Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Rodičovský syndróm vyhorenia: Ako sa proti nemu brániť?

mama bozkavajuca svojho syna, zdroj: unsplash.com

O materstve sa v ženských časopisoch či na Instagrame dočítate obvykle ako o najkrajšom období v živote ženy. Aj keď je to veľká pravda, niekedy má aj opačnú stranu mince, ktorú na sociálnych sieťach nevidno - riziko syndrómu vyhorenia z rodičovstva. Ako ho spoznáte a ako proti nemu môžete bojovať?

mama bozkavajuca svojho syna, zdroj: unsplash.com

Syndróm vyhorenia je od roku 2019 oficiálne zapísaný ako ochorenie v zozname Svetovej zdravotníckej organizácie. Najčastejšie sa spája s pracovným prostredím, no výskumníci sa čoraz častejšie začínajú venovať aj rodičom, ktorí sú týmto syndrómom ohrození rovnako. Podľa štúdie z roku 2017 sa s vážnym rodičovským vyhorením potýka 2 – 12 % rodičov.

Ak máte pocit, že k nim patríte, prečítajte si tento článok. Je úplne v poriadku, ak máte občas horší deň a zlý pocit z toho, že nie ste kópiou dokonalého obrazu mamy z kníh o rodičovstve. 

Poradíme vám, čo môžete robiť, aby ste sa cítili lepšie a užívali si čarovné chvíle s vaším bábätkom naplno, ak práve začnete cítiť pochybnosti.

Príznaky rodičovského syndrómu vyhorenia

Syndróm vyhorenia rodičov je definovaný ako špecifický syndróm vyplývajúci z trvalého vystavenia chronickému stresu. V tomto prípade však jeho pôvodcom nie je nával práce, blížiace sa termíny alebo zlý šéf. Stres môžu rodičia pociťovať z nedostatku spánku, únavy a takisto aj z pocitu, že ako rodičia zlyhávajú.

Medzi hlavné príznaky patria:

Z času na čas každá mama či otec pocítia niektorý z týchto prejavov – a je to úplne bežný jav. Ak však máte neutíchajúcu chuť zbaliť sa a odísť od detí, ľutujete, že ste sa stali mamou alebo máte pocit, že nemáte absolútne žiadny vplyv na deti, s veľkou pravdepodobnosťou ste ohrození syndrómom vyhorenia. 

Nenechajte veci zájsť priďaleko a začnite pristupovať k rodičovstvu prirodzene – bez prehnaných nárokov a bez vyumelkovaných vzorov z kníh o rodičovstve či z Instagramu. Ako na to?

Zdroj: unsplash.com

1. Knihy a články o rodičovstve berte ako inšpiráciu, nie ako svätý grál

O rodičovstve vzniklo množstvo užitočných textov, ktoré mamičkám po celom svete uľahčujú začiatky alebo problémové momenty rodičovstva. Často sa v nich však opisuje dokonalý stav – ako by sa deti mali ideálne vyvíjať, ako by sa mali správať a ako perfektné mamy pristupujú k výchove. Lenže žiadne dieťa a žiadna mama nie sú perfektné. A ani rovnaké.

Podľa výskumu Amy Brown z univerzity vo Swansea existuje priamy súvis medzi duševným zdravím matiek a tým, koľko kníh o rodičovstve prečítali: úmerne s počtom kníh vo výskumnej vzorke totiž stúpol výskyt depresie.

Z kníh by ste si preto mali brať najmä inšpiráciu, no nedovoľte, aby ste vďaka nim mali voči sebe privysoké nároky.

2. Nikdy na to nie ste sama

Mnoho mamičiek má pocit, že na všetko sú samé – 24 hodín denne je od nich závislý malý človiečik, musia sa postarať o domácnosť, variť, upratovať a s úsmevom čakať na manžela, kým sa vráti z práce. Ešte o niečo ťažšie (a oprávnene) to majú slobodné matky. 

Vedzte, že nie je hanbou požiadať o pomoc alebo ju s čistým svedomím prijať či už od manžela, od susedky, rodičov, kamarátov, alebo opatrovateľky, Keď cítite, že je toho na vás príliš, oslovte vašich blízkych a nechajte si pomôcť alebo sa s nimi poradiť.

3. Naučte sa nájsť si čas sama na seba

Hoci je to ťažké, aj vy si zaslúžite čas na „vypnutie” mozgu, relax alebo pár hodín s inou osobou, než je vaše dieťatko. Faktom totiž je, že ako kôpka nervov mu dobrou mamou nebudete. Bábo si zaslúži oddýchnutú a spokojnú mamu, inak nebude šťastné. 

Nechajte svokru, sestru, manžela, kamošku alebo rodičov, nech sa oň na chvíľu postarajú, kým vy si odskočíte na masáž alebo sa len zatvoríte v spálni s knižkou. Doprajte si tieto momenty pravidelne a nečakajte, kým budete pred zbláznením.

4. Nájdite si kamarátky – mamy

Mama dokáže najlepšie pochopiť inú mamu. A i keď je každé bábätko aj rodinný rytmus iný, majú množstvo spoločných znakov a nie je nič lepšie, než pocit, že v bežných trápeniach aj radostiach nie ste sama.

Spomeňte si, ako veľmi dobre vám padli babské reči pri víne, kým ste ešte neboli mamou. Rovnaké to bude, ak si teraz poklábosíte so „spolumamičkou”. Nájdite si spriaznenú dušu vo vašom okolí napríklad aj pomocou našej aplikácie.

5. Znížte očakávania

Ak máte pocit, že počas materskej musíte mať doma vždy navarené, poupratované, vypranú a vyžehlenú bielizeň, alebo že musíte mať každý deň natočené vlasy a make-up, v tomto momente na to zabudnite. Netrápte sa ani v prípade, ak vášmu dieťatku nebudete mať chuť pred spaním zaspievať uspávanku alebo mu necháte pár hodín špinavý podbradník.

Materská dovolenka je na to, aby ste sa postarali o malého človiečika, nie aby ste prekonávali nemožné a nereálne očakávania. Starostlivosť o dieťa je práca ako každá iná a je normálne, ak budete mať na oknách pavučiny alebo ak si manžel na večeru natrie chlieb s maslom a paradajkami. Podstatné je, že je postarané o bábätko a to je spokojné – rovnako ako jeho mama.

Zdroj: unsplash.com

Keď je to už naozaj zlé…

Pokiaľ sa dlhodobo trápite s nepríjemnými pocitmi spojenými s materstvom, s čistým svedomím vyhľadajte pomoc psychológa. V extrémnych prípadoch sa totiž s rodičovským syndrómom vyhorenia môžu spájať aj veľmi nepríjemné myšlienky na smrť či odchod od rodiny. 

Snažte sa za každých okolností zostať sama sebou a počúvajte vlastné inštinkty. Neberte si k srdcu výčitky ľudí, ktorí majú pocit, že vaše bábätko poznajú lepšie ako vy.

Užívajte si materstvo tak ako 99,9 % všetkých ostatných mám: nedokonalo.

Martina Hatnakova

Autorka: Martina Hatňanková

Copywriterka a milovníčka zmysluplných textov, ktoré dokážu pomôcť, povzbudiť alebo niečo nové naučiť. Verí, že internet stále dokáže byť miestom, kde nájdeme odpovede na otázky bez pochybností či negatívnych emócií, preto sa vo svojich článkoch snaží prinášať užitočné informácie pre moderné mamy.

Martina Hatňanková

Martina Hatňanková

Copywriterka a milovníčka zmysluplných textov, ktoré dokážu pomôcť, povzbudiť alebo niečo nové naučiť. Verí, že internet stále dokáže byť miestom, kde nájdeme odpovede na otázky bez pochybností či negatívnych emócií, preto sa vo svojich článkoch snaží prinášať užitočné informácie pre moderné mamy.

Martina Hatňanková

Copywriterka a milovníčka zmysluplných textov, ktoré dokážu pomôcť, povzbudiť alebo niečo nové naučiť. Verí, že internet stále dokáže byť miestom, kde nájdeme odpovede na otázky bez pochybností či negatívnych emócií, preto sa vo svojich článkoch snaží prinášať užitočné informácie pre moderné mamy.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.