Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Šestonedelie – telesné zmeny a možné komplikácie počas popôrodného obdobia

ženské telo sa v šestonedelí mení

Po latinsky sa šestonedelie povie puerperium a je odvodené zo slova puer – dieťa a parus – porodiť. Je to obdobie šiestich týždňov po pôrode, kedy ženské telo prechádza fyziologickými zmenami, ktoré navrátia telo do stavu takmer pred pôrodom. Toto obdobie môže byť náročné, je to obdobie plné zmien a zvykania si na ne.

ženské telo sa v šestonedelí mení
V článku si prečítate:

Maternica sa sťahuje a krváca, pôrodné poranenie sa hojí a niekedy bolí, rozbieha sa laktácia, hormóny sú ako na hojdačke a nový malý človek je úplne odkázaný na vašu starostlivosť. Mnoho žien vôbec nemyslí na to, ako sa na šestonedelie (najmä) psychicky pripraviť. Tehotné vidia pôrod a za ním je akoby hmla. Pôrod je začiatok cesty, nie koniec. Čo môžete na začiatku vašej cesty s bábätkom čakať vo vašom tele a vo vašej hlave? Začnime telesnými zmenami podľa jednotlivých orgánov alebo orgánových systémov.

Maternica

Maternica je svalový orgán, ktorý je evolučne prispôsobený na tehotenstvo. To znamená, že vie neuveriteľne meniť svoju veľkosť. Maternica sa počas tehotenstva zväčšila 11-krát, po pôrode dochádza k sťahovaniu maternice a na konci šestonedelia váži 80 g. Po šestonedelí je maternica o trochu väčšia ako pred tehotenstvom. Každým ďalším tehotenstvom maternica ostáva o čosi väčšia. Sťahovanie maternice môže bolieť, bolesti charakterom pripomínajú kontrakcie, alebo silnú menštruačnú bolesť. Prvorodičky sa nezvyknú sťažovať na tieto bolesti, ale čím viac detí žena porodila, tým viac sťahovanie maternice bolí. Pokiaľ sú bolesti obťažujúce, neváhajte s analgetikami. Sťahovanie maternice sa posudzuje pohmatom cez brušnú stenu. Vy samy si viete maternicu vyhmatať, je to akoby tuhá guľa v strede podbruška.

Krvácanie po pôrode

Očistky, po latinsky lochia, je sekrét zložený z odlučujúcej sa tehotenskej sliznice (decidua), krvi, baktérií a iných buniek. Prvé dni po pôrode je tento sekrét červený (lochia rubra), kvôli väčšej prímesi krvi, po 3 až 4 dňoch červená farba bledne, sekrét obsahuje menej krvi a volá sa lochia serosa. Pokiaľ sekrét obsahuje malú prímes zoxidovanej krvi, má hnedú farbu (lochia fusca). Po cca 10 dňoch lochia obsahuje mnoho bielych krviniek, a preto má bielu až žltú farbu (lochia alba). Lochia sa vylučuje cca 24 až 36 dní. Po pôrode sa môžu nosiť jedine vložky, určite nie tampóny ani kalíšok. Vložky je potrebné často meniť. Očistky sa prechodom cez pošvu stávajú infekčnými, preto je dôležitá zvýšená hygiena, poriadne si umyť ruky po výmene vložky.

Ako vieme, že v maternici nezostala žiadna časť placenty? Po pôrode sa placenta vždy skontroluje. Napriek tomu sa môže stať, že malý kúsok placenty ostane prichytený na stene maternice. Príznaky sú nadmerné krvácanie, čo sa týka intenzity a/alebo dĺžky. Tieto placentárne zvyšky sa môžu aj infikovať. Ženy, ktoré majú takéto príznaky, by mali byť vyšetrené ultrazvukom. Posúdenie ultrazvukového obrazu môže byť celkom náročné. Často je ťažké odlíšiť normálnu tehotenskú sliznicu od prípadných zvyškov placenty. Popôrodný ultrazvuk by sa mal robiť iba u ženy, ktorá má nejaký symptóm, ako je krvácanie, znaky infekcie. Rutinné vykonávanie popôrodného ultrazvuku vedie ku kyretážam, ktoré nie sú nevyhnutné.

Krčok maternice

Krčok je po pôrode úplne otvorený a akoby handrovitý. Počas šestonedelia sa znovu formuje tak, aby tvoril uzáver maternice. Otvor v krčku maternice pred tehotenstvom má oválny tvar, po pôrode má tento otvor tvar priečnej čiary. Krčok sa uzatvára po zhruba 3 týždňoch od pôrodu. Prechádza zmenami aj na bunkovej úrovni, remodeluje sa epitel (bunky sliznice) na krčku maternice, a teda sa môže stať, že sa takto samé vyliečia predrakovinové bunkové zmeny. Ak máte diagnostikované bunkové zmeny, nie je možné sa na samovyliečenie spoliehať, je nevyhnutné ísť na všetky plánované vyšetrenia (kolposkopiu).

Vagína, vulva a svaly panvového dna

Ihneď po pôrode je stena vagíny vyhladená, počas šestonedelia sa znovu vytvoria slizničné záhyby (rugae). Hymen (panenská blana) sa pri pôrode úplne naruší a na jeho mieste je tkanivo, ktoré voláme carunculae myrtiformes. Po pôrode sa zmenší prekrvenie vulvy, pigmentácia je menej výrazná a prípadné kŕčové žily zmiznú. Svaly panvového dna postupne získavajú svoj tonus (napätie), ale ich natiahnutie počas pôrodu a eventuálna trauma (poranenie, pozn. red.) môžu zapríčiniť, že sa nevrátia do stavu, v akom boli pred pôrodom. Veľmi dôležité je začať s tréningom panvového dna čo najskôr, ako to stav dovolí.

Prsníky (z pohľadu gynekológa)

Prsia sú viac prekrvené, čo spôsobuje ich bolestivosť a citlivosť. Prsníky sa nalejú cca 24 až 72 hodín po pôrode. Toto môže spôsobiť zvýšenú teplotu až horúčku.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Seriál o dojčení si môžete prečítať na Promame.

Chcem vyvrátiť niektoré mýty súvisiace s dojčením, a to hlavne, že pri dojčení sa nemôžu užívať lieky. Je iba zopár liekov, pri ktorých sa skutočne nemôže dojčiť. V príbalových letákoch sú často informácie, že sa lieky nemôžu užívať v tehotenstve a pri dojčení. Ale aj tehotné a dojčiace ženy môžu byť choré. Predtým, ako idete užiť liek pri dojčení, alebo vám lekár povie, že nemôžete dojčiť (pri niektorých sa naozaj nemôže), je dobré si to pozrieť v databáze. Napr. v tejto, ktorá je po anglicky.

Čo sa týka obmedzení v jedle, nič také reálne neexistuje. Je to povera, alebo skôr akási kultúrna zvyklosť. Môžete jesť úplne čokoľvek. Nemusíte vylúčiť žiadne jedlo.

Pozor na zápal prsníka (mastitída), môže to byť veľmi závažná infekcia a v prsníku môže vzniknúť absces, ktorý je potrebné otvoriť a drénovať. Príznaky: zvýšená teplota, na prsníku môže byť začervenanie a/alebo hrča. Niekedy je ťažké určiť, či je hrča spôsobená iba upchatým mliekovodom, alebo je to už zápal vyžadujúci antibiotiká. Pri podozrení na absces je nevyhnutný ultrazvuk.

Kedy sa dojčiť nesmie? Keď žena užíva drogy, nemá pod kontrolou svoju spotrebu alkoholu, má HIV, neliečenú tuberkulózu, keď užíva isté lieky a keď má práve prebiehajúcu rakovinu prsníka.

Močový systém

Močový mechúr je po pôrode opuchnutý a pomliaždený. Mechúr je zväčšený, ťažšie sa vyprázdňuje a často sa nevyprázdňuje úplne. Preto je nevyhnutné sledovať, či je močenie v poriadku. Prvé hodiny po pôrode sú charakterizované zvýšenou diurézou (močením) a útlmom pocitu, že potrebujete ísť močiť. Toto môže viesť k retencii (zadržaniu) moču a k infekcii močových ciest. Ťažkosti s močením môžu byť aj kvôli opuchnutému vonkajšiemu genitálu, moč môže štípať na ranách. Po pôrode je potrebné chodiť močiť v pravidelných intervaloch, aj keď nemáte nutkanie. Týmto zabránime nadmernému roztiahnutiu močového mechúra. Niekedy je močenie nemožné, vtedy sa zavedie cievka do močového mechúra, aby sa močový mechúr stihol „spamätať“ a obnoviť svoju kontrolu.

Pôrodné poranenia

Infekcie v šestonedelí

Šestonedieľky sú ohrozené viacerými typmi infekcie. Vyššie spomínané sú infekcie prsníkov a močových ciest. V medicínskej a v súčasnosti už aj historickej literatúre nájdeme pojem horúčka šestonedeliek (sepsis puerperalis). V minulosti bolo bežné, že žena po pôrode umrela na infekciu. Až kým si pán doktor Semmelweis nevšimol, že menej žien umiera na pôrodníckom oddelení, kde neboli študenti. Študenti šli na pôrodnicu rovno z pitevne a v tých časoch sa nevedelo o prenose baktérií, takže sa pitvalo, vyšetrovalo, operovalo holými neumytými rukami. Doktor Semmelweis predbehol svoju dobu. Nie všetci mu uverili, napriek výsledkom, ktoré dosiahol.

Aj vďaka nemu dnes ženy po pôrode zvyčajne neumierajú na infekcie. Samozrejme, infekcia sa vyskytnúť môže a musíme ju včas zachytiť a liečiť. Infekcia maternice sa volá metritída a jej príznaky sú: teplota, páchnuci výtok, krvácanie, ktoré sa vymyká norme. Metritída sa lieči antibiotikami, buď v domácom prostredí, ale niekedy je potrebná aj hospitalizácia. Infekcia môže vzniknúť aj v mieste pôrodného poranenia, alebo v rane po cisárskom reze.

V ďalšom článku budeme pokračovať v prehľade orgánov a na záver príde zopár dôležitých a často diskutovaných tém.

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.