Prečo je jarné upratovanie také dôležité?
- Vytriedením vecí, ktoré už nepotrebujete, uvoľníte miesto pre nové nápady, koníčky, projekty. Upratané prostredie pôsobí sviežo a motivuje k zmene.
- Vyčistíte vzduch od alergénov. Odstránením prachu, špiny, plesní a pavučín si zlepšíte kvalitu vzduchu, čo je v peľovej sezóne veľmi dôležité pre zdravie pľúc.
- Pri dôkladnom upratovaní môžete odhaliť skryté závady – zatekanie, hnilobu, hmyz, škodcov – a včas ich riešiť.
- Voňavý a prevzdušnený domov balzamom pre dušu aj myseľ. Budete sa v ňom cítiť príjemne, plní energie a harmónie.
Naše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je jednoduché a zrozumiteľné
Vyskladajte si ho podľa svojich potrieb online za pár minút. Zľava 5 % na online Poistenie nehnuteľnosti a Poistenie domácnosti pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.
Ako postupovať pri upratovaní interiéru?
Najefektívnejšie je upratovať po miestnostiach a zhora nadol. V každej izbe vykonajte všetky potrebné činnosti – vytrieďte nepotrebné veci, povysávajte pavučiny, umyte okná a až potom prejdite do ďalšej. Vysávanie a umývanie podláh v miestnostiach si nechajte na záver, aby ste ich opäť nezašpinili.
V kuchyni
Vytrieďte potraviny a vyhoďte nefunkčné či nepoužívané nádoby a spotrebiče. Odmastite sporák, rúru, digestor, kuchynskú linku i umývačku riadu. Umyte riad, skontrolujte odtoky. Vydezinfikujte pracovné dosky, kľučky, koše.
V kúpeľni a WC
Zamerajte sa najmä na vodný kameň, plesne, čistotu škár, sifónov, kde sa môže usádzať špina. Dôkladne vydrhnite sanitu, obklady. Vyvetrajte uteráky, osušky, predložky, operte sprchové závesy, vyčistite kefy od vlasov. Taktiež vytrieďte a umyte police, skrinky a zrkadlo.
V obývačke a spálni
Omeťte stropy, vysajte čalúnenie i matrace. Vytrieďte knihy, CD, DVD, hračky, bižutériu a taktiež veci v úložnom priestore postele, ktoré sa ešte stále nedočkali svojho využitia. Takisto pretrieďte skriňu s oblečením a spodnou bielizňou.
V pracovni
Prejdite si všetky zakladače s dokumentmi, účtami, zmluvami. Vyraďte zbytočnosti, postrácaným papierom nájdite miesto v novom zakladači a ideálne bude, ak si dôležité veci naskenujte do počítača.
TIP
Archivujte fyzicky aj digitálne dokumenty, poistky, zmluvy – pre prípad straty, požiaru.
V pivnici, garáži či na povale
V týchto miestnostiach obvykle skladujeme veci, ktoré nechceme úplne vyhodiť, ale ani ich mať na očiach. Tak, teraz je čas definitívne sa rozhodnúť, čo ešte budete používať. Okrem toho treba skontrolovať vlhkosť, plesne, utrieť police a vyvetrať, ak je to možné.
Ako umyť okná?
Najlepšie je prispôsobiť umývanie okien celkovému plánu upratovania. Ak máte dostatok času a energie na jednorazové umytie všetkých okien, choďte do toho. Budete to mať rýchlo z krku.
Ak ste sa ale rozhodli upratovať komplet miestnosť po miestnosti a nechcete celý víkend stráviť na rebríku s handrou v ruke, rovnaký systém voľte aj pri oknách. Vyhnete sa chaosu.
Prečítajte si aj: Prírodné živly a škody na majetku: Čo spôsobuje najviac škôd?
Popri upratovaní venujte pozornosť aj týmto bodom:
- Zbavte sa oblečenia, ktoré ste nenosili vyše roka, rozbitých hrčiek, starých časopisov či nefunkčnej elektroniky. Zachovalé veci darujte charite, zvyšok separujte a odneste do zberného dvora.
- Pri upratovaní hľadajte stopy po hmyze, hlodavcoch, plesniach – svedčia o zvýšenej vlhkosti a je nutné ich odstrániť.
- Skontrolujte a prípadne nainštalujte detektory dymu a úniku plynu.
Nezabudnite na poriadok v poistení: Spravte si zoznam cennejších vecí, nafotografujte ich stav. Overte si poistné podmienky – poistenie domácnosti (vybavenie), nehnuteľnosti (múry, strecha) a doplnkové poistenia. Dôrazne odporúčame dať si pozor na podpoistenie.
Upratovanie okolia domu a záhrady
- Skontrolujte stav strechy, fasády, odkvapov, plotov, dlažby – všetky nedostatky opravte.
- Vyčistite záhradný nábytok, náradie, hračky – drevo natrite, kov a plast umyte.
- Vyzbierajte lístie, konáre, pozametajte chodníky, prekyprite trávnik, okopte burinu.
Mohlo by vás zaujímať: Poistenie záhrady či chaty online za pár minút.
Upratovať treba stále, s týmito metódami to pôjde zľahka
Generálne jarné upratovanie je skvelý štart, no čistú domácnosť si udržíte len pravidelnou starostlivosťou. Vieme o pár metódach, ktoré stoja za zmienku a pomôžu vám udržiavať domov čistý a harmonický.
KonMari
Japonka Marie Kondo radí triediť veci podľa kategórií a ponechať si len tie, ktoré „prinášajú radosť“. Postupne prechádzate oblečenie, knihy, dokumenty, drobnosti a sentimentálne predmety. Zvyšné darujte či vyhoďte. Takto bude vaša domácnosť „dýchať”.
FlyLady
Američanka Marla Cilley má zase systém postupného upratovania. Domácnosť rozdelí na zóny a každej sa venuje po etapách. Cez týždeň stačia 15-minútové „upratovacie celky“, cez víkend klasicky dlhšie upratovanie. Postupne sa tak zbavíte neporiadku a vybudujete si rutinu. Mottom je „Dokonalosť nie je cieľ, malý pokrok áno.“
Pravidlo One-Touch
Toto pravidlo hovorí, že akúkoľvek vec by ste pri upratovaní mali vziať len raz a hneď ju vyhodiť alebo uložiť na miesto. Vyhnete sa zbytočnému prekladaniu kôpok a hľadaniu stratených predmetov.
Denné, týždenné a mesačné rutiny
Vytvorte si plán, aké činnosti budete robiť pravidelne – každý deň (ustlanie postele, upratanie kuchynského riadu), týždeň (povysávanie, umytie podláh, kúpeľne, kontrola chladničky), mesiac (upratanie šatníka, pivnice, povaly). Rozdeľte si povinnosti medzi členov domácnosti. Viac rúk urobí viac práce!
TIP
Vyberte si upratovaciu metódu, ktorá vám najviac vyhovuje, alebo ich skombinujte podľa svojich potrieb.
Nech sa vám teda upratuje ľahko, nech vám to prinesie radosť, pocit slobody a sviežu energiu do ďalších mesiacov.