Článok bol prvýkrát publikovaný v apríli 2021 a aktualizovaný v novembri 2024.
Čo je Movember a ako vznikol?
Movember vznikol spojením slov moustache (fúz) a november. Všetko sa začalo v roku 2003 v Austrálii, kde sa skupina priateľov zamyslela nad tým, prečo už muži nenosia fúzy? Rozhodli sa to zmeniť a november premenovať na Movember.
Cieľom bolo nielen oživiť zabudnutú módu, ale hlavne upozorniť na ochorenia, ktoré trápia mužov najviac – rakovinu prostaty, rakovinu semenníkov a psychické problémy.
Z malej skupinky nadšencov sa rýchlo stalo globálne hnutie. Počas novembra si muži po celom svete nechávajú rásť fúzy a zapájajú sa do rôznych aktivít – organizujú maratóny, prednášky i workshopy. Fúz sa stal symbolom kampane a pripomienkou, že zdravie mužov si zaslúži pozornosť a že o problémoch treba hovoriť nahlas.
Vďaka Movembru sa darí otvárať témy, o ktorých sa donedávna príliš nehovorilo. Muži začínajú chápať, že starať sa o svoje zdravie nie je prejavom slabosti, ale zodpovednosti voči sebe i svojim blízkym. A to je dôležitý krok k tomu, aby boli zdravší, šťastnejší a aby tu boli pre tých, ktorí ich potrebujú.
Čo je prostata a na čo slúži?
Prostata je malá žľaza v tvare orecha. Nachádza sa v oblasti hrádze, pod močovým mechúrom a pred konečníkom. Keďže prostata obklopuje močovú trubicu, pri jej zväčšení sa ohlasujú ťažkosti s močením.
Prostatu nahmatáte aj zvonku, ale väčšia časť je vnútri. Preto lekár vyšetruje prostatu cez konečník. A aká je funkcia prostaty?
Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.
Čo je rakovina prostaty? Nepodceňujte príznaky!
Pri akejkoľvek rakovine platí, že čím skôr je diagnostikovaná, tým máte väčšiu šancu na uzdravenie. O to dôležitejšia je prevencia. O to dôležitejšia je prevencia rakoviny prostaty.
Vždy je lepšie, ak rakovina zasahuje len samotnú prostatu a nepreniká ďalej. Rané štádia mnohokrát nemajú žiadne pozorovateľné príznaky, no pokročilejšiu rakovinu môžete vypozorovať aj sami.
Najčastejšie príznaky rakoviny prostaty:
- problémy s močením, slabší prúd moču;
- krv v ejakuláte;
- bolestivá ejakulácia;
- tupá bolesť, nepohodlie v panvovej oblasti;
- bolesť kostí, v krížoch, alebo v bedrách;
- erektilná dysfunkcia; chudnutie;
- strata chuti do jedla.
Prečo vzniká rakovina prostaty?
Rakovina prostaty sa začína rovnako ako iné druhy rakoviny – bunky sa nezdravo menia, stávajú sa prekarcinóznymi, a po čase rakovinovými. Abnormálne bunky sa delia omnoho rýchlejšie ako normálne, a dokážu prežiť aj vtedy, keď iné bunky zomierajú.
Nahromadené abnormálne bunky vytvárajú nádor, ktorý rastie a napáda okolité tkanivo. Niektoré bunky sa dokážu uvoľniť od skupiny a rozšíriť do iných častí tela – metastázovať. Tento proces je typický pre vyššie štádiá rakoviny.
Pravdepodobnosť rakoviny prostaty zvyšujú niektoré faktory, pričom nie všetky dokážeme ovplyvniť. Rakovina prostaty zvyčajne trápi mužov nad 50 rokov. Počiatočné štádiá väčšinou ani nepocítia, pretože nemajú výraznejšie ťažkosti.
Máte predpoklady, že ochoriete na rakovinu prostaty?
Rakovina prostaty, je druhým najčastejším onkologickým ochorením u mužov. Postihuje najmä tých, ktorí prekročili 50. rok života. Zákernosť tohto ochorenia spočíva v tom, že v počiatočných štádiách nepreukazuje žiadne príznaky. Keď však nádor narastie, môžu sa objaviť ťažkosti a bolesť pri močení či pretrvávajúci pocit plného močového mechúra.
Pravdepodobnosť rakoviny prostaty zvyšujú niektoré faktory, pričom nie všetky dokážeme ovplyvniť.
Rizikové faktory rakoviny prostaty:
- vyšší vek;
- hormonálne zmeny;
- nevhodná strava – mastné jedlá, polotovary, spracované jedlá;
- životné prostredie – chemikálie, ťažké kovy;
- fajčenie;
- obezita;
- rodinná anamnéza – ak máte túto chorobu v rodine.
Vyšetrenie rakoviny prostaty
Ochorenie zvyčajne nezistíme sami, ale náš urológ, pri preventívnej prehliadke. Mnohí muži sa však vyšetrenia boja. Iste, je trochu nepríjemné, ale život nám za chvíľu nepohodlia stojí.
Vyšetrenie prostaty cez konečník sa dá zvládnuť. Doplnkovým vyšetrením je odber krvi na prostatický špecifický antigén (PSA). Ak má lekár dôvodné podozrenie na nádor prostaty, odoberá aj vzorku z prostaty (tenkou ihlou – tzv. biopsia).
Čo napovie histológia?
Zvýšený PSA nemusí hneď znamenať zhubnú rakovinu, preto zachovajte pokoj. Častokrát ide len o nezhubné zväčšenie orgánu, prípadne infekciu.
Navyše, hladina PSA sa v priebehu života zvyšuje. Nezhubné zväčšenie prostaty je omnoho častejšie, než zhubná rakovina.
Príčinou zvýšenia PSA býva benígna hyperplázia prostaty. Ide o nezhubné zväčšenie prostaty kvôli veku.
Komplikácie rakoviny prostaty – inkontinencia a erektilná dysfunkcia
Rakovina prostaty, a takisto jej liečba, môže vyvolať inkontinenciu moču, teda únik moču. U mnohých pacientov sa rakovina premietne aj do „neposlušnosti“ pohlavného údu – tzv. erektilnou dysfunkciou.
Samozrejme, najhoršou komplikáciou sú metastázy. Keď sa rakovina šíri do okolitých orgánov, napríklad do močového mechúra, alebo „pricestuje“ (krvným či lymfatickým systémom) do kostí, vyvoláva bolesti, dokonca zlomeniny.
Žiaľ, keď sa rakovina rozšíri do ďalších častí tela, je nepravdepodobné, že sa pacient vylieči. Odborníci však vedia aj taký stav dostať pod kontrolu, resp. obmedziť ďalšie šírenie.
Ako znížite riziko rakoviny prostaty?
Udržiavajte si zdravú hmotnosť – cvičte 5 dní v týždni
Cvičenie, resp. pravidelný pohyb, zlepšuje celkové zdravie, pričom si ľahšie udržíte optimálnu hmotnosť. Je dokázané, že muži, ktorí sa nehýbu, majú vyššiu hladinu prostatického špecifického antigénu v krvi, ako cvičiaci muži.
Jedzte veľa živín
Vždy je lepšie, keď získavame živiny zo stravy, ako z výživových doplnkov. Ovocie, zelenina, vláknina, bielkoviny, celozrnné výrobky – to je minimálny základ. Vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom tuku, minimalizujte cukry a nezdravé sacharidy.
Absolvujte pravidelné prehliadky
Ženy si uvedomujú starnutie organizmu intenzívnejšie ako muži, pretože telo im to dáva jasne najavo. Na druhej strane, muži okolo päťdesiatky necítia síce výraznejšie zmeny, hoci ich telo predsa len starne.
Pravidelná preventívka u urológa je tou najlepšou cestou k mužskému zdraviu. A nemusíte vôbec čakať do 50-tky – môžete sa zaujímať o svoj „dôležitý orgán“ už po 40-tke. Potrebujete ešte ďalšiu motiváciu?
V Union zdravotnej poisťovni vám uhradíme preventívnu urologickú prehliadku, ako aj vyšetrenie PSA, a to už od 40 rokov, v dvojročných intervaloch).
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Martina Mikesková, Klinika detskej hematológie a onkológie, NÚDCH Bratislava.
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostate-cancer/symptoms-causes/syc-20353087
- https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/prostate-cancer