Isteže, ak sa po prvýkrát chystáte vyraziť na sólo cestu, je to znepokojujúce, pretože ste to ešte nezažili. Mnohým určite hneď napadnú otázky: Je to bezpečné? Nebudem sa cítiť osamelo? Presvedčíme vás o tom, že takýto typ dovolenky má niečo do seba – a nie je to len možnosť ísť vlastným tempom, tráviť čas presne tak, ako sa vám páči, a spoznať veľa zaujímavých ľudí.
Prečo cestovať osamote?
Cestovanie vo všeobecnosti znásobuje emocionálnu pohodu, pomáha pri zotavení z depresie, zlepšuje emocionálnu stabilitu a zmierňuje stres. Existujú aj ďalšie výhody pre celkovú pohodu a duševné zdravie pri sólo dovolenke?
Cestujte poistení doma aj v zahraničí.
Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online.
Pocit slobody
Podľa výskumu z roku 2015, publikovaného v International Journal of Tourism Research, sú najsilnejšími motívmi pre sólo cestovanie vnútorné pocity slobody, úniku a zároveň je to aj skúška odvahy, ktorá vám zvýši sebavedomie a hrdosť. Iná štúdia ukázala ako hlavné motívy transformáciu, slobodu a flexibilitu.
Preč s úzkosťou a vyššie sebavedomie
Samostatné cestovanie vás dostane do novej polohy, pretože sa sami musíte vyrovnať so situáciami, ktoré vzniknú. Nie je tu nikto iný, na koho by ste sa mohli spoľahnúť, s kým sa poradiť, a preto sa naučíte dôverovať svojmu úsudku. A práve tento moment z dlhodobého hľadiska znižuje pocit úzkosti v nových alebo neočakávaných situáciách.
Zažijete nové skúsenosti, ktoré vás na začiatku budú trochu znervózňovať, ale naučíte sa toto napätie prekonať. Potom prídu úžasné pocity spokojnosti, slobody, hrdosti a vnútorného prepojenia s dieťaťom, ktoré vo vás stále drieme.
Každodenné rozhodovanie bez podpory iného človeka vám pomôže budovať sebavedomie, čo vás psychicky posilní a podporí vašu tvorivosť.
Vzťah so sebou samým
Keď trávite dovolenku s inými ľuďmi, nemáte čas pozrieť sa do vlastného vnútra – budujete skôr iné vzťahy. Naopak, cestovanie osamote vám poskytne veľa času na sústredenie sa na veľmi dôležitý vzťah – vzťah so sebou samým.
Naučíte sa viac si dôverovať, budete hrdí na svoju samostatnosť a rozvíjanie celoživotných zručností, ako sú riešenie problémov a rozhodovanie. Výhodou je tiež veľa času na sebareflexiu alebo meditáciu.
Bonus navyše? Sólo cestovanie vám umožní naladiť sa na to, čo potrebujete vy, nie ostatní okolo vás. Koniec-koncov starať sa o seba je veľmi dôležité nielen pre psychickú pohodu.
Tip od nás
Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.
Spoznávanie nových ľudí
Cestovanie osamote vám dá možnosť spoznať sa s väčším počtom ľudí, ako keď cestujete s rodinou, ktorej sa venujete prioritne. Vďaka tomu podporíte svoje komunikačné zručnosti i asertivitu. Hoci sú tieto rozhovory zvyčajne len krátke, môžu vás mnohému naučiť, predovšetkým o vlastnom ja (čo ste mnohokrát ani len netušili).
Len to, čo je pre vás príjemné
Pri takomto type dovolenky rozhodujete o všetkom len a len vy. Určíte si, koľko času strávite na jednom mieste, môžete si oddýchnuť bez pocitu viny, kedykoľvek upraviť plány a ísť vlastným tempom.
Ak chcete, môžete sa pripojiť k dovolenkujúcim skupinám a ísť s nimi na prehliadky alebo vyhľadať spoločenské hostely, ale máte tiež možnosť zvoliť si úplnú samotu a vychutnať si to, po čom najviac túžite.
Nielen pre introvertov
Mnohí ľudia sa obávajú cestovania v skupinách, pretože im to je nepríjemné alebo je to pre nich obmedzujúce. Iní, naopak, potrebujú spoločnosť. Z dovolenky osamote môžu ťažiť introverti aj extroverti. Introverti si užijú dostatok času na obnovenie energie, extroverti – aj keď cestujú sami – môžu nájsť veľa príležitostí na socializáciu a zároveň zažiť momenty samoty a sebapoznávania.
Zdroj: Adobe Stock
Bezpečnosť na prvom miest
Či už cestujete sami, alebo s rodinou, bezpečnosť je na prvom mieste. Ak idete na sólo výlet, je ešte dôležitejšie myslieť na fyzickú, ale aj psychickú bezpečnosť. V prvom rade si dobre premyslite cieľ dovolenky a spôsob, ako sa tam dostanete. Cestovanie do niektorých krajín predstavuje vyššie riziko, a preto je dôležité pred cestou preskúmať bezpečnostné odporúčania a kryť si chrbát cestovným poistením.
Ako minimalizovať riziká pri sólo cestovaní
- vopred si zistite a uložte miestne núdzové a konzulárne čísla;
- naučte sa základy miestneho jazyka alebo majte poruke prekladač;
- oboznámte sa s miestnymi zákonmi a kultúrnymi očakávaniami;
- buďte obozretní a predvídaví, majte svoje veci vždy pod kontrolou;
- používajte dôveryhodné bookingové a taxi aplikácie;
- nikdy nenechávajte batožinu bez dozoru, zíde sa vám poistenie batožiny.
Samozrejme, po dlhšom čase strávenom osamote môžete mať momenty, keď pocítite osamelosť. Je to normálne a treba sa na to vopred pripraviť. Prijatie tohto faktu vám ich pomôže lepšie zvládať. Vnímajte to pozitívne.
Osamelosť je výbornou príležitosťou na sebareflexiu a porozumenie vlastným potrebám a preferenciám. A to nielen počas dovolenky, ale v celom svojom živote. Ak potrebujete spoločnosť, nájdete ju v kaviarňach, reštauráciách, pri turistických prehliadkach alebo v hosteloch.
Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.
Autorka: Bc. Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje:
https://doi.org/10.1002/jtr.2049, 10.1080/13683500.2020.1839025
https://doi.org/10.3727/
https://www.condorferries.co.uk/solo-travel-statistics
https://solotravelerworld.com/about/solo-travel-statistics-data/
https://doi.org/10.1037/a0033019