Ako sa začína rakovina prsníka?
Rovnako ako iné typy rakoviny. Prekancerózne, neskôr už rakovinové bunky, začnú abnormálne rásť a množiť sa. Možno o tom neviete, ale rakovinové bunky sa delia a rastú omnoho rýchlejšie, ako zdravé bunky.
Rakovina prsníka sa najčastejšie začína v mliekovodoch (sedemdesiat až osemdesiat percent všetkých prípadov), ale takisto sa môže rozvinúť v žľazovom tkanive, nazývanom lobules, či v iných bunkách a tkanivách prsníka.
Na druhej strane, rakovinové bunky sa vedia z prsníka rozšíriť do lymfatických uzlín a iných častí tela. Ide o takzvané metastázovanie.
Ako dlho sa vyvíja rakovina prsníka?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Závisí od typu rakoviny. Niektoré typy sa do nebezpečného štádia vyvinú za niekoľko mesiacov, či rokov, iným stačí pár týždňov.
Najviac chorých je vo veku šesťdesiat až šesťdesiatpäť rokov. Sú to predovšetkým ženy po menopauze. Ročne u nás zomrie na rakovinu prsníka približne deväťsto žien.
Prečo vzniká rakovina prsníka?
Vedcom sa už podarilo identifikovať niektoré faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rakoviny prsníka. Stále však nie je jasné, prečo aj u ľudí, ktorí nemali žiadne rizikové faktory, vznikne rakovina, a naopak, u rizikovejších ľudí nie.
Rizikové faktory rakoviny prsníka:
- Ženské pohlavie – u žien je oveľa vyššia pravdepodobnosť ako u mužov.
- Vyšší vek – predovšetkým ženy po 60-tke, či po menopauze.
- Prekonané ochorenie prsníkov – lobulárny karcinóm, či biopsia prsníka.
- Rakovina v jednom prsníku – vtedy rastie riziko aj v druhom prsníku.
- Rodinná anamnéza – ak vašej mame, sestre, alebo aj dcére diagnostikovali rakovinu prsníka (najmä v mladšom veku).
- Zdedené gény – určité génové mutácie, ktoré rodičia prenesú na svoje deti. Najznámejšie génové mutácie sú: BRCA1 a BRCA2.
- Ožiarenie hrudníka – v detstve, či v ranej dospelosti.
- Obezita a nadváha – dlhoročné problémy s hmotnosťou.
- Skoršia prvá menštruácia – hlavne pred 12. rokom.
- Neskorší nástup menopauzy.
- Prvé dieťa po tridsiatke.
- Ak ste neboli nikdy tehotná.
- Užívanie postmenopauzálnej hormonálnej terapie – kombinácia estrogénov a progesterónov, na zmiernenie prejavov menopauzy.
BRCAscreen test na odhalenie rakoviny prsníka
Máte v rodine rakovinu prsníka? Ako jediná zdravotná poisťovňa vám zaplatíme test, ktorý odhalí, či ste zdedili predispozície na toto ochorenie.
Zdedená rakovina prsníka
Ak máte v rodinnej anamnéze rakovinu prsníka, či iné druhy rakoviny, požiadajte o špeciálny krvný test, ktorým sa identifikujú rizikové mutácie.
Lekári odhadujú, že päť až desať percent prípadov rakoviny prsníka súvisí s génovými mutáciami. Najrozšírenejšie sú dve: gén rakoviny prsníka 1 (BRCA1) a gén rakoviny prsníka 2 (BRCA2).
Oba gény významne zvyšujú aj riziko rakoviny vaječníkov.
Tip od nás
Vyskytla sa u vašich priamych príbuzných rakovina prsníka? Ako jediná zdravotná poisťovňa preplatíme svojim poistenkám špeciálny BRCAscreen test, ktorý spoľahlivo odhalí prípadné predispozície na toto ochorenie.
Ako čo najskôr zachytiť rakovinu prsníka?
Môžeme sa nejako vyhnúť rakovine prsníka? Úprimne povedané – nie. Ale vždy môžeme urobiť veľa pre to, aby sme riziko nebezpečného ochorenia minimalizovali.
Prvoradé sú preventívne prehliadky u gynekológa, ale nemenej dôležité je pravidelné samovyšetrovanie. Aspoň raz mesačne si prehmatajte oba prsníky, takto zistíte zmeny už v raných fázach.
Samovyšetrenie prsníkov
Aspoň raz mesačne si prsníky skontrolujte pohmatom, ale aj pozorovaním v zrkadle. Všímajte si, či z prsníkov nevyteká tekutina, či jeden prsník nezmenil oproti druhému tvar a veľkosť (pozor, to, že nie sú obidva prsníky rovnako veľké je normálne, dôležité je, aby nedošlo k náhlej zmene veľkosti), či nezbadáte neobvyklé zhrubnutie pokožky, resp. akékoľvek nezvyčajné zmeny.
Pri pohľade do zrkadla preskúmajte prsníky v rôznych typoch postoja – s rukami voľne spustenými pri tele, s rukami za hlavou, s rukami v predklone a s rukami v bok.
Pri prehmatávaní prsníkov je rovnako dôležité spraviť samovyšetrenie z niekoľkých uhlov a polôh. Postupne prehmatajte oba prsníky, používajte pri tom vnútorné strany prstov (nie iba končeky), postupujte krúživým pohybom smerom k bradavke.
Nezabudnite ani na obe podpazušia a jamky pri kľúčnej kosti. Ide o miesta, kde sú uzliny.
Prejavy rakoviny prsníka:
- hrčky, resp. zhrubnuté tkanivo na prsníku;
- zmena veľkosti, tvaru alebo vzhľadu prsníka;
- zmena tvaru bradavky – napríklad vtiahnutá bradavka;
- zmena na koži nad prsníkmi – napríklad jamky;
- odlupovanie pigmentovanej kože na prsníkoch, či v ich blízkom okolí;
- sčervenanie na prsníkoch (podobné ako „pomarančová“ koža).
Kedy navštíviť lekára?
Čo najskôr, ak si na prsníku nájdete hrčku, alebo zbadáte inú zmenu. Urobte to aj vtedy, ak ste nedávno absolvovali preventívnu prehliadku či mamografiu.
Nečakajte, že sa to „stratí“. Viaceré druhy rakoviny prsníka postupujú veľmi rýchlo! Čím skôr prídete za odborníkom, tým je väčšia šanca na vyliečenie.
Zdroj: Adobe Stock
Ako sa lieči rakovina prsníka?
Niekoľkými spôsobmi. Veľa závisí od druhu rakoviny, a tiež od toho, ako sa rozšírila. Pacientky a pacienti sa obvykle liečia viacerými metódami naraz. Najpoužívanejšie sú tieto:
- Chirurgicky – operáciou, pri ktorej vám odstránia rakovinové tkanivo.
- Chemoterapiou – špeciálnou liečbou na zmenšenie alebo usmrtenie rakovinových buniek. Môže to byť vo forme tabliet alebo infúzií.
- Hormonálnou terapiou – obmedzí prístup rakovinových buniek k hormónom, aby ich nemohli využívať pre svoj rast.
- Biologickou liečbou – pracuje s imunitným systémom, ľahšie zvládnete nežiaduce účinky ostatných druhov liečby.
- Ožarovanie – vysokoenergetické lúče zabíjajú rakovinové bunky.
Podpora onkologických pacientov a pacientok: poistenie proti rakovine
Liečba rakoviny, či podporné procedúry, ktoré slúžia na regeneráciu tela, sú finančne náročné. Aj v tejto neľahkej situácii však existujú možnosti podpory, a to priamo od vašej poisťovne.
Union ponúka poistenie onkologických chorôb, ktoré zmierňuje finančný dopad vážnej choroby na život. Poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne majú zľavu 20 % na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších výhod.
Viac informácii nájdete tu: Poistenie rakoviny.
Článok bol prvýkrát publikovaný 5. októbra 2020 a aktualizovaný 12. októbra 2022.
Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Martina Mikesková, Klinika detskej hematológie a onkológie, NÚRCH Bratislava.
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cancer/symptoms-causes/syc-20352470
https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/about/what-is-breast-cancer.html
https://www.cdc.gov/cancer/breast/basic_info/treatment.htm