Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Sezóna exotických dovoleniek je v plnom prúde – kam cestujú Slováci?

tlačová konferencia k exotickým dovolenkám
Ísť v lete na dovolenku k moru a užiť si pláž a slnko je skvelé. Odletieť do iného ročného obdobia v čase, kedy za našimi oknami mrzne a sneží je však ešte lepšie. O „letnú“ dovolenku v zime je medzi Slovákmi stále väčší záujem.
tlačová konferencia k exotickým dovolenkám

Naši klienti uzatvorili v tejto sezóne cestovné poistenie najčastejšie do týchto krajín:

• Thajsko
• Maledivy
• Srí Lanka
• Tanzánia
• Omán

„Podľa našich štatistík cestujú pomerne rovnako muži, ako aj ženy. Zaujímavé však je, že do exotiky vyrážajú častejšie jednotlivci, ktorých je až 67 percent, ako páry, ktoré tvoria len 23 percent cestujúcich,“ hovorí Tomáš Kalivoda, riaditeľ komerčnej poisťovne Union. Dodáva, že Slováci cestujú väčšinou na dva týždne: „Až 63 percent všetkých ciest je v trvaní do 15 dní.“

Ak si myslíte, že cestovanie do exotiky je výsadou mladých, máme pre vás zaujímavú informáciu. „Naším najstarším klientom bol 85- ročný muž, ktorý cestoval na 23 dní do Indie. Len o štyri roky mladší bol pán, ktorý sa vybral na výlet do Tanzánie. Najstaršou klientkou bola zas 75-ročná žena, ktoré odletela na takmer mesiac do Thajska,“ prekvapuje T. Kalivoda.

Sezóna exotických dovoleniek začína klasicky v októbri a trvá približne do konca februára, kedy sa v mnohých krajinách na opačnej strane sveta, pomaly začína obdobie dažďov. Vtedy síce klesajú ceny leteniek a aj ubytovanie zoženiete „za babku“, avšak riskujete, že dovolenku strávite v chatke. Počasie je však len jeden z faktorov, ktorý treba zobrať do úvahy pred cestou. Jednoznačne odporúčame myslieť aj na povinné očkovania.

„Nepodrobenie sa povinnému očkovaniu totiž môže mať za následok, že poisťovňa neuhradí náklady nutné na liečbu takéhoto ochorenia,“ vysvetľuje hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Upozorňuje, že očkovanie cestovateľov nie je hradené z verejného zdravotného poistenia a klienti si ho musia zaplatiť sami. Na niektoré vakcíny, ktoré sú potrebné aj na cestu do zahraničia, však zdravotné poisťovne ponúkajú aj 50-percetnú zľavu z ich ceny v rámci svojho benefitného programu – ide napríklad o vakcíny proti hepatitíde typu A a B alebo proti pneumokokom.

Pri vstupe do niektorých krajín sa môže vyžadovať očkovanie, napríklad proti žltej zimnici, meningokokovým nákazám či poliomyelitíde. Zoznam krajín s povinným alebo odporúčaným očkovaním je dostupný na webovej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Očkovania proti žltačke typu A a B, japonskej encefalitíde, brušnému týfusu, besnote či cholere sú zvyčajne iba odporúčané. Cestovatelia by mali svoju dovolenku dobre naplánovať, nakoľko niektoré očkovania treba absolvovať aj mesiac pred odchodom, iné si zas vyžadujú viac dávok a to aj s časovým odstupom. „Kúpiť si teda last minute niekam do Afriky – najmä ak cestujete s deťmi, nie je úplne najvhodnejšie,“ radí T. Kalivoda.

Ako bezpečne cestovať s deťmi? Pediatrička apeluje na obozretnosť a kvalitne pripravenú lekárničku

Podľa známej pediatričky Eleny Prokopovej je zlatým štandardom absolvovať pred cestou veľmi starostlivú prípravu. „Rozhodujeme sa podľa cieľovej destinácie. Mali by sme však mať absolvované všetky povinné očkovania. Takže je dobre si skontrolovať posledné očkovanie proti tetanu, záškrtu a čiernemu kašľu u dospelých, u detí najmä absolvovanie očkovania proti mumpsu, osýpkam a rubeole. Veľmi vhodné je mať absolvované očkovanie proti žltačke typu A, u dospelých aj typu B – deti sú povinne očkované proti tomuto ochoreniu. Z nepovinných očkovaní je to ešte očkovanie proti zápalu mozgových blán spôsobenému meningokokmi. Týka sa to nie len dospelých, ale aj detí,“ vysvetľuje E. Prokopová.

Jedna vec je prevencia v podobe vakcíny, druhou je predchádzanie chorobám rozumným správaním sa v cudzom prostredí. V každom prípade treba dodržiavať všetky odporúčania zdravotníkov v mieste pobytu.

„Vhodné je piť len originálne balenú pitnú vodu – nie tú z miestneho vodovodu. Konzumovať starostlivo tepelne upravené potraviny, najvhodnejšie tam, kde prípravu jedla vidíte. Ovocie a zeleninu konzumovať opláchnutú balenou vodou, alebo ideálne také, ktoré sa dajú ošúpať. Nekonzumovať ľad v nápojoch, nevieme aká voda bola použitá na prípravu. Starostlivo si umývať ruky, alebo mať v každom prípade pri sebe dezinfekčný prostriedok,“ radí skúsená pediatrička.

Ak však napriek všetkému v exotickej krajine ochoriete, pomôže vám vhodne vyskladaná lekárnička. „Tá by rozhodne mala obsahovať lieky ktoré cestovateľ pravidelne berie, lieky na bolesť a teplotu s účinnou látkou Paracetamol, aj Ibuprofen, dezinfekčné kvapky do očí, kvapky do nosa na odpuchnutie sliznice, antihistaminiká – lieky na alergiu, základné lieky na vlhký a suchý kašeľ, lieky, ktoré sa používajú v prípade hnačky – Smecta, probiotiká, rehydratačný roztok, dezinfekčný prípravok na rany, obväz, teplomer,“ vyratúva E. Prokopová.

V prípade, že domáce lieky nezaberajú, oplatí sa navštíviť miestnu lekáreň. Niektoré lieky tam majú totiž upravené zloženie, ktoré je účinné práve na lokálne sa vyskytujúce vírusy a baktérie. Ak si sami neviete rady, vhodná je návšteva lekára alebo nemocnice. „Vtedy hneď volajte asistenčnú službu svojho cestovného poistenia, ktorá vás bude navigovať do správneho zdravotníckeho zariadenia, pomôže vám s prepravou, tlmočením a ďalšími nevyhnutnými náležitosťami,“ hovorí B. Dupaľová Ksenzsighová.

Ak máte doma bábätko, cestovanie na exotickú dovolenku treba dobre zvážiť. „V prípade, že nejde naozaj o presun z dôvodu cesty za rodinou, či cesty do miesta pobytu (ak sa dieťa narodilo v inej krajine), radila by som necestovať s deťmi do 18 mesiacov veku leteckou dopravou do vzdialenejších destinácií. Pokiaľ idete autom, do bližších krajín s podobnou kultúrou, samozrejme je to iné. To je možné absolvovať už aj s malým bábätkom – optimálne po 3. mesiaci života. Bábätká do asi veku dvoch rokov nemajú dobre vyvinutý imunitný systém a cestovanie a presuny priestormi, kde sa „premelie“ veľa ľudí je pre ne nebezpečné. V 18. mesiacoch majú už absolvované všetky základné očkovania, ktoré by ich mali chrániť proti najčastejším prenosným ochoreniam. Ak však ide o exotické destinácie, ako napr. Ázia, India a pod. je lepšie odložiť cestu až do 3. roku veku dieťaťa,“ radí detská lekárka.

V exotike ako doma – svet objavujú aj so svojimi deťmi

Manželia Marika a Michal Srnánkovci z Trenčína sú na Slovensku známi svojím blogom o cestovaní s deťmi. Rodičia chlapcov v školskom veku už spolu s deťmi navštívili napríklad Mexiko, Srí Lanku, Madagaskar, Laponsko, Filipíny či Zanzibar. „Cestujeme viackrát do roka do exotiky v období jeseň, zima, jar. Cez letné dvojmesačné prázdniny sme väčšinou v Európe a na letné výlety využívame skôr predĺžené víkendy, aby sme si ušetrili dovolenku,“ vysvetľuje Marika.

Okrem nezabudnuteľných zážitkov ich samozrejme stretnú aj tie menej príjemné situácie. „Najnepríjemnejší zážitok pre našu rodinu bol, keď sme na Madagaskare počas Vianoc ochoreli všetci štyria na salmonelózu. Konzumovali sme totiž rovnaké jedlo v hoteli, na našej štedrovečernej večeri. Našťastie sme komplikácie zvládli bez hospitalizácie, no nebolo to nič príjemné, čo by chcel človek zažiť,“ opisuje cestovateľka Marika.

Vysvetľuje, že za normálnych okolností sa vyhýbajú podnikom, kde sa stravujú iba turisti. Najradšej chodia tam, kde sa varí často a suroviny nestoja „na pulte“, a teda sú čerstvé, pretože sa rýchlo spotrebujú. Ideálne sú to miesta, kde sa stravujú miestni. „Nikdy tiež nezabudneme na nehodu na Filipínach, kedy sme sa prevrátili s tricyklom, pretože náš šofér nezvládol vyjsť kopec a my sme začali cúvať. Vtedy spanikáril a prevrátili sme sa do priekopy pár centimetrov vedľa rokliny“, dopĺňa ďalší zážitok mama dvoch detí.

Na svojich cestách teda zažili aj ťažšie chvíle a najhoršie je to, keď si treba zvnútra obzrieť miestne zdravotnícke zariadenia: „Bolo to naozaj strašné. Mladší Matej nám totiž skočil v Albánsku šípku do prázdneho bazéna vedľa nášho ubytovania. Domáci ho v čase nášho príchodu začal napúšťať, ale keďže v ňom bola modrá fólia, Matej si myslel, že už v ňom je voda. Nebola. Skúsenosť s albánskym zdravotníctvom však napokon máme skvelú, v nemocnici sa o neho výborne postarali a pamiatku v podobe niekoľkých štichov má Matej na brade dodnes.“

Napriek tomu je pani Marika presvedčená o tom, že cestovať s rodinou do exotiky nemusí byť vôbec náročné a netreba sa toho báť. „S menšími deťmi je fajn vyberať destináciu aj podľa zdravotníctva v danej krajine. Zistiť si čo najviac ešte z domu. Nikdy nepodceňujem lekárničku. Tá naša, keď boli chlapci ešte malí, mala dobré dve kilá. Sirupy, čapíky, kvapky, teplomery, leukoplasty, … laryngitída, či zapálené ušká, oči…, od teploty hneď niekoľko druhov liekov, aby boli poruke. Nožničky, ale tiež dezinfekcia a samozrejme lieky aj pre nás, rodičov,“ uzatvára svetobežníčka zo Slovenska.

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.