Pre bezpečnú jazdu je dôležité poznať niekoľko základných pravidiel a princípov a vedieť ich za volantom používať. O aké princípy ide? Postačí v dnešnej dobe vodičom PZP, alebo je potrebné, zamyslieť sa nad inými pripoisteniami?
1. Cvičenie defenzívnej jazdy
Ofenzívny vodič robí viac, ako len porušovanie predpísanej rýchlosti. Môže úmyselne zhoršovať situáciu ostatných účastníkov premávky, iniciovať konflikt, používať hrubé gestá alebo výrazy, či z netrpezlivosti blikať svetlami. Takéto správanie je nielen veľmi nepríjemné, ale aj nebezpečné.
Zmeniť správanie každého vodiča je síce nemožné, no ak sa sami vyhnete agresívnej jazde, budete mať lepšiu pozíciu pri riešení problémov s ofenzívnou jazdou iných ľudí.
Vedeli ste, že na Slovensku existujú aj kurzy defenzívnej jazdy? Účelne pripravujú ľudí na to, ako predísť krízovým situáciám a ako nespôsobiť dopravné nehody. Dodržiavať princípy defenzívnej jazdy však môžete aj bez absolvovania akéhokoľvek kurzu:
- nechajte medzi sebou a vozidlom pred vami dostatok priestoru;
- pri pomalej premávke nepodľahnite frustrácii a zdržanie prečkajte v pokoji;
- neporušujte rýchlostné predpisy len preto, že vodič za vami si schválne nenecháva žiadny odstup.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.
2. Pozor na únavu za volantom
Možno si myslíte, že príležitostná ospalosť vo frekventovanej premávke nie je dôvod na obavy, avšak opak je pravdou. Už len mierna únava stačí na to, aby sa zvýšilo riziko vzniku dopravnej nehody. Dokonca aj na relatívne rovnej diaľnici spiaci vodič nakoniec zíde z cesty.
Predĺžená reakčná doba ospalého vodiča sa častokrát prirovnáva k vodičovi, ktorý jazdí pod vplyvom alkoholu. Pri vysokých rýchlostiach môže len jedna či dve sekundy nepozornosti viesť k nehode. Riešenie je jednoduché – lepšie sa vyspite! Dbajte na to, aby ste spali osem hodín, a to nielen v noci pred dlhou jazdou, ale pravidelne.
Ak sa stane, že mikrospánok nanešťastie zvíťazí a dôjde k poškodeniu vášho alebo iného vozidla, na uhradenie vzniknutej škody slúži PZP. Práve PZP je určené na škody, ktoré vznikli vaším zavinením na inom vozidle. Keďže ide o poistenie, niektorí ľudia si môžu myslieť, že poisťovňa vďaka PZP online preplatí aj škody na ich osobnom automobile. Na to však slúži havarijné poistenie.
3. Pomalá jazda pri zlom počasí
Ak jazdíte v hmle, silnom daždi, búrke alebo na zľadovatených cestách, buďte mimoriadne opatrní. V prípade potreby jazdite pomalšie ako udáva povolená rýchlosť a dávajte si pozor pri zákrutách a odbočovaní.
Ak ste zvyknutí často vyraďovať rýchlosť, počas nepriaznivých prírodných podmienok to určite nerobte. Pri zlom počasí sa neutrál môže veľmi rýchlo stať príčinou havárie – aj v tomto prípade nachádza svoje uplatnenie havarijné poistenie a PZP.
4. Kontrola tlaku v pneumatikách pred jazdou
Údržba vozidla nie je len spôsob, ako predĺžiť životnosť vášho auta, je to tiež dôležitá otázka bezpečnosti. Na prvé riečky príčin dopravných nehôd, ktoré sú spôsobené zanedbaním údržby, patrí nesprávny tlak v pneumatikách. Príliš vysoký alebo nízky tlak môže ovplyvniť výkonnosť a viesť k defektu. Pri častých jazdách tak nezabudnite na kontrolu tlaku – aspoň raz za jeden, dva týždne. Pokiaľ doma nemáte prístup k doplneniu vzduchu, navštívte najbližšiu čerpaciu stanicu.
5. Odhad odporúčanej vzdialenosti
Ako vodič potrebujete dostatok času na zabrzdenie, ak automobil pred vami náhle odbočí alebo zastaví. Odhadnúť vhodnú vzdialenosť počas jazdy môže byť ťažké, a preto väčšina odborníkov odporúča pravidlo troch sekúnd.
Pravidlo troch sekúnd je jednoduché. Nájdite na okraji cesty stojaci objekt. Keď ho auto pred vami minie, začnite počítať sekundy. Mali by uplynúť minimálne tri sekundy, kým vaše auto prejde okolo toho istého objektu. Praxou si postupne vybudujete inštinkt a tento odstup od vozidla pred vami budete dodržiavať úplne automaticky.