Každej mamine sa zježia vlasy, keď počuje z detskej izby krik. Hádky nie sú príjemné, no dokážu vyčistiť atmosféru. Deti sa prostredníctvom vzájomných drobných konfliktov snažia vybojovať si vlastné hranice, vyjadriť svoj názor, aj pracovať so svojimi emóciami. Každý z nás občas vybuchne.
Naučte ich riešiť spory
Očakávať od detí, že budú vždy pokojné a rozumné nie je adekvátne. Aj deti sa hádajú. Podľa záverov štúdie University of Illinois sa deti vo veku od 3 do 9 rokov hádajú až niekoľkokrát za hodinu. A dôvod? Ten sa vždy nájde. Najčastejšie chce jeden súrodenec práve to, čo má v rukách ten druhý.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Ako neskončiť v blázninci?
Najdôležitejšie je vaše psychické zdravie. Kým decibely hluku, ktoré vydávajú vaše hádajúce sa deti, nepresahuje vaše limity, nezasahujte. Vašou úlohou určite nie je za každú cenu ich ochrániť a vyhnúť sa konfliktu. Aj deti si potrebujú prejsť vlastnými lekciami, ktoré sú nevyhnutné pre ich rozvoj.
Súrodenecká rivalita je dobrá škola. Problém nastáva vtedy, keď drobné konflikty prejdú do fyzického napadnutia, alebo sa premenia na otvorenú nenávisť. Vtedy treba zasiahnuť. Ak vám konflikty medzi súrodencami prerastajú cez hlavu, obráťte sa na detského psychológa. Pomôže vám zistiť, čo sa za nimi ukrýva.
Ako na to, aby ste si pri nich uchovali aspoň štipku zdravého rozumu?
-
Nechajte ich vychladnúť! Ak nepomáha vysvetľovanie, odstráňte predmet sporu. Ak sa im na nejaký čas stratí z dohľadu, pomôže im to vychladnúť. Stačí pár podobných skúseností a deti veľmi rýchlo pochopia, že ich spor nemá víťazov.
-
Zvoľte férový prístup. „Si starší. Mal/a by si mať predsa viac rozumu, ako tvoj brat/tvoja sestra!“ Používate túto vetu? Nie je férové očakávať od detí, že vo všetkom ustúpia len preto, že sú starším dieťaťom. Nie je vo vašich silách nezaujato vyhodnotiť každú situáciu, ak však budete sústavne držať stranu len jednému dieťaťu, to druhé to bude pociťovať ako krivdu.
-
Nerobte rozhodcu. Pokiaľ ste nevideli konflikt medzi deťmi na vlastné oči, povedzte, že nebudete riešiť ich spor. Vtedy si budú musieť samy nájsť cestu z konfliktu. V prípade, že jedno z detí začne to druhé šikanovať či fyzicky napádať, určite zasiahnite.
-
Venujte im patričnú pozornosť. Ak konflikt pravidelne vyvoláva jedno z detí, môže sa za tým ukrývať práve túžba po pozornosti. Naučte sa pravidelne si vyčleniť čas, ktorý strávite len s jedným dieťaťom. Počas týchto minút ho pozorne počúvajte a neprerušujte ho. Takto si naplní potrebu pozornosti a nebude ju od vás vyžadovať násilím.
-
Nehľadajte vinníka. Len si pozorne vypočujte stanovisko detí. Potom ich požiadajte, aby sami navrhli adekvátne riešenie. Pomôcť im môže aj otázka: „Čo by si ty robil/a na mojom mieste?“ Deti si ju môžu položiť navzájom. Tak budú mať možnosť aspoň na chvíľu sa vcítiť do kože súrodenca.
-
Neberte dieťaťu právo niečo vlastniť. Aj naše deti majú svoje poklady, s ktorými sú citovo späté. Súrodenci by mali vedieť, že tieto veci sú pre nich akýmsi „tabu.“ A len ich majiteľ rozhoduje o tom, kedy a či ich vôbec požičia. Vedieť sa podeliť je síce dôležité, no ak to od dieťaťa budete vyžadovať násilím, vyvoláte v ňom len odpor.
-
Sami buďte príkladom. Mnohí rodičia majú kvôli vlastným konfliktom a hádkam výčitky, no na druhej strane keď sú sami „prichytení pri čine,“ môžu svojim deťom ukázať, ako správne riešiť konflikty. Môžu sa naučiť neobviňovať druhého človeka, pri výmene názoru sa držať len predmetu sporu a súčasne sa snažiť nájsť spoločné riešenie.
-
Naučte ich ťahať za jeden povraz. Ukážte im, že držať spolu má svoje výhody. Povedzte im, že po celý život budú mať vedľa seba blízkeho človeka, na ktorého sa môžu obrátiť, i keď si to teraz nemyslia. Pomôcť im môžete i tým, že budete vytvárať čo najviac situácií, ktoré vyžadujú spojenie síl.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok Čas na druhé dieťatko? 6 najväčších výhod malého vekového rozdielu
Väčšina súrodeneckých konfliktov vzniká kvôli banalitám. Ukážte deťom, že maličkosti vôbec nestoja za pozornosť, pretože v živote sú aj dôležitejšie veci.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.