Letné mesiace so sebou prinášajú aj zvýšené riziko nehôd, za ktoré môže stret so zverou. Preto určite netreba zabúdať na havarijné poistenie.
Nevieme predvídať, ale vieme si dať pozor
Momentálne sa len ťažko odhaduje, koľko lesnej zveri zahynie na našich cestách, no počas leta ich evidujeme desiatky.
Nielen neskúsenejší vodiči ťažko dokážu predvídať toto nebezpečenstvo, keďže sa počas jazdy musia venovať ostatným autám, iným účastníkom premávky, cyklistom či chodcom. A to najmä v prípadoch, ak zviera vybehne na cestu, napríklad pri hľadaní potravy.
Zvieratá putujú po celý rok. Netreba sa teda spoliehať na to, že letné mesiace nepatria do obdobia, kedy je najvyššie riziko stretu (od konca jesene až do apríla). Štatistiky následkov týchto havárií sú priam alarmujúce.
Až približne 20 percent končí ťažkými zraneniami či dokonca smrťou. Mimoriadnu pozornosť by sme mali sústrediť na čas medzi štvrtou a siedmou hodinou ráno a od piatej do jedenástej večer, kedy sa šoféri musia vysporiadať s horšou viditeľnosťou.
Aké sú príčiny stretu so zverou?
Stret so zverou má svoje jasné príčiny. Tá sa totiž voľne pohybuje po svojich trasách v rámci revíru. Ak sa ale krížia s cestnou komunikáciou, neuvedomuje si nebezpečenstvo a autá ju v migrácii neobmedzujú.
Najčastejšie prichádza k zrážkam v lese, na lúkach alebo na poliach. Nebezpečenstvo hrozí najmä na cestách vedúcich medzi stromami.
Riziko zrážky vieme ovplyvniť rešpektovaním dopravných značiek, ktoré by mali na zvieratá upozorniť. V takom prípade je vhodné pozorne sledovať oba okraje cesty, držať sa pri jej strede a hlavne znížiť rýchlosť.
Ako postupovať a zabrániť najhoršiemu?
Takmer nemožné je sa vyhnúť zrážke v prípade, ak zver vybehne z vysokej trávy priamo pred auto. Brzdenie veľmi nepomáha, cestou môžete strhnúť volant a prejsť do protismeru. Ak teda oproti vám nič nejde.
Riskovať zrážku alebo vyhýbať sa? Na to máte len milisekundy. Vyhýbať sa zvieratám ako zajace či líšky môže byť nebezpečnejšie, najmä ak je vozovka mokrá alebo šmykľavá. Iné je to pri vysokej zveri, ktorá po zrážke môže preniknúť do kabíny vozidla.
Veľký pozor si dajte na štatisticky dokázaný fakt. Po jednom zvierati veľmi často putuje cez cestu aj ďalšie. Nesledujte prvú zver počas jej úteku. Strácate tak pozornosť a môže prísť k zrážke s inou.
Ak je kontakt so zvieraťom neodvratný, pevne uchopte volant, prudko brzdite a snažte sa zachovať smerovú stabilitu vozidla. Zníženie rýchlosti vám môže ochrániť auto, ale hlavne život.
Pôsobenie zvieraťa na auto v závislosti od rýchlosti stúpa progresívne. V rýchlosti 80 km/h pôsobí akoby malo takmer jednu tonu. Brzdná dráha predstavuje viac ako 90 metrov.
Nevyspytateľné bývajú aj reakcie na svetlo auta. Zver môže pred vozidlom utekať do bezpečia, často však ostane na ceste a pozerá do reflektorov. Tie spolu s hlukom áut obmedzujú jej vnímanie nebezpečenstva a správa sa chaoticky. Odhadnúť jej pohyb a správanie je takmer nemožné.
Havarijné poistenie je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Pri našej téme ale musíme spomenúť takisto aj pripoistenie stretu so zverou. V prípade poisťovne Union chráni vaše vozidlo v prípade jeho poškodenia alebo zničenia.
Výška poistného plnenia je maximálne 2 500 eur. Na plnení škodovej udalosti sa klient podieľa spoluúčasťou vo výške, 100, 200 alebo 300 eur. Najrýchlejšou cestou je havarijné poistenie online. Využite ju a jazdite bezpečne, takmer bez starostí.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.