Tehotenská nevoľnosť
Každé tehotenstvo dá nášmu telu poriadne zabrať. Už od okamihu počatia sa budúca mama musí vyrovnať s množstvom hormonálnych zmien, ktoré v nej prebiehajú. Ranné nevoľnosti, s ktorými sa stretáva nejedna tehuľka, sú spôsobené práve hormonálnym kokteilom. Našťastie neplatí, že pri gravidite s dvojčatami sa automaticky tieto problémy zdvojnásobia, no určite treba rátať s častejšou nevoľnosťou. Môže za ňu vyššia hladina hCG, ktorého hodnoty sú pri dvojičkách oveľa vyššie. Nevoľnosť by však mala prejsť približne do 12. – 14. týždňa gravidity, čo poteší každú budúcu maminu. Dôležité je nezabúdať na seba, svoje potreby, striedať aktívny oddych s pasívnym. Netreba sa báť ani zvýšeného kalorického príjmu. Predsa len, potrebujete dostatok energie. Svoj denný kalorický príjem by ste mali navýšiť približne o 300 kcal na jeden plod. To sa odzrkadlí aj na náraste hmotnosti, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí od 17 do 24 kg. Väčšina tehuliek čakajúcich dvojičky začína v dôsledku ranných nevoľností priberať až počas druhého trimestra.
Častejšie špinenie
Pri viacnásobnom tehotenstve sa zvyšuje riziko spontánneho potratu, a to najmä kvôli vrodeným vývinovým chybám plodov, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Dokonca mnohé tehotenstvá sa začínajú ako dvojnásobné, pričom môže dôjsť k potratu jedného zo zárodkov bez toho, aby o tom budúca mamička vôbec tušila. Stačí ísť k doktorovi o trošičku neskôr, a ten už pri sonografickom vyšetrení uvidí len jeden plod. Na druhej strane, časté špinenie nemusí byť vždy dôvodom na paniku. Ak je len mierne, pričom nepociťujete kŕče a bolesti, malo by byť všetko v poriadku. Pri viacnásobnej gravidite je občasné špinenie bežné. Ak sa však krvácanie zintenzívni, cítite bolesť, či máte obavy, určite vyhľadajte lekára.
Riziko predčasného pôrodu
Takmer 60 % dvojičiek sa narodí predčasne, a to pred ukončením 37. týždňa gravidity. Trojičky sa takmer vždy rodia predčasne, pretože čím viac bábätiek, tým je vyššie riziko vzniku rôznych komplikácií. Aj preto maminky dvojičiek ostávajú častejšie na rizikovom tehotenstve, čo súvisí s častejšími návštevami v špecializovaných ambulanciách, kde sa pravidelne monitoruje zdravotný stav maminky, ako aj detičiek. Tým najlepším riešením je prevencia. Vie o tom aj Mirka, ktorá spomína na svoj zážitok spred tridsiatich rokov: „Pri tehotenstve som sa cítila neustále vyčerpane. Svokra mi však tvrdila, že mám čo najviac robiť, aby som mala ľahký pôrod. Tak som si vysúkala rukávy a pomáhala pri stavbe domu. No v 28. týždni tehotenstva mi odtiekla plodová voda. Už sa nedalo čakať. Musela som porodiť. To, že detičky sú dve, som sa dozvedela až počas pôrodu. Keby som to vedela skôr, tak by som sa určite viac šetrila a nepočúvala hlúpe rady. Možno by mi to pomohlo vyhnúť sa predčasnému pôrodu. Z Janky je už dospelá žena, žijúca vlastným životom. No Klára také šťastie nemala. Zomrela, keď mala desať dní,“ dodáva so smútkom v hlase. Niekedy sa určitým situáciám nedá vyhnúť. No môžeme robiť všetko preto, aby sme znížili ich riziko. Preto by počas tehotenstva vaše zdravie, aj zdravie vašich bábätiek malo byť najväčšou prioritou. Žiadna povinnosť vám neujde.
zdroj: freepik
Väčšia pravdepodobnosť pôrodu cisárskym rezom
Vaginálny pôrod v prípade viacnásobného tehotenstva je možný len vtedy, ak je prvé dieťatko, ktoré je bližšie ku krčku maternice, otočené dole hlavičkou. Ak to nenastalo, pôrodník radšej volí pôrod sekciou, teda cisárskym rezom. Pravdepodobnosť takejto formy pôrodu rastie aj pri vzniku rôznych komplikácií, ako napríklad vysokého tlaku v tehotenstve, ktorý môže prerásť až do preeklampsie či tehotenskej cukrovky. Občas sa stáva, že pôrod dvojčiat sa začne vaginálne, no doktor je nútený pristúpiť k akútnej sekcii. Preto ak čakáte dvojčatá, je lepšie počítať aj s možnosťou pôrodu cisárskym rezom. Ten môže byť pre vás troch neraz tým najlepším riešením.
Pohyby nebudete cítiť skôr
V spoločnosti je dosť rozšírený mýtus o tom, že mamičky pri viacnásobnom tehotenstve cítia pohyby bábätiek o dosť skôr. Prekvapivo to vôbec nie je tak. To, kedy žena začína cítiť pohyby dieťaťa či detí, závisí skôr od toho, či ide o prvé alebo ďalšie tehotenstvo. Ak nastávajúca mamička už má jedno tehotenstvo za sebou, pri ďalšom oveľa skôr zaregistruje pohyby bábätka. Pretože už pozná ten pocit. To, či sa v jej brušku ukrýva jedno alebo viac detí, nemá na cítenie pohybov žiaden vplyv.
Nie sú dvojčatá ako dvojčatá
Poznáme dva základné typy dvojčiat. Tie, ktoré sa podobajú ako vajce vajcu sa označujú ako jednovaječné dvojčatá. Ako vraví ich názov, vznikajú oplodnením vajíčka jednou spermiou. To sa potom rozdelí na dva zárodky a v maternici sa začnú rozvíjať dve geneticky identické dvojičky, ktoré sú rovnakého pohlavia a väčšinou sa vyvíjajú v spoločnej maternici. Zaujímavosťou je, že napriek rovnakej DNA majú predsa len niečo odlišné. Je to odtlačok prstov, ktorý je rozdielny preto, že k jeho formovaniu dochádza až po oddelení embryí.
Do druhej skupiny patria dvojvaječné dvojčatá. Tie vznikajú oplodnením dvoch vajíčok dvomi spermiami v rámci jednej ovulácie. Každé z bábätiek má vlastnú placentu, ktorá ho vyživuje. Súrodenci sa pritom na seba nemusia až tak podobať, čo je celkom bežné.
A na záver malé pozitívne bonusy pre každú maminu čakajúcu dvojčatá:
1. Bábätká sa môžu skamarátiť už v maternici
Vraví sa, že dvojičky majú medzi sebou neviditeľné spojenie, ktoré cítia len ony. Sú páry dvojičiek, ktoré vám to dosvedčia, no takisto sú aj dvojčatá, ktoré vonkoncom nevedia nájsť spoločnú reč. Každé dieťa je individuálna bytosť s rôznymi prednosťami a nedostatkami, tak, ako aj každý z nás. Talianski vedci sa však bližšie pozreli na správanie dvojčiat v maternici. Všimli si, že približne od 14. týždňa medzi nimi dochádza k vzájomnej interakcii. Vzájomne sa dotýkajú, pričom ich pohyby sú jemnejšie, keď sa dostávajú do okolia očí dieťatka.
2. Budete žiť dlhšie
Dvoj (či viacnásobné) tehotenstvo našťastie nenesie so sebou len riziká. Vedci z Univerzity v Utahu analyzovali záznamy úmrtí a narodení medzi rokmi 1800 až 1970. To je pomerne dlhé časové obdobie. Zistili, že mamičky dvojičiek mali tendenciu dožívať sa vyššieho veku oproti mamičkám, ktoré nemali dvojičky. A to je pozitívna správa!
V posledných rokoch stúpa počet viacnásobných tehotenstiev. Jednou z príčin je umelé oplodnenie, vyšší vek mamičky či určitá genetická predispozícia. Ak sú vo vašej rodine dvojčatá, šanca, že budete mať dvojvaječné dvojčatá aj vy, stúpa až o 30 percent. Mnohé maminy dvojičiek sa obávajú ďalšieho tehotenstva z toho dôvodu, že ich radosť (aj starosť) bude opäť dvojnásobná. Netreba sa však obávať. Pravdepodobnosť toho, že opäť porodíte dvojčatá, je skutočne veľmi mizivá.
Tehotenstvo s dvojčatami, ako aj následná starostlivosť o narodené detičky, nie je jednoduchá. Na druhej strane sa zdvojnásobuje aj radosť zo všetkých úspechov detí a pravdepodobne sa z nich stanú aj parťáci pri hre a každom šibalstve.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.