„Dieťatku do polroka nechty netreba strihať!“ Aj na takéto rady je možné natrafiť na rôznych mamičkovských fórach, ale prikláňajú sa k nim aj niektorí pediatri.
Prečo strihať?
Na druhej strane, bábätko sa dlhými a ostrými nechtíkmi ľahko poškriabe. Váš drobček má nechtíky ešte jemné, no rastú mu rýchlejšie ako nám dospelým, preto je dôležité skracovať nechty na rukách raz za týždeň, v prípade potreby aj častejšie. Nechty na nohách rastú o čosi pomalšie. Stačí ich ostrihať párkrát za mesiac.
Vyberte si správneho pomocníka
Pri strihaní nechtíkov investujte do špeciálnych nožničiek so zaoblenými špicami alebo do detských klieštikov na nechty. Uvidíte, že sa vám s nimi budú nechtíky upravovať oveľa jednoduchšie. Odborníci neodporúčajú používať klasické manikúrové nožničky pre dospelých, a to najmä kvôli zvýšenému riziku poranenia bábätka, ako aj zvýšenému riziku prenosu bakteriálnej infekcie.
Ide sa na to!
Najviac stresu zažijete pravdepodobne pri prvom strihaní nechtíkov. Aby ste ho znížili na minimum, poproste o pomoc partnera alebo blízkeho človeka. Môže bábätko jemne pridržiavať, aby sa nemykalo. Pomôcť vám môže aj večerný kúpeľ dieťatka. Po kúpeli sa nechtíky strihajú o čosi lepšie. Sú krehké a jemné, no vo vode zmäknú ešte viac. Niektorí rodičia zvyknú nechtíky strihať počas spánku dieťatka, možno aj vám sa osvedčí tento spôsob. Nechty nemusíte strihať úplne nakrátko. Pokojne si nechajte aspoň malú rezervu.
Bábätkám sa strihajú nechtíky, na rozdiel od väčších detí a dospelých, dorovna. Pri strihaní jemne odtiahnite vankúšik pršteka, nožničky priložte k okraju nechtu a zastrihnite dorovna, kraje mierne zaoblite, aby nezarastali. Ide to veľmi ľahko a vy čoskoro získate potrebnú istotu. Ak cítite, že nechty sú po odstrihnutí ešte špicaté, môžete ich obrúsiť jemným pilníkom. Postup pri strihaní pomocou klieštikov je podobný.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok Toxický stres v detstve ničí v dospelosti dušu aj telo.
Najčastejšie chyby pri strihaní nechtov, ktorým je potrebné sa vyvarovať:
-
Pričasté strihanie nechtov: niektorým bábätkám nechty rastú pomalšie. Nechtíky strihajte, až keď sú dostatočne dlhé.
-
Ohrýzanie nechtov: áno, aj to robia niektoré maminy. Zbytočne sa tým však zvyšuje riziko prenosu infekcie z úst na pokožku dieťatka.
-
Strihanie do oblúka: nechty môžu začať zarastať do pokožky. Strihanie dorovna je bezpečnejšie, aj jednoduchšie. Na nôžkach sa nechtíky strihajú vždy dorovna, na rukách neskôr do oblúka.
-
Absencia akejkoľvek úpravy: nechať všetko na prírodu a čakať, kým sa nechtíky samy polámu? To tiež nie je najlepšie riešenie. Dieťatko sa nielenže môže poškriabať, pretože do šiestich týždňov sú jeho pohyby ešte nekoordinované, ale zároveň sa nechty môžu zlomiť aj na nechtovom lôžku, čo môže byť pre bábätko bolestivé.
-
Nedostatočné osvetlenie: správne osvetlenie je základ. Pri strihaní v šere môžete bábätku nechtiac zastrihnúť do pokožky.
-
Čo najrýchlejšie: strihanie nechtov patrí medzi známe nočné mory čerstvých rodičov. Je normálne, že to chcete mať čím skôr za sebou. Doprajte si však dostatok času a pokoja. Vtedy ich ostriháte naozaj dôkladne.
Bojíte sa strihať nechtíky? Skúste ich len jemne obrúsiť pilníkom na nechty. Miesto kovového pilníka radšej použite šmirgľový, ktorý je pre jemné detské nechtíky predsa len šetrnejší.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.