete využiť príležitosti vo svoj prospech tak, ako budú prichádzať, pokojnejšie zvládnete stresové situácie a smutné či traumatizujúce zážitky spracujete s menšou úzkosťou.
Tip od nás
Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.
Zdroj: Adobe Stock
Šesť účinných krokov na zvýšenie psychickej odolnosti
1. V jednej chvíli sa sústreďte len na jednu vec
Multitaskingom sa hrdia mnohí ľudia. Síce je super zvládať naraz viacero povinností, priveľa multitaskingu nie je zdravé. Naopak, dostane vás do chaotického stavu, v ktorom v konečnom dôsledku neurobíte nič kvalitne.
Ak neviete, ako to zmeniť, zamerajte sa prítomnosť. Každý deň si doprajte prechádzku a naplno vnímajte svoje okolie presne tu a teraz – počasie, rastliny, vtáky, zvuky, vône aj farby.
Keď trávite čas s priateľmi, naozaj počúvajte, čo hovoria. Odložte mobil alebo ho vypnite a skúste zabudnúť na zoznamy úloh v hlave. Len tak si dokáže váš mozog oddýchnuť a nabrať potrebnú silu.
2. Vyhraďte si čas na pohyb
Áno, pravdepodobne už máte plné zuby neustálych rečí, aký je pohyb pre zdravie dôležitý. Možno ste však nevedeli, čo dokáže urobiť so psychikou.
Fyzické a duševné zdravie idú ruka v ruke a nemali by sme o nich uvažovať samostatne. Zlé duševné zdravie môže viesť k horšiemu fyzickému zdraviu a naopak.
Podobne ako lieky pri liečbe duševných chorôb, aj pravidelné cvičenie má schopnosť zvýšiť hladiny sérotonínu, dopamínu a norepinefrínu v mozgu. Pohyb normalizuje hladinu týchto neurotransmiterov, budete sa cítiť duševne zdraví. A nielen to.
Aj keď sa vám cvičiť nechce, je dobré prekonať sa. Odmenou je skvelý pocit, ktorý budete mať sami zo seba. Okrem toho skúsenosť, že dokážete veci zvládnuť, aj keď o tom najskôr pochybujete, zvyšuje psychickú odolnosť.
Ďalšie výhody pravidelného pohybu:
- zlepšenie nálady a energie;
- zníženie stresu;
- hlbšia relaxácia;
- zlepšenie pamäti a kognitívnych funkcií;
- zvýšená intuícia, kreativita, asertivita a nadšenie pre život.
Keď sa tieto všetky pozitíva zlúčia dokopy, výsledkom sú pevnejšie sociálne zdravie a vzťahy, ale taktiež vyššie sebavedomie a sebaúcta.
3. Doprajte si dennú prestávku na nácvik všímavosti
Každý potrebuje čas, aby sa mohol zbaviť tlakov, ktorým je vystavený po celý deň. Keď do rutiny pridáte krátky nácvik všímavosti, naučíte sa lepšie porozumieť svojmu telu aj psychike. Stačí pár minút.
Ako na to?
Pohodlne sa usaďte a skontrolujte si telo od hlavy po päty tým, že sa budete zameriavať mysľou na jeho jednotlivé časti. Zhodnoťte, ako sa cítite. Ak neviete, ako na to, pomôžte si odborne pripravenými aplikáciami.
Čo tým získate?
Už týždeň krátkych každodenných tréningov meditácie všímavosti vedie k výraznému zlepšeniu pozornosti, energie a k významnému odbúraniu stresu. Tieto pozitívne zmeny sú spôsobené znížením hladiny kortizolu a zlepšením funkcií imunitného systému. Postupne sa pridávajú ďalšie benefity: lepšie vizuálno-priestorové spracovanie, pracovná pamäť a výkonnosť – rýchlosť reakcií a premýšľania.
4. Vyhraďte si čas pre seba
Spomeniete si, kedy ste naposledy strávili čas sami so sebou? Vyhraďte si aspoň hodinu denne na to, aby ste sa venovali niečomu, čo vás skutočne baví. Môže to byť cvičenie, čítanie, sledovanie obľúbenej relácie, hra na gitare alebo relax vo vani pri dobrej hudbe… Jednoducho si urobte rande sami so sebou a venujte sa tomu, čo je len a len pre vás.
5. Stanovte si limity a držte sa ich
Čoraz častejším problémom v súčasnosti je syndróm vyhorenia, ktorý vám hrozí, ak sa snažíte mať a zvládať všetko: uspokojivú kariéru, koníčky, v ktorých chcete dosiahnuť úspech, čas pre priateľov, fungujúci vzťah.
Pamätajte na to, že niekedy je v poriadku povedať nie. Stanovte si hranice v profesionálnom aj v osobnom živote, aby ste sa nepreťažovali a všetko fungovalo v rovnováhe.
6. Nebojte sa požiadať o pomoc
Mnohí „hrdinovia“ chcú okoliu ukázať, že na všetko vystačia sami. Nesnažte sa ich napodobniť. Vyhľadanie pomoci, keď ju potrebujete, je často prvým krokom k dosiahnutiu a udržaniu psychického zdravia.
Ak sa cítite neisto, vždy sa snažte nájsť podporu. Dohodnite si stretnutie s niekým, kto vám pomôže urobiť si v sebe – vo svojich myšlienkach a pocitoch poriadok. Niekedy postačí dobrá kamarátka, ale určite je lepším pomocníkom nestranná osoba – kvalifikovaný terapeut.
Posilnenie psychickej odolnosti ako prevencia
Vybudovanie ochrannej psychickej odolnosti si vyžaduje čas a snahu. Investovať pár minút každý deň pre lepšie nastavenie, viac energie a jasnejšie myslenie sa určite oplatí. Nezabúdajte na to, že pre duševné zdravie je v rovnakej miere potrebný oddych aj energickejšie aktivity, vrátane cvičenia.
Prežívate stres, cítite nekonečný hnev, podráždenosť, smútok či frustráciu a neviete si pomôcť? Vyhľadajte odbornú pomoc, aby ste sa s týmito pocitmi vyrovnali a neprenášali ich ďalej do života.
Budovanie psychickej odolnosti je priebežný proces, prevencia pred ochoreniami tela aj duše.
Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.
Autorka: Bc. Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje:
advice.theshineapp.com, orhp.com, positivepsychology.com