Každému z nás sa v minulosti stalo, že si na karosérii auta našiel nejaký ten škrabanec. Vtedy je dôležité rozpoznať povrchový škrabanec od takého, ktorý závažne poškodil vrstvu laku.
Pri drobných chybičkách krásy vám pomôžu naše tipy, no pri závažných odreninách vám nezostane nič iné, len navštíviť servis.
Oprava takéhoto typu poškodenia auta však nespadá pod povinné zmluvné poistenie (PZP), a preto, ak chcete aby vám poisťovňa preplatila aj takýto typ opravy, je vhodné mať uzatvorené havarijné poistenie.
Ušetrite 20 % z ceny PZP
Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny.
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online.
1. Trik na veľmi malé škrabance
Spoľahnite sa na sprej WD-40. Môže sa vám to zdať čudné, že prípravok bežne používaný na premazanie a naolejovanie pohyblivých častíc môže pomôcť zakryť škrabance na aute.
Tento “zázrak” však dokáže úplne odstrániť malé povrchové škrabance. Ako na to? Postačí vám len handrička a sprej WD-40. Prípravok aplikujte na handričku alebo priamo na poškriabanú plochu a dôkladne ju preleštite. Malé, povrchové škrabance sú razom preč.
Lacný a jednoduchý trik má však len dočasný účinok, preto ho budete musieť po istom čase zopakovať.
Pozor:
Takto ošetrenú časť prípravkom by ste nemali vystavovať otvorenému ohňu, keďže spreje tohto typu majú označenie horľavej látky.
2. Oprava za pomoci brúsnej pasty
Brúsne pasty sú skvelým pomocníkom, ak potrebujete opraviť hlbšie a väčšie odreniny alebo vrypy. Zakúpiť si ich môžete takmer v každom supermarkete, obchodoch pre domácich majstrov, na čerpacích staniciach či v špecializovaných predajniach.
Ako vybrať správnu pastu
Existuje veľké množstvo druhov brúsnych pást a je možné si vybrať podľa farby svojho vozidla. Ak by ste nenašli svoju žiadanú farbu, zohnať sa dajú taktiež univerzálne – bezfarebné pasty.
Postup pri oprave
Pastu naneste na poškodený lak a flanelovou látkou ju rozotrite po celej ploche. Brúsnu pastu môžete naniesť aj viackrát a celý postup opakovať, kým nedosiahnete lepší výsledok.
Pamätajte ale, že sa neodporúča používať brúsnu pastu na priamom slnku, keďže by mohla výraznejšie poškodiť okolie poškriabaného miesta, a tým spraviť viac škody ako úžitku.
3. Retušovanie pomocou fixy
Asi najjednoduchší spôsob, ako opraviť mierne poškriabaný lak na aute, predstavujú rôzne retušovacie ceruzky a fixky. Tie je možné zakúpiť takmer vo všetkých motoristických predajniach, špecializovaných lakovniach alebo jednoducho v internetových e-shopoch.
Retušovacia ceruzka dokáže opraviť drobné odreniny a škrabance na povrchovej vrstve laku. Hlbšie škrabance s pomocou retušovacie ceruzky, bohužiaľ, nespravíte. Pri výbere si však dajte pozor a neverte každej reklame.
Videá o tom, ako fixky fungujú, sú často upravené a skresľujú výsledok. Vyberať by ste tak mali niekedy síce drahšie, no kvalitnejšie fixky overené zákazníi.
Bežne stoja retušovacie fixky pár desiatok eur. Retušovacie ceruzky a fixky sú obľúbené nielen pre ľahké použitie, ale taktiež pre praktickú veľkosť a ľahkú skladnosť.
Väčšina fixiek je bezfarebná, takže ich môžete aplikovať na akúkoľvek farbu laku auta. Ich obsah je odolný voči vode i UV žiareniu, takže sa nemusíte báť, že by sa účinok fixky stratil.
4. Špeciálny vosk
Autovosky sú známe a slúžia predovšetkým pre dokonalý lesk vášho auta. Niektoré ponúkané vosky však obsahujú aj drobné abrazívne čiastočky, ktoré napomáhajú k odstráneniu malých škrabancov.
Vďaka vosku opravíte drobné povrchové škrabance. Napríklad aj tie, ktoré vznikli poškriabaním kefami pri umývaní auta v automatickej umyvárni. Použitie vosku je jednoduché, ale ak chcete dosiahnuť dokonalý vzhľad, má aj nanášanie vosku svoje pravidlá.
Ako nanášať vosk
Na začiatku je dôležité, aby bola karoséria auta dokonale čistá. Treba tak auto umyť a zbaviť ho jemných prachových čiastočiek. Umývanie auta je samozrejme najlepšie vykonávať ručne, pomocou mäkkej handričky a špeciálneho auto šampónu.
Po odstránení všetkých nečistôt auto umyte čistou vodou. Môže sa to zdať absurdné, ale aj také sušenie vozidla je dôležitou súčasťou výsledného efektu.
Keďže sú vosky založené na mastnej báze, je nutné, aby bolo vozidlo pred ich aplikáciou úplne suché. K dosušeniu karosérie možno použiť uterák alebo utierku z jemného mikrovlákna.
Až po dokončení týchto krokov môžete aplikovať vosk. Ten vďaka obsahu abrazívnych častíc zakryje drobné škrabance a odreniny laku auta.
Nanášať vosk by ste mali pomocou špeciálneho aplikátora alebo pomocou čistej utierky z mikrovlákna. Presné inštrukcie sú vždy uvedené v príbalovom letáku.
5. Brúsny kotúč a karosársky tmel
Predošlé rady vám pomôžu opraviť menšie a stredne malé škrabance, ktoré sa často nachádzajú vo vrchných vrstvách laku. Pre naozaj hlboké ryhy v laku sa však odporúča využiť tmel v kombinácii s brúsnym kotúčom.
Opäť je lepšie, ak tmel, tak ako pastu, nepoužijete na priamom slnku. Pomocou brúsnych kotúčov zbrúsite lak na jeho podkladovú farbu. Vďaka tomu vyrovnáte ryhu. Ďalej nanesiete špeciálny karosársky tmel, ktorý necháte riadne vytvrdnúť.
Po zaschnutí stačí tmel prebrúsiť. Pretmelené miesto následne prestriekajte autolakom v odtieni auta. Ak nanesiete príliš silnú vrstvu laku, bude vám stekať a na nepoškodenej vrstve laku môže vytvárať kvapky.
Farbu je preto potrebné aplikovať zo vzdialenosti aspoň 30 cm od povrchu karosérie, čím zabránite stekaniu laku a tvorbe nechcených kvapiek na nepoškodených miestach karosérie.