Zdieľať

Skúste Camino na Slovensku: turistika od Sniny po Bratislavu

Svätojakubská púť do Santiago de Compostela patrí medzi najväčšie zážitky cestovateľov z celého sveta.. Málokto však vie, že podobnú trasu vie absolvovať aj na Slovensku. Hoci nejde o duchovnú púť, zaiste vás očarí nezameniteľným výhľadom a pokojnou atmosférou. Vykročte na Cestu hrdinov Slovenského národného povstania. Vitajte na Ceste hrdinov SNP.

Pútnická cesta do španielskeho mesta Santiago de Compostela patrí medzi najväčšie cestovateľské sny mnohých Slovákov. Táto najznámejšia európska púť každoročne priláka tisíce veriacich aj neveriacich, ktorí chcú očistiť svoju myseľ od problémov každodenného života. 

Turistika tohto typu je čoraz populárnejšia aj medzi mladými ľuďmi. Vďaka nej totiž dokážu prekonať svoje psychické aj fyzické limity, ako skúšku vlastnej odvahy, či vytrvalosti.

Vedeli ste, že púť podobnej dĺžky viete absolvovať aj na Slovensku? Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa na ňu môžete čo najlepšie pripraviť.

 

Spoznajte Slovensko inak

Cesta hrdinov SNP je najdlhšia pešia trasa na území našej krajiny. Je dlhá približne 750 kilometrov a tiahne sa od Devína až po Duklu (alebo opačne). Návštevníkov očarí svojou rôznorodosťou. Vedie cez najrôznejšie terény. Od kotlín až po hrebene hôr.  Najčastejšie ju ľudia prejdú za 25 až 28 dní. Počas tejto výpravy objavíte nespočetné množstvo pohorí.

Navštívite Ondavskú vrchovinu, Čergov, Šarišskú vrchovinu, Volovské vrchy, Nízke Tatry, Veľkú Fatru, Kremnické vrchy, Žiar, Strážovské vrchy, Biele Karpaty a Malé Karpaty.

Najvyšším bodom trasy je vrchol Ďumbier v Nízkych Tatrách s výškou 2014 metrov na morom. Za spomenutie určite stojí aj bod v Bielych Karpatoch, v ktorom trasa prekročí hranicu štátu. Čakať vás bude viac ako 26 kilometrov v Českej republike. Na návštevu týchto prírodných krás potrebujete dobrú fyzickú kondíciu. Na cestu sa preto musíte zodpovedne pripraviť.  

Ostrieľaní turisti zaryto tvrdia, že sa trasa dá absolvovať aj bez stanu. Cestu totiž lemujú viaceré prístrešky, chaty a ubytovne.  Nejde však o žiadny luxus. Tento spôsob si preto vyžaduje omnoho viac sebadisciplíny a organizačných schopností.

 

Nepodceňte výber ubytovania

Vhodný výber ubytovania závisí od toho, ako veľmi túžite splynúť s prírodou, koľko peňazí ste ochotní do neho investovať. Vašu cestu výrazne ovplyvní aj počasie. Ubytovanie v stane a pod pevnou strechou sa samozrejme, dá kombinovať. Napríklad tak, že po niekoľkých dňoch pod holým nebom si občas doprajete teplú sprchu. Netreba zabúdať na to, že každé pohodlie prináša pri túrach nemalé komplikácie. Dôležitá je preto dôkladná príprava, ako aj dodržanie časového plánu.

 

Na čo netreba zabudnúť?

Pri podobne náročných túrach je kľúčová vhodne zvolená obuv. Investujte do kvalitných turistických topánok s tvrdou podrážkou a pogumovanou špičkou, ktoré vydržia aj dlhodobú záťaž.  Zabúdať netreba ani na vhodný výber oblečenia. V tomto prípade sa treba držať tzv. princípu vrstvenia. Keďže trasa vedie  aj cez hrebene pohorí, netreba zabúdať na to, že sa tam počasie dokáže pokaziť z minúty na minútu.  Jednotlivé vrstvy oblečenia preto pridávajte a uberajte podľa potreby, a to v závislosti od počasia.

Zvoľte funkčnú bielizeň, resp. termoprádlo, ktoré má schopnosť odvádzať pot z tela. Predáva ho buď ďalšej vrstve oblečenia alebo ju odparuje preč, priamo do vzduchu. Zabudnúť by ste nemali ani na vhodnú termoizolačnú vrstvu, ktorá by mala byť ľahká a rýchloschnúca. Až na ňu si oblečte ochrannú vrstvu. Ideálnym riešením je kvalitná bunda.  Základom výbavy je aj batoh. Mal by byť pohodlný a nemal by vás nikde tlačiť.

Ak sa rozhodnete pre stanovanie, vyberte si čo najľahší stan. Vážiť by mal menej ako 2,5 kila. Takto ho presuniete rýchlo a jednoducho aj po náročnej túre. To isté platí aj pri spacákoch. Pri vhodnom výbere viete ušetriť aj pol kila váhy, čo oceníte najmä v prípade dlhých trás. Jesenné večery sú chladnejšie, preto by ste mali zvoliť teplejší spacák z kvalitného materiálu. Nebojte sa do neho zainvestovať. Kvalitný spacák vám totiž ušetrí mnoho starostí.

Pri výletoch tohto typu je dôležitá aj strava. Počas nich budete mať niekoľko možností, kde si môžete doplniť zásoby. Túry so sebou prinášajú aj nečakané situácie. Vždy by ste pri sebe mali mať niečo sladké. Chýbať by nemali ani trvanlivé konzervy, nátierky alebo pečivo.

Pre istotu si do telefónu nainštalujte navigáciu. Hoci je červená značka spoľahlivá, je dobré poistiť sa, keby vaša pozornosť náhle zlyhala. Zabúdať by ste nemali ani na výdobytky modernej doby. Pribaľte si k sebe jedno až dve externé nabíjacie zariadenia, ktoré si dobijete vždy, keď sa ocitnete opäť v civilizácii.

 

Nájdite si skúseného parťáka

Dôležitá rada na záver. Ak sa rozhodnete túto cestu absolvovať, je dobré, keby ste mali za sebou nejednu turistickú skúsenosť. Ak sa považujete za turistu – začiatočníka, prípadne neturistu, nepustite sa do tohto dobrodružstva bezhlavo. Pred túrou zlepšite svoju kondičku. Nepodceňte ani pohybovú prípravu. Riešením môže byť tiež vhodný výber partnera, ktorý vám v krízových situáciách poradí, ako si treba primerane rozložiť sily.

Veríme, že aj vďaka našim tipom absolvujete nezabudnuteľnú cestu plnú zážitkov, krásnych výhľadov a silných momentov, na ktoré budete ešte dlho spomínať.

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.