Spoznajte toto leto krásnu slovenskú prírodu a doprajte vašim deťom zážitky, na ktoré budú dlho spomínať.
Stanovačka na Slovensku síce vyžaduje o niečo náročnejšiu prípravu ako all inclusive pobyt v prímorskom letovisku, no takýto výlet určite bude stáť za to. Nemusíte predsa pod stanom stráviť celú dovolenku. Na začiatok sa môžete vybrať na predĺžený víkend, otvoriť prázdninovú sezónu a objaviť, aké krásne miesta sa na Slovensku nachádzajú.
Prečítajte si, čo si zobrať na stanovačku, aby vás v kempe nič neprekvapilo. Pri stanovaní sa vždy držte hesla „je lepšie byť pripravený ako prekvapený“.
Dvakrát plánuj a raz stanuj
Dôležité je naplánovať si, kam na výlet sa vyberiete. Od cieľovej destinácie sa totiž budú odvíjať všetky vaše ďalšie prípravy.
Má kemp sociálne zariadenia – WC a sprchy? Je na mieste možné zapožičanie variča či riadov? Je k dispozícii kuchyňa na prípravu jedla? Je možné napojenie na elektrinu? Sú v okolí obchody s potravinami alebo v areáli bufety s jedlom? Všetky tieto informácie sú veľmi dôležité pri plánovaní výbavy potrebnej na stanovanie.
Ešte predtým, ako si začnete baliť kufre – teda skôr batohy, by ste sa mali zamyslieť nad týmito vecami:
Lokalita, kam chcete ísť stanovať
Na Slovensku môžete táboriť len na vyhradených miestach. Prenocovať len tak vo voľnej prírode, bez toho, aby o vás niekto vedel, je zakázané. Ak by vás niekto nahlásil, nevyhli by ste sa mastnej pokute.
Môžete si však vybrať z viacerých cenovo prijateľných kempov. Budete tu mať väčšie pohodlie, bezpečnejší nocľah a zázemie pre osobnú hygienu aj prípravu jedla. Tým pádom môžete zoznam vecí potrebných na stanovanie skrátiť. Vopred si vo vybranom kempe overte dostupnosť miest a spýtajte sa aj na vybavenie.
Počet osôb na stanovačke
Od tohto čísla sa odvíja nielen veľkosť stanu, ale zároveň aj množstvo jedla a batožiny, ktorú so sebou budete musieť zbaliť.
Ako dlho budete stanovať
Je totiž veľký rozdiel, či sa pod stan vyberiete na predĺžený víkend alebo zostanete celý týždeň. Dva tri dni sa bez niektorých vecí zaobídete, no ležať niekoľko nocí na zemi bez karimatky, nie je práve ideálna predstava dovolenky. Aj kemp si budete musieť rezervovať na určitý čas. Pri plánovaní jedálnička je rovnako dobre vedieť, koľko dní bude vaša stanovačka trvať.
Aké bude počasie
Tento fakt neovplyvníte, ak si musíte stanovačku naplánovať dlho dopredu. Pokiaľ však môžete vyraziť na výlet spontánne, určite si pozrite počasie na najbližšie dni pre danú lokalitu. Ušetrí vám to nepríjemné starosti z dní strávených v premočenom stane alebo dokonca z predčasne ukončenej dovolenky.
Vyspite sa ako v bavlnke
Rozhodne odporúčame spísať si zoznam, ktorý vám zaručí, že nič, čo budete potrebovať, nezostane doma v predsieni. Zoznam si môžete rozdeliť na niekoľko častí, aby bol prehľadnejší.
Predovšetkým budete potrebovať miesto, kde sa vyspíte – kvalitný stan. Pri výbere je dôležité zohľadniť počet osôb, ktoré v ňom budú spať. Ostatné vlastnosti závisia od vašich osobných požiadaviek. Vždy si však skontrolujte aj vodný stĺpec, aby vám strecha nad hlavou nepremokla už pri slabšom daždi.
Súčasťou potrieb na spanie je spacák. Vyberte si taký, ktorý zvládne aj nižšie nočné teploty. Ak sa obávate, že by vám mohla byť zima, pribaľte si aj deku a nezabudnite na malý vankúšik. Spanie v stane s ním bude skutočne pohodlné. Ostáva už len karimatka alebo nafukovací matrac a aj na stanovačke sa môžete vyspať ako v bavlnke.
Vyrazte do hôr poistení
Večera v stane
Súčasťou mnohých kempov býva možnosť kúpiť si hotové jedlo v bufete alebo využiť kuchyňu, kde si môžete pripraviť jedlo z vlastných zásob. Ak sa vám stravovanie formou fastfoodu nepozdáva alebo kemp, ktorý ste si vybrali nedisponuje kuchyňou so zariadením, budete musieť vašu kempingovú výbavu rozšíriť o:
- plynový varič a plynovú bombu;
- hrniec a panvicu;
- nôž, varechu, príbory;
- taniere a poháre.
Takže vybavenie na prípravu jedla už máte, teraz ešte treba zopár surovín. Ideálne je vziať si so sebou trvanlivé potraviny, ktoré dlhšie vydržia. Je praktické priviezť si nejaké jedlo so sebou na prvé dva dni, aby ste hneď po rozbalení stanu nemuseli variť. Napríklad fašírky, ku ktorým si len nakrájate chlieb a zeleninu alebo guláš zavarený v pohároch. Okrem toho si vezmite:
- soľ, korenie, olej, kávu, čaj, cukor, sušené mlieko, med;
- kuskus, cestoviny, ryžu, červenú šošovicu;
- zemiaky, cibuľu, ovocie a zeleninu podľa vášho vkusu;
- hotové omáčky, konzervy s tuniakom, konzervovanú zeleninu, paštétu, piškóty, instantné kaše a cereálie, sušienky, džem;
- balené pečivo s dlhou dobou spotreby – napríklad toastový chlieb.
Na raňajky sa hodí rôzne pečivo s rastlinnými nátierkami, ktoré nemusia byť skladované v chlade a zelenina. Alebo sladký variant – pečivo s džemom či medom, prípadne instantné kaše.
Na obed a večeru si pripravujte jedlá „z jedného hrnca“, ktoré vám ušetria čas a veľa riadu na umývanie. Vhodné sú sýte husté polievky, cestoviny s rôznymi omáčkami či rizoto.
Ak máte k dispozícii autochladničku, môžete si vziať aj na teplo náchylnejšie potraviny ako sú syry, šunky, mlieko či jogurty. So zásobami to však nepreháňajte. Vždy sa v okolí nájdu potraviny, kde si budete môcť kúpiť čerstvé pečivo, jogurty, mlieko a vodu.
Stanovačka nie je módna prehliadka
Zvoľte si pohodlné oblečenie z funkčných materiálov, v ktorom sa veľmi nepotíte a zároveň rýchlo vyschne. Nezabudnite na pokrývku hlavy, keďže celý deň budete tráviť vonku. Najdôležitejšou súčasťou výbavy sú pohodlné topánky. Ak sa chystáte na turistiku, dbajte na to, aby boli nepremokavé a pevne držali vašu nohu. V prípade dažďa určite oceníte pršiplášť alebo nepremokavú bundu.
Hygiena a zdravie sú dôležité aj pod stanom
V kempe budete mať k dispozícii WC aj sprchy. Vezmite si so sebou základné hygienické potreby v malých cestovných baleniach. Nezabudnite na uterák z materiálu, ktorý rýchlo vyschne. Určite si pribaľte aj toaletný papier a krém na opaľovanie s vysokým faktorom.
Myslite aj na to, aby ste so sebou mali základne vybavenú lekárničku. Mala by obsahovať náplasti, lieky proti bolesti, horúčke, zvracaniu a hnačke, pinzetu, nožničky, dezinfekciu a sterilný a elastický obväz či repelent a antihistaminká (v prípade poštipnutia hmyzom či prudkej alergickej reakcie).
Okrem seba myslite aj na svoje auto. Po ceste sa môže stať všeličo neočakávané, preto dbajte na havarijné poistenie, ktoré chráni vaše auto v prípade zrážke s iným vozidlom alebo nárazu do stromu, plota či divej zveri.
Čo by vám ešte mohlo stanovačku spríjemniť?
Okrem základných vecí na prežitie, by ste doma určite nemali zabudnúť zopár drobností, ktoré vám spríjemnia stanovačku:
- zdroj svetla – baterka, čelovka;
- praktické prepravky, v ktorých budete mať uložené jedlo, oblečenie alebo hygienické potreby;
- rôzne vrecúška a sáčky na špinavúbielizeň, mokré veci, odpadky;
- čistiace prostriedky na riad, hubka;
- potreby na šitie;
- zapaľovač, zápalky;
- power banky alebo nabíjačka na solárnu energiu;
- prenosná sprcha a vlhčené utierky;
- vreckový nožík, sekera;
- vreckový nožík, sekera;
- špagát na sušeniebielizne;
- spoločenské hry a športové potreby.