Mnoho budúcich mamičiek si ale myslí, že so zvýšenou opaterou stačí začať, až keď sa bruško začne zaokrúhľovať. Je to, žiaľ, chyba. Túto partiu by ste si mali hýčkať už pred tehotenstvom a keď sa vám podarí otehotnieť, v tejto aktivite potom už len pokračovať. Neznamená to, že starostlivosť o pokožku bruška vám zaberie hodiny času. Stačí pár minút a tehotenstvo na vás nemusí zanechať nevzhľadné stopy. Striám sa možno úplne nevyhnete, ale celkové „škody“ na pokožke nemusia byť až také veľké. Ako na to?
Natierajte sa
Dôsledkom rastúceho bruška bývajú často práve strie, ktorých sa nejedna tehotná žena obáva. Už nikdy totiž spontánne nezmiznú a zjemniť ich môžu len niektoré špeciálne zákroky estetickej medicíny.
Strie sú nevzhľadné trhlinky v podkoží, ktoré zvonku vyzerajú ako dofialova sfarbené čiarky. Neskôr vyblednú, no na koži zostávajú viditeľné ako drobné predĺžené jazvičky. Netvoria sa iba na bruchu, ale aj na zadku, bokoch či prsiach.
Ich vznik súvisí s nedostatočnou elasticitou pokožky, ktorá sa nestíha prispôsobiť rastúcim partiám. Spúšťačom tohto estetického problému nemusí byť iba rastúce bruško počas tehotenstva, na vine bývajú aj hormonálne zmeny v organizme, napríklad počas puberty.
Vyhnúť sa im veľmi nedá, najmä vtedy, ak strie mala aj vaša mama. Môžete ich síce zdediť, no nelámte nad nimi palicu. Stačí zakročiť včas, vďaka tomu nebudú také nápadné. Brucho si natierajte olejom, koža tým získa väčšiu pružnosť a je veľká šanca, že nevzhľadne nepopraská.
Nepotrebujete žiadne drahé kozmetické zázraky, postačí vám olivový alebo detský olej. Môžete siahnuť aj po mandľovom či jojobovom oleji. Vhodná je aj kozmetika na citlivú pleť alebo používajte prípravky určené priamo pre tehotenstvo.
Olej si môžete naniesť ešte na mokré telo, v tom prípade pokožku ešte viac zvláčni. Pomôže aj zdravá vyvážená strava s veľkým množstvom čerstvého ovocia, zeleniny a obilnín (tiež posilňujú spojivové tkanivo). Prevenciou je aj dostatočný pitný režim. Ak nechcete, aby sa vám strie vytvorili na prsiach, zaobstarajte si dobre sediacu tehotenskú podprsenku so širšími ramienkami, ktorá bude pre prsia dostatočnou oporou.
Vodná masáž
Namáhaná pokožka bruška ju len uvíta, svoju očistu preto pravidelne zavŕšte masážou so sprchovacou hlavicou. Prúd vody si namierte na spomínanú oblasť a pohybujte po nej krúživými pohybmi. Teplotu vody môžete aj striedať. Sprchujte sa 2 minúty teplou vodou, potom 15 sekúnd studenou vodou, niekoľkokrát to zopakujte. Možno vám bude chvíľu trvať, kým si zvyknete, ale naozaj to funguje! Rovnakým spôsobom si osprchujte aj prsia, zadok a stehná. Aj tieto partie dostávajú počas tehotenstva poriadne zabrať.
Pravidelné prekrvenie
Nielenže je príjemné, prinesie vám aj iné benefity. Najmä lepšie prekrvenie a spevnenie pokožky, rýchlejšie odstraňovanie látok zapríčiňujúcich únavu a lepšiu výživu masírovanej oblasti. To všetko môže mať za následok zlepšenie činnosti tkanív a zníženie bolestivosti. Masáž si doprajte pravidelne. Ideálne je premasírovať sa denne alebo aspoň 3 – 4 x týždenne. Potrebujete trochu telového mlieka na veľmi suchú a citlivú pokožku. Zahrejte ho v dlaniach a telo masírujte krúživými pohybmi smerom k srdcu. Začnite pažami a prsiami, pokračujte bruškom, bokmi a stehnami.
Tip od nás
Ako prebiehajú sezónne virózy počas tehtotenstva a kedy môžu byť nebezpečné? Prečítajte si v rozhovore s gynekologičkou.
Špecialita pre náročné
Ak chcete zvýšiť pružnosť vašej pokožky, štipkajte ju. Uchopte opatrne časť pokožky medzi palec a ukazovák a natiahnite ju smerom nahor, prípadne ju rolujte ľahko medzi prstami. Krúživými pohybmi si tak postupne premasírujte celé brucho, prsia a stehná. Táto masáž už ale nie je vhodná na konci tehotenstva, keď je už bruško príliš veľké a vynechajte ju tiež vtedy, ak vám tvrdne brucho a hrozia predčasné kontrakcie. Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa o jej vhodnosti radšej najprv poraďte so svojím lekárom.