Zdieľať

Trauma: Kedy riešiť posttraumatický syndróm s odborníkom

trauma a terapia
Dopravné havárie, prírodné katastrofy, zločiny, zneužívanie, úmrtie milovanej osoby, ale aj traumatický pôrod. Každý druhý z nás zažije počas života určitý druh traumy. Niekto sa so situáciou skôr či neskôr vyrovná, inému spôsobí dlhodobý problém. Bez odborníkov ťažko zvládnuteľný posttraumatický syndróm. Čo znamená mať traumatizujúci zážitok pre našu psychiku?
trauma a terapia
V článku si prečítate:

Čo je trauma a traumatická udalosť

Traumatická udalosť je udalosť, ktorá spôsobuje fyzickú, emocionálnu aj duševnú (psychickú) ujmu. Ak zažívate stresujúcu udalosť, cítite sa fyzicky ohrození alebo extrémne vystrašení.

Niekedy nemusíte vedieť, ako reagovať, alebo môžete popierať vplyv, ktorý takáto udalosť na vás má. Bez ohľadu na to, akí si myslíte, že ste silní, každý človek po traumatizujúcej udalosti potrebuje čas a podporu, aby sa zotavil a znovu získal emocionálnu a duševnú stabilitu.

Najčastejšie traumatické udalosti: :

Často sa stretávame s komplikovaným smútkom v dôsledku úmrtia blízkej osoby alebo ťažkého rozvodu.

Životné zmeny, ako sú presťahovanie sa na nové miesto, opustenie rodičov alebo rodinné konflikty, môžu vyvolať poruchu prispôsobenia sa (adaptačná porucha) a pôsobiť stresujúco, traumatizujúco.

Tvárou v tvár týmto druhom udalostí môžu niektorí ľudia zažiť šok, ktorý je rovnocenný s traumatickými udalosťami, ktoré sme uviedli vyššie.

Reakcie na traumatický zážitok

Každý reaguje na traumatické udalosti rôznym spôsobom. Často si okolie na danej osobe nevšimne žiadne príznaky traumy, aj keď vo vlastnom vnútri bojuje s vážnymi emocionálnymi stavmi.

Šok a odmietanie skutočnosti sú krátko po udalosti normálnou reakciou. Používate ich nevedomky ako ochranu pred emocionálnym dopadom zážitku.

Môžete sa cítiť bezcitne až oddelene – akoby sa vás situácia vôbec netýkala. Väčšina ľudí necíti plnú intenzitu udalosti hneď, tá príde neskôr s postupným uvedomovaním si zážitku a zmien, ktoré kvôli nemu nastali.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Ako dlho trvá počiatočný šok?

Prekonanie počiatočného šoku zvyčajne trvá štyri až šesť týždňov od udalosti. Tento čas je dôležitý aj pre diagnostiku možnej posttraumatickej reakcie.

O akútnej stresovej reakcii hovoríme zhruba do mesiaca od udalosti, o posttraumatickej reakcii zvyčajne po štyroch až šiestich týždňoch od traumatizujúceho zážitku.

Po počiatočnom šoku sa často vyplavujú ďalšie reakcie na traumatickú udalosť. Zahŕňajú:

U niektorých osôb dochádza k dramatickým zmenám nálad, okolie ich správanie a reakcie nespoznáva, nechápe, čo sa stalo – sú podráždení, úzkostní, nervózni alebo aj hnevliví.

Spolu s emocionálnou reakciou môže trauma spôsobiť aj fyzické symptómy, najčastejšie: bolesti hlavy, tráviace problémy, únava, búšenie srdca, nadmerné potenie, pocit nervozity.

Zdroj: Adobe Stock

Čo je to posttraumatická stresová porucha?

Stav známy ako posttraumatická stresová porucha (PTSD) zvyčajne vzniká potom, čo zažijete život ohrozujúcu udalosť alebo ste svedkom úmrtia.

Samozrejme, nenastáva vždy. Čo to vlastne je? PTSD je typ úzkostnej poruchy, ktorá ovplyvňuje stresové hormóny a mení reakciu tela na stres. Ľudia s touto poruchou potrebujú silnú sociálnu podporu a nepretržitú terapiu. Napríklad mnoho vojnových veteránov zažíva PTSD.

Pri PTSD nastáva intenzívna fyzická a emocionálna reakcia v súvislosti s myšlienkami alebo spomienkami na udalosť. Môže trvať mesiace, ale aj roky po samotnom traumatickom zážitku.

Doposiaľ nie je známe, prečo niektorí ľudia zažívajú PTSD po traumatickej udalosti, zatiaľ čo iní nie. Isté však je, že pri rozvoji PTSD zohráva úlohu viacero vecí.

Vrátane predchádzajúcej traumatickej udalosti a ďalších fyzických, genetických, psychologických a sociálnych faktorov.

Znakmi rizika vzniku PTSD sú vysoká miera vyhýbania sa bežným životným aktivitám, pokračujúce sebaobviňovanie alebo ostych za osobnú rolu v tejto udalosti.

Ako čo najlepšie prekonať traumu a vrátiť sa do rovnováhy?

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete sami sebe pomôcť obnoviť svoju emocionálnu stabilitu po traumatickej udalosti:

Traumatický stres u detí

Špeciálnou kapitolou je trauma u detí. Je veľmi dôležité všímať si zmeny ich správania a čo najskôr situáciu riešiť, pretože vedie k dlhodobým problémom a neraz až k snahe siahnuť si na život.

Medzi príznaky, že dieťa potrebuje odbornú pomoc, aby sa vyrovnalo s traumatickou udalosťou, patria časté emocionálne výbuchy, agresívne správanie, stiahnutie sa do seba a uzatvorenie sa pred okolím, pretrvávajúce ťažkosti so spánkom, pokračujúca posadnutosť traumatickou udalosťou a vážne problémy v škole.

Kedy by ste mali vyhľadať odbornú pomoc?

Vždy, ak príznaky pretrvávajú naďalej a narúšajú vaše každodenné aktivity, školský alebo pracovný výkon a osobné vzťahy. Vďaka pomoci psychoterapeuta a psychiatra sa aj veľmi ťažké zážitky dajú zvládnuť a po čase budete opäť sami sebou – vyrovnanou osobnosťou, ktorá zvláda bežný život i jeho nástrahy.

Odborníci a odborníčky na duševné zdravie vám pomôžu nájsť spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom a emocionálnym dopadom traumatickej udalosti.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť na témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/trauma
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK207191/
https://www.psychiatry.org/patients-families/ptsd/what-is-ptsd
https://www.helpguide.org/articles/ptsd-trauma/ptsd-symptoms-self-help-treatment.htm
cdc.gov/masstrauma/factsheets/public/coping.pdf
ptsd.va.gov/understand/what/ptsd_basics.asp

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.