Niekedy nemusíte tušiť, že vo vnútri vášho tela narastá problém, pretože nemá žiadne jasné príznaky. O to horšie je, že tiché, skryté ochorenia srdca a srdcové chyby neraz končia smrteľne a náhle.
Srdcové chyby sa netýkajú iba starších ľudí
Bežne sa ochorenia srdca spájajú s vysokým krvným tlakom, nepravidelným rytmom či rýchlou únavou pri námahe. Avšak nie všetky formy srdcových chorôb poukazujú na seba príznakmi.
Usadeniny v tepnách alebo zväčšené srdce či oslabený srdcový sval môžete mať aj bez toho, aby ste o tom vedeli. Nemusíte to cítiť. Dokonca aj slabší infarkt si môžete zameniť za poruchy trávenia.
Chýbajúce príznaky a nedostatok informovanosti vystavuje tých, ktorí majú skryté srdcové chyby alebo ochorenia, vyššiemu riziku vážnych zdravotných problémov a smrti. Rovnako j potrebné si uvedomiť, že srdcové choroby sa netýkajú len starších – objavujú sa aj u mladých ľudí vrátane detí.
K dedičným ochoreniam ohrozujúcim srdce patria predovšetkým: hypertrofická kardiomyopatia, dilatačná kardiomyopatia a familiárna hypercholesterolémia.
Nevhodnými návykmi si navodte vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, cukrovku, ale aj infarkt. Ak sa naučíte viac o rôznych druhoch skrytých srdcových chorôb, viete sa lepšie chrániť.
Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.
Najčastejšie skryté ochorenia srdca a ciev
Skrytá choroba srdca č. 1: ateroskleróza bez symptómov (tichý infarkt)
Pri úmrtiach, najmä tých nečakaných, často nie je zrejmé, prečo pacient alebo pacientka zomreli, až kým príčinu neodhalí pitva. Jednou z príčin nečakaných náhlych úmrtí je závažné ochorenie srdca, ciev a následné tepien (rozsiahly infarkt srdcového svalu).
Na rozdiel od všeobecnej mienky, ateroskleróza nie je stav, ktorý postihuje iba seniorov. U mladších osôb môže vzniknúť kôrnatenie (tuhnutie) ciev s usadeninami cholesterolu.
Chcete posúdiť svoje riziko aterosklerózy? Urobte si jednoduchý test, ktorý porovnáva obvod pása a bokov: ak sa obvod vášho pása zhoduje s obvodom bokov, znamená to zvýšené riziko aterosklerózy. Týka sa to aj mladých ľudí, ktorí inak vyzerajú zdraví.
Ďalšie meranie, ktoré vás môže upozorniť na riziko srdcových chorôb: Zmerajte si obvod pása 2,5 centimetra nad pupkom.). Nižšie riziko vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky a ďalších rizikových faktorov srdcových chorôb máte vtedy, ak je obvod pása minimálne o polovicu menší, ako je vaša výška.
Teda: ak máte výšku 160 centimetrov, mali by ste mať obvod pása v oblasti 2,5 centimetra nad pupkom menší ako 80 centimetrov. V opačnom prípade máte vysoké riziko ochorení srdca a ciev.
Množstvo ľudí si predstavuje infarkt na základe fotografií či filmov, ktoré ukazujú, že pacient s infarktom si v kŕči zviera hruď a tvár má skrivenú od extrémnej bolesti. Nie je to tak vždy.
Niektorí ľudia si myslia, že majú pokazené trávenie, pretože stav srdca vyráža bolesť smerom k žalúdku. Iní zase môžu cítiť náhle nepohodlie medzi lopatkami a myslieť si, že majú problémy s chrbtom, pritom prekonali infarkt.
Často sa ani spätne neodhalí, že pacient prekonal tichý infarkt, čo zvyšuje riziko opakovania infarktu a zvyčajne už v horšej forme. Základom je uvedomiť si, že infarkt nemusí znamenať len bolesť na hrudníku.
Zaujímavým zistením je, že cukrovkári majú menšiu vnímavosť príznakov infarktu.
Zdroj: Adobe Stock
Skrytá choroba srdca č. 2: nediagnostikované slabé srdce
Kardiomyopatia je zjednodušene oslabený srdcový sval. Často nespôsobuje žiadne príznaky, pokiaľ nie je závažná, práve preto býva neraz diagnostikovaná náhodne. Napríklad tak, že pacienta s dýchacími problémami odošlú na röntgen hrudníka. Ten odhalí zväčšené srdce.
Aké sú príčiny ochorení srdcového svalu? Jednou z nich je nekontrolovaný vysoký krvný tlak. Žiaľ, niekedy nemusíte tušiť ani to, že máte vysoký tlak – preto sa mu hovorí tiež tichý zabijak.
O to dôležitejšie je nevynechávať pravidelné preventívne prehliadky, ktoré tento základný problém odhalia. Lekár vám nasadí liečbu, ktorá udržiava tlak v norme, čím klesá riziko komplikácií.
K ďalším príčinám kardiomyopatie patria cukrovka a rodinná anamnéza.
Pri ochorení srdcového svalu nemusíte cítiť príznaky preto, že srdce sa snaží kompenzovať problém. Avšak nepozorovaná kardiomyopatia môže viesť k zastaveniu srdca a k smrti.
Ako odhaliť skryté ochorenia srdca?
Vždy môžete urobiť zmeny, ktoré znižujú riziko skrytých srdcových chorôb. Samozrejme, vyžaduje to silu a chuť zmeniť návyky.
Paradoxne, veľa ľudí sa lepšie stará o svoje auto ako o svoje telo. Prvým krokom je pravidelná preventívna prehliadka u lekára a ďalšie kontroly, na ktorých sa dohodnete.
Veľmi dôležitým ukazovateľom z preventívnej prehliadky je hodnota krvného tlaku a hladina cholesterolu v krvi. Vysoké hodnoty v oboch prípadoch znamenajú vyššie riziko srdcových problémov. Na škodu nie sú ani ďalšie presnejšie testy, ako echokardiografia, ultrazvuk srdca alebo záťažový test (najmä po veku 45, 50 rokov).
Verte alebo nie, množstvo pacientov zistilo, že niečo nie je v poriadku len vďaka náhodnému testovaniu pri iných problémoch alebo na podujatiach venovaných starostlivosti o zdravie.
Prognóza pri skrytých srdcových chorobách je jednoznačná: čím skôr bude problém diagnostikovaný, tým je väčšia šanca na úspech liečby.
Najčastejšie príznaky skrytých chorôb srdca
Erektilná dysfunkcia: U mužov býva silným indikátorom problémov so srdcom a obehovým systémom erektilná dysfunkcia. Môže sa prejaviť oveľa skôr ako iné príznaky, takže je dobré dávať si na to pozor a konať včas.
Vystreľovaná bolesť: Bolesť súvisiaca so srdcovými problémami sa objavuje na hrudníku, ale aj na iných miestach tela, hovoríme, že „vystreľuje“. Je to vtedy, keď správy o bolesti, ktoré „tečú“ po nervoch, preťažia okolité nervy. Vystreľovaná bolesť spojená so srdcovými problémami sa zvyčajne vyskytuje v oblasti ramien, paží, čeľuste a krku.
Problém pri fyzickej námahe: Ak pociťujete ťažkosti pri jednoduchých fyzických úlohách, zadýchate sa, nevládzete, je to jasným znakom bojujúceho obehového systému.
Pocit nevoľnosti: Nie každý záchvat nevoľnosti znamená infarkt. Ale ak pociťujete náhlu, nevysvetliteľnú silnú nevoľnosť a bolesť na hrudníku či v jeho okolí – aj keď len sedíte a nič nerobíte, je načase zavolať záchrannú službu.
Bolesť žalúdka alebo poruchy trávenia: Bolesť v oblasti tráviaceho traktu alebo pocit pálenia v hrudníku a v žalúdku môžu byť znakom srdcového infarktu alebo s ním súvisiaceho srdcového problému. Prečo je to tak? Pretože srdce, pažerák a žalúdok ležia tesne vedľa seba.
Nadmerné potenie a návaly horúčavy: Striedajúci sa pocit tepla a chladu spolu s bolesťami na hrudníku je znakom toho, že by ste mali zavolať záchrannú službu.
Opuch členkov: Nikdy neignorujte opuchnuté členky. Ak sú veľmi naliate, bývajú znakom ochorenia ľadvín, ale aj srdcového zlyhania, ktoré môže mať mnohé ďalšie príčiny.
Nepravidelný srdcový tep: Ak vám z času na čas, pri strese, záťaži a psychickom vyčerpaní začne búšiť srdce rýchlejšie, alebo občas „preskočí“, zvyčajne nejde o nič závažné. Pozor by ste mali dávať vtedy, ak vám srdce bije veľmi rýchlo a nepravidelne. Neváhajte vyhľadať lekára.
Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť aj o zdravotných problémoch akými sú aj ochorenia srdca, skryté srdcové chyby a radí na koho sa obrátiť pri ich riešení.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.everydayhealth.com/heart-health/key-ways-to-uncover-hidden-heart-disease.aspx
https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/heart-and-vascular-blog/2019/january/inherited-heart-diseases
https://www.clevelandheartlab.com/blog/detecting-hidden-heart-disease-harms/
https://www.news-medical.net/health/Hidden-signs-of-heart-problems.aspx
https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/medical/11-signs-you-might-have-heart-disease