Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Tehotenská cukrovka – poznáte riziká?

Tehotná žena ležiaca na gauči so šalátom

Tehotenská cukrovka je považovaná za najbežnejšie sprievodné ochorenie v tehotenstve. Vyskytuje sa u asi štyroch z desiatich tehotných žien. Väčšinou je toto ochorenie bez príznakov. Môže však viesť k závažným komplikáciám u matky a dieťaťa. Čo ju spôsobuje, aké sú symptómy, terapia a prognóza?

Tehotná žena ležiaca na gauči so šalátom

Čo je to tehotenská cukrovka?

Je to forma cukrovky (diabetes mellitus) diagnostikovaná prvýkrát počas tehotenstva. Niekedy sa označuje ako cukrovka typu 4. Ak má budúca mamička cukrovku už pred tehotenstvom, nepovažuje sa za tehotenskú.

Prechod medzi mierne zvýšenou hladinou cukru v krvi počas tehotenstva a tehotenskou cukrovkou nie je presne definovaný. Pretože tehotenstvo mení metabolizmus, cukor sa absorbuje po jedle z krvi do buniek tela pomalšie, takže mierne zvýšenie hladiny cukru v krvi nie je u tehotných žien v mnohých prípadoch neobvyklé. Presné príčiny a mechanizmy vedúce k cukrovke v tehotenstve ešte nie sú známe. Postihnuté ženy majú zrejme už počas tehotenstva chronicky zníženú citlivosť na inzulín. 

Kedy je vaše riziko obzvlášť vysoké? Vedci identifikovali niekoľko rizikových faktorov pre gestačný diabetes. 

1. Nadváha

Obezita a nadváha sú zvyčajne výsledkom nezdravej stravy bohatej na tuky a cukry a nedostatku pohybu. Ženy s obezitou sú vystavené väčšiemu riziku tehotenskej cukrovky (a všeobecne cukrovky 2. typu). Tukové bunky (najmä z brušného tuku) uvoľňujú látky, ktoré podporujú inzulínovú rezistenciu v telesných bunkách. Riziko vzniku tehotenskej cukrovky je vyššie aj u žien, ktoré nadmerne priberú počas tehotenstva.

2. Cukrovka v rodine

Tehotné ženy, ktoré majú najbližších príbuzných (rodičov alebo súrodencov) s diabetom, sú náchylnejšie na cukrovku v tehotenstve. Z toho vyplýva, že cukrovka je zčasti aj dedičná.

3. Predošlé tehotenstvo s cukrovkou

Nastávajúce matky, ktoré mali diabetes v predchádzajúcom tehotenstve, pravdepodobne na tehotenskú cukrovku opäť ochorejú. Túto pravdepodobnosť odborníci vyčíslili na 30 až 70 %.

3. Predchádzajúci pôrod veľkého dieťatka

Riziko hrozí aj mamám, ktoré už porodili veľmi veľké dieťatko (nad 4,5 kg) alebo dieťa s vrodenou vývojovou vadou.

4. Opakované potraty

Ženy, ktoré prekonali tri a viac spontnánnych potratov sú tiež náchylnejšie na ochorenie tehotenskou cukrovkou.

5. Vyšší vek – nad 35 rokov.

6. Ochorenia s inzulínovou rezistenciou

Existuje niekoľko chorôb, ktoré môžu byť spojené s inzulínovou rezistenciou – to znamená zníženú reakciu buniek tela na inzulín. Týka sa to napríklad syndrómu polycystických ovárií (PCO). Tehotné ženy s takýmito poruchami môžu mať zvýšené riziko cukrovky.

6. Niektoré lieky

Niektoré lieky majú negatívny vplyv na metabolizmus cukru. Patria sem napríklad betablokátory (hypotenzívne), glukokortikoidy (kortizón) a niektoré antidepresíva. Užívanie týchto liekov sa tiež považuje za rizikový faktor.

7. Etnická príslušnosť

Vyššie riziko diabetu sa preukázalo u žien zo Strednej Ameriky, Afriky, Blízkeho východu a južnej a východnej Ázie.

Príznaky cukrovky

Vo väčšine prípadov je cukrovka v tehotenstve bez príznakov. Typické príznaky ako sú silný smäd, časté močenie, únava a slabosť, sa zvyčajne prejavujú iba mierne, alebo sú spájané s inýmu tehotenskými ťažkosťami a ochoreniami.

Gestačný diabetes však môžu signalizovať aj:

– časté infekcie močových ciest alebo zápal pošvy: cukor v moči poskytuje baktériám a hubám dobré podmienky na rozmnožovanie;

– zvýšené množstvo plodovej vody (môže ho diagnostikovať gynekológ pomocou ultrazvuku);

– nadmerné zvýšenie hmotnosti a veľkosti nenarodeného dieťaťa (spôsobené abnormálne vysokou hladinou cukru v krvi nastávajúcich matiek);

– hypertenzia (vysoký krvný tlak).

zdroj: freepik.com

Tehotenský diabetes: vyšetrenia a diagnostika

Ak máte podozrenie na tehotenskú cukrovku, rozhodne kontaktujte svojho gynekológa a pôrodníka.

V súvislosti s prenatálnou starostlivosťou sa lekár budúcej matky pýta na akékoľvek problémy a abnormality. Príznaky (smäd, únava, závrat alebo opakované infekcie močových ciest), môžu naznačovať gestačný diabetes, ale môžu mať aj iné príčiny.

Fyzické vyšetrenie (meranie krvného tlaku, hmotnosti atď.) môže pomôcť pri objasňovaní týchto ťažkostí. Je však tiež súčasťou rutinného tehotenského vyšetrenia.

Všetky tehotné ženy v 24. až 28. týždni tehotenstva sa zvyčajne testujú na diabetes alebo zhoršenú toleranciu glukózy. Vo väčšine prípadov sa používa orálny glukózový tolerančný test s následným odberom krvi. 

Liečba tehotenskej cukrovky

U väčšiny žien s týmto ochorením môže byť hladina cukru v krvi normalizovaná zmenou stravy (diétou) a fyzickou aktivitou. Ak sú ale tieto prirodzené prostriedky nedostačujúce, je potrebná liečba inzulínom.

Tehotenská cukrovka a strava

Po stanovení diagnózy, by budúce mamičky mali dodržiavať špecíalnu stravu. Zmena stravovania slúži na:

– zníženie hladiny glukózy v krvi , čím sa vyhnete komplikáciám, ako je hypoglykémia;

– regulovaný nárast hmotnosti podľa odporúčania počas tehotenstva;

– normálny rast plodu.

Výživový plán by mal brať do úvahy stravovacie návyky, dennú rutinu a telesnú hmotnosť tehotných žien.

Celkovo by ženy s cukrovkou mali prijímať 1 800 až 2 400 kilokalórií denne. Toto množstvo energie by sa malo rozdeliť medzi hlavné živiny takto:

40 až 50 % uhľohydrátov – uprednostňovať by mali pomaly vstrebateľné uhľohydráty, napríklad celozrnné výrobky. Okrem toho by mali každý deň skonzumovať najmenej 30 gramov vlákniny (celozrnné výrobky, strukoviny, ovocie, zelenina);

30 % tuku ideálne rastlinného pôvodu;

20 až 30 % bielkovín – pokiaľ možno mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, ako aj výrobky z mäsa s nízkym obsahom tuku.

Tehotná žena by mala skonzumovať päť až sedem malých jedál denne.

Fyzická aktivita a cukrovka

Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi. Vhodné sú najmä športy ako rýchla chôdza alebo plávanie. Pozitívne pôsobia aj pravidelné prechádzky. Každá tehotná žena by sa mala o spôsobe fyzickej aktivity vopred poradiť so svojím lekárom.

Priebeh ochorenia a prognóza

Pre úspešnú liečbu je zvyčajne potrebná iba zmena stravovania a fyzická aktivita. U väčšiny postihnutých žien prebieha tehotenstvo normálne a porodia zdravé dieťa. Po narodení dieťatka tehotenský diabetes zvyčajne zmizne sám.

Napriek tomu je tehotenstvo s týmto ochorením klasifikované ako rizikové. Ženy s tehotenskou cukrovkou sú vystavené zvýšenému riziku potratu a predčasného pôrodu, hrozia infekcie a nadmerná tvorba plodovej vody. 

Dlhodobé následky pre matku a dieťa

Približne štyri z desiatich žien, ktoré niekedy mali cukrovku počas tehotenstva, ochorejú znova počas ďalšieho tehotenstva. Platí to najmä v prípade, ak sa vyskytnú ďalšie rizikové faktory (napríklad veľká nadváha). Okrem toho u viac ako polovice týchto žien sa v priebehu nasledujúcich 10 rokov vyvinie bežný diabetes mellitus. Toto nebezpečenstvo existuje najmä vtedy, keď sa cukrovka musela liečiť inzulínom.

Preto by si tieto ženy mali pravidelne kontrolovať hladinu glukózy v krvi a znižovať rizikové faktory, ako je obezita. Deti matiek s tehotenským diabetom mávajú tiež zvýšené riziko vzniku cukrovky už v období detstva. 

Zdroje:

Oficiálny portál informácií o zdraví – Gesundheitsinformationen Deutschland

Dr.Med.Julia Schwarz-biologička a medicínska redaktorka

Dominika Hapáková Köhler

Autorka: Dominika Köhler

Som výtvarná umelekyňa, vášnivá pisateľka, chovateľka a krotiteľka zvierat každého druhu, majiteľka realitnej kancelárie, ale najmä mamina dvoch dcér. Vo voľnom čase (ktorého veľa nemám), sa venujem záhrade, joge, rada čítam a som filmovová fanatička :).

Dominika Köhler

Dominika Köhler

Som výtvarná umelekyňa, vášnivá pisateľka, chovateľka a krotiteľka zvierat každého druhu, majiteľka realitnej kancelárie, ale najmä mamina dvoch dcér. Vo voľnom čase (ktorého veľa nemám), sa venujem záhrade, joge, rada čítam a som filmovová fanatička :).

Dominika Köhler

Som výtvarná umelekyňa, vášnivá pisateľka, chovateľka a krotiteľka zvierat každého druhu, majiteľka realitnej kancelárie, ale najmä mamina dvoch dcér. Vo voľnom čase (ktorého veľa nemám), sa venujem záhrade, joge, rada čítam a som filmovová fanatička :).

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.