Biologička a sexuologička, doktorka Nicol Wendler nám odpovedala na niekoľko dôležitých otázok ohľadom intímneho života počas tehotenstva a opýtala som sa jej i na veci, ktoré by sa asi veľa z nás netrúfalo doktora opýtať.
Ako je to teda so sexom v tehotenstve?
Ak je tehotenstvo normálne, žiadna žena by sa počas gravidity nemala vzdať sexu. Mnoho tehotných žien však stráca sexuálnu túžbu v dôsledku fyzických a emocionálnych zmien. V niektorých prípadoch musia páry zo zdravotných dôvodov obmedziť svoj sexuálny život počas tehotenstva.
Sex – dieťa je dobre chránené
Najmä otcovia sa často obávajú, že by mohli nenarodenému dieťaťu počas tehotenstva uškodiť. Dieťa je však v materskom lone dobre chránené maternicou, plodovou vodou a okolitými svalmi, takže mu to neublíži. Hoci žalúdok je počas orgazmu tvrdší a maternica pulzuje, dieťa je v poriadku. Mimochodom, anatomicky nie je možné, aby mužský penis prenikol k dieťatku.
Sex sa tiež mení s telom
Prvý trimester: počiatočné komplikácie
Tehotenstvo môže byť, najmä v prvých týždňoch, spojené s príznakmi, ako sú nevoľnosť a zvracanie. Sexuálnu túžbu žien obmedzujú tiež únava, výkyvy nálady a boľavé prsia. Mnoho tehotných žien túži viac po blízkosti, maznaní či relaxačnej masáži.
Zdroj: Freepik
Druhý trimester: sex sa stáva príjemnejším
V druhom trimestri tehotenstva zvyčajne vymiznú prejavy nevoľnosti a väčšine žien sa vracia sexuálny apetít. Hormóny spôsobujú, že sú genitálie prekrvenejšie. Vďaka plnším prsiam, citlivým bradavkám a väčšej tvorbe vaginálneho sekrétu v tomto období dosiahne budúca mamička ľahšie orgazmus. Okrem toho môže obohatiť intímny život párov i to, že sa už nemusia starať o antikoncepciu. Navyše pre mnohých budúcich otcov sú atraktívne nové krivky a ženské tvary ich partneriek. V tejto fáze tehotenstva je intímny život pre mnohé páry veľmi uspokojivý.
Tretí trimester: Sex je často pracnejší
Ku koncu tehotenstva sa väčšine žien znovu vracajú tehotenské príznaky. Bolesť chrbta, pálenie záhy, bolesti žalúdka a únik materského mlieka môžu znížiť túžbu mať sex. Ak sa však vo svojom tele cítite dobre a neprekonávate žiadne riziká z gynekologického hľadiska, potom ani v pokročilom tehotenstve nič nebráni tomu užiť si intímny život. Obvyklé polohy však už nefungujú. V tejto fáze tehotenstva sa preto ženy cítia pohodlne v bočnej, alebo takzvanej lyžičkovej polohe, či v sede na partnerovi.
Krátko pred pôrodom má sex niekedy prospešný vedľajší účinok: hormonálne látky obsiahnuté v spermiách, takzvané prostaglandíny, môžu spôsobiť kontrakcie. Okrem toho zmäkčujú krčok maternice a uľahčujú jeho otvorenie. Ale nebojte sa, ak nemáte žiadne iné komplikácie, je to možné iba vtedy, keď je vaše telo pripravené na pôrod.
Hygiena je dôležitá!
Nedostatok hygieny môže podporovať infekcie. Tieto môžu zase spôsobiť predčasné kontrakcie a viesť k predčasnému pôrodu. Aby sa baktérie alebo huby neusadili vo vašich intímnych partiách, je počas sexu v tehotenstve prvoradá dôkladná telesná hygiena.
Na intímnu hygienu postačuje studená voda. Nemali by ste to preháňať, aby ste nezničili ochranné prostredie. Muž musí tiež venovať pozornosť čistote a hygiene. V prípade že sa rozhodnete používať erotické pomôcky, tieto by mali byť pred každým použitím aj po ňom dôkladne vydezinfikované, inak by mohli spôsobiť zápal a zvýšiť riziko predčasného pôrodu.
Ak u tehotnej ženy dochádza k častým kontrakciám alebo k skráteniu krčka maternice, nemali by ste v žiadnom prípade používať pomôcky ako je vibrátor. Neodporúča sa to ani v poslednom trimestri. Rovnako pri análnom sexe je dôležitá zvýšená hygiena. Ak sa preň rozhodnete, použite zakaždým kondóm, aby sa baktérie z hrubého čreva nedostali do vagíny a jej okolia, inak by sa mohol spustiť nebezpečný zápalový proces.
Krvácanie po sexe v tehotenstve
Z dôvodu zvýšenia objemu krvi a lepšieho prekrvenia v oblasti genitálií v tehotenstve, nie je nič nezvyčajné zaznamenať mierne krvácanie po sexe. Nie vždy je to ale dôvodom na obavy. Väčšinou je to krvácanie, ktoré sa môže vyskytnúť aj po vaginálnom vyšetrení. Krvácanie vo vaginálnom hliene pochádza z dobre prekrveného krčka maternice. Je neškodné a nepredstavuje nebezpečenstvo pre matku a dieťa. Väčšinou rýchlo zmizne. Ak je spojené s bolesťou v podbrušku, mali by ste sa poradiť s gynekológom.
Kedy by sa malo počas tehotenstva vyhnúť sexu?
V niektorých prípadoch vám váš gynekológ odporučí, aby ste počas tehotenstva nemali sex, napríklad ak ide o vysoko rizikové tehotenstvo:
-
predchádzajúce potraty alebo predčasné pôrody,
-
predčasné kontrakcie,
-
predčasné otvorenie alebo skrátenie krčka maternice,
-
odtečenie plodovej vody,
-
placenta previa (vcestná placenta – keď sa placenta vytvorí v dolnej časti maternice a čiastočne či úplne prekrýva vnútornú bránku),
-
viacpočetné tehotenstvo,
-
krvácanie,
-
infekcie.
Nové formy sexu v tehotenstve
Každá žena sa počas tehotenstva cíti inak a má iné pocity spojené s intimitou. Niektoré ženy si doprajú milovanie s partnerom v tehotenstve od začiatku, iné až tesne pred pôrodom. Niektoré tehotné ženy sa necítia príjemne a atraktívne z dôvodu zväčšujúcich sa kriviek, alebo majú pocit, že už nie sú atraktívne pre svojho partnera.
Nastávajúci otec môže byť neistý a správa sa pri sexe skôr pasívne, alebo sex nemusí byť vhodný zo zdravotných dôvodov. V takýchto prípadoch môžete s partnerom vyskúšať aj iné formy intimity.
Hovorte otvorene o svojich vlastných želaniach a prípadne sa poraďte s párovým terapeutom, pôrodnou asistentkou alebo s gynekológom. Sex v tehotenstve môže mať mnoho podôb –buďte kreatívni a spolupracujte so svojím partnerom, aby ste našli formu intimity, ktorú si môžete obaja užiť.
Autorka: Dominika Köhler
Som výtvarná umelekyňa, vášnivá pisateľka, chovateľka a krotiteľka zvierat každého druhu, majiteľka realitnej kancelárie, ale najmä mamina dvoch dcér. Vo voľnom čase (ktorého veľa nemám), sa venujem záhrade, joge, rada čítam a som filmovová fanatička :).