Minipédie (od 6 mesiacov)
Prvé knihy, ktoré si budete čítať s vaším dieťatkom, by mali mať hrubé stránky. Malé bábätká milujú interaktívne prvky v knihách – okienka a posuvné časti. V roku 2017 sa na slovenský trh dostala séria Minipédie, ktorú vydáva vydavateľstvo Svojtka.
Pre raný vek sú vhodné najmä tie knižky, v ktorých sú zobrazené zvieratká a predmety, ktoré môžete bábätku pomenovať zvukom alebo znázorniť pohybom, napr. Domáci maznáčikovia, Farma, Záhradka. O niečo neskôr (okolo 18 mesiaca) vaše bábätko potešia napr. leporelá Telo, Lúka, Vozidlá, Protiklady a Jedlo.
Ak ste dostali alebo kúpili iný diel Minipédií, napr. Farby, Tvary alebo Čísla, neznamená to, že ho musíte odložiť až na obdobie, keď si dieťa tieto pojmy osvojuje (okolo 3. roku). Pomenúvajte mu v knihe obrázky, napr. zvieratá.
Zdroj: Svojtka.sk
Zdroj: Svojtka.sk
Zdroj: svojtka.sk
Zdroj: svojtka.sk
Kuk! Vidím ťa: Farma (od 6 mesiacov)
Okienková knižka vhodná do malých detských rúčok. Cez okienka môžete prestrkávať prsty, lyžičku alebo urobiť na dieťa „kukuk“. V kolekcii vyšli aj ďalšie tituly (Mláďatá, Džungľa, Drobné zvieratká), ale pre začínajúceho čitateľa je slovnou zásobou najvhodnejšia Farma.
Zdroj obrázkov: https://www.facebook.com/yoyobooksSK
Zdroj: ttps://www.facebook.com/yoyobooksSK/posts/2319106631694429
Zdroj: https://www.facebook.com/yoyobooksSK
Kde je pani sliepka? (od 6 mesiacov)
de o milú knihu so štyrmi zvieratkami schovanými za látkovými okienkami (prasiatko, kravička, ovečka, sliepočka). Pri hľadaní zvieratiek môžete so svojim dieťatkom krochkať, múkať, bečať a kotkodákať.
Dieťa si prostredníctvom tejto knihy trénuje tzv. stálosť objektu (približne v 8. mesiaci začína bábätko chápať, že predmety a osoby existujú, aj keď ich momentálne nevidí – sú skryté). Na poslednej stránke je umiestnené zrkadielko, v ktorom dieťa uvidí svoj odraz.
Séria kníh o Nine (od 12 a 18 mesiacov)
Tieto knihy na mieru pre daný jazykový vek napísala logopedička Svetlana Kapalková. Rozpráva v nich príbeh malej Niny, ktorá zažíva prvé detské patálie. Grafiky od Paľa Čejku sú veľmi jednoduché, neobsahujú zbytočné detaily a originalitou sa vynímajú v záplave ostatných detských kníh.
V prvej knihe Kde je Nina? (od 12 mesiacov) sa malé dievčatko stratí. Ktoré dieťa sa ešte nikdy nestratilo na ihrisku či v obchode, alebo aspoň nestratilo svoju obľúbenú hračku?
Dobrú noc! je určená pre deti, ktoré začínajú tvoriť dvojslovné vety (okolo 18 mesiacov). Nejednu mamu vtedy potrápi bábätko odmietaním spánku. Rovnako i Nina z postieľky kričí: „Chcem sa hrať! Nechcem spať!“ Mama s tatom Ninke vysvetlia, že v izbe nie sú strašidlá, ale sú to len predmety („Nie je bubák. To sú veci. Knihy, bábiky, skriňa. Spinkajú tiež, Nina.“). Na poslednú stránku si dieťa môže nalepiť vlastnú fotografiu. Kniha sa tak stáva ešte osobnejšou.
Kniha o nočníku je venovaná všetkým deťom, ktoré prežívajú prvé skúsenosti s odúčaním od plienok. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch kníh má mäkkú väzbu. Okrem toho, že pomôže rodičom a dieťatku v používaní nočníka, text je zostavený tak, aby stimuloval reč vášho dieťatka.
Nenásytná húsenička, Od hlavy až po päty (od 18 mesiacov)
Eric Carle je jedným z najuznávanejších autorov detskej literatúry vo svete. Jeho Nenásytná húsenička bola preložená do viac ako 50 jazykov po celom svete. K popularite Nenásytnej húseničky prispieva jednoduchý text, ktorý opakujúcimi sa vetnými frázami naučí deti počítať, rozoznávať ovocie a iné maškrty.
Po tejto knihe môžete siahnuť od 18 mesiacov. Bude vás sprevádzať aj neskôr – okolo 3. roku, keď sa bude Vaše dieťa zaujímať o názvy dní v týždni. V závere sa deti stretnú s jedným z najkrajších fenoménov v prírode – húsenica sa premení na pestrofarebného motýľa.
V knihe Od hlavy po päty je úlohou detí napodobňovať pohyby zvieracích kamarátov. Text knihy je repetitívny, stále sa v ňom opakuje jedna otázka s odpoveďou. Deti si frázu rýchlo zafixujú a môžu opakovať pri čítaní spolu s dospelým.
Práce Erica Carla sú ľahko rozpoznateľné svojráznou technikou koláže, pestrými farbami a obrázkami, do ktorých sa zamilujete na prvý pohľad. Knižky sú graficky nesmierne zaujímavé, humorné a kreatívne
V slovenčine vyšla nedávno od Erica Carlea novinka Medveď, ukáž, na čo kukáš, ktorá zábavnou formou učí deti farby.
Najlepšia mamička na svete, Najlepší ocko na svete (od 18 mesiacov)
Leporelá Najlepšia mamička na svete a Najlepší ocko na svete obsahujú na každej dvojstránke krátku štvorstrofovú básničku. V úlohe rodičov a detí sú personifikované zvieratá so svojimi mláďatkami. Dozvedáme sa v nich o tom, čo všetko rodič pre svoje dieťa robí – hrá sa s ním, chystá mu jedlo, tíši ho, keď spadne, odnesie na chrbte, keď nevládze kráčať… Posledná dvojstrana je venovaná reálnemu dieťaťu a jeho mamke a ockovi.
O malej Aničke (od 18 mesiacov)
Útla knižka obsahuje dva kreslené príbehy švédskych autorov Inger a Lasseho Sangergovcov o malom dievčatku. V príbehu Kde sú Aničkine veci sa dieťa hravou zábavnou formou zoznamuje s predložkami v, na, do pod. Dievčatko Anička prekladá svoje veci z miesta na miesto (macka na poličku, loptu pod stoličku…), až sa nakoniec celé zmorené šuchne pod postieľku.
V druhom príbehu hľadá Anička svoj vianočný darček. Text sa vyznačuje postupným pridávaním vlastností predmetov – deti si tak osvojujú prídavné mená, a zároveň sa učia, že niektoré predmety majú rovnaké vlastnosti, ale niečím iným sa zase líšia (čierny môže byť vlak aj mačiatko, mäkká je okrem mačiatka napr. ponožka).
Kde je tá pravá lopta? (od 24 mesiacov)
Ilustrátorka a zároveň autorka textov Katarína Macurová je unikátnou tvorkyňou kníh pre deti. Nielen preto, že pripravuje do väčšiny kníh sama obrázky aj text. Na Slovensko priniesla tzv. „picture books“ – obrázkové knihy, ktoré sa vyznačujú malým množstvom textu. Kde je tá pravá lopta? je rozprávanie o medvedíkovi, ktorý hľadá svoju loptu. V príbehu dochádza k zábavnej situácii, keďže veľa vecí je guľatých a na loptu sa podobá – balón, vajce či melón. Z hľadiska vývinu reči je stimulujúce, že sa v texte objavujú prídavné mená (malý, veľký, ľahký, ťažký…) a popis vlastností predmetov.
Zdroj obrázkov: Katarína Macurová
Zdroj: Katarína Macurová
Zdroj: Katarína Macurová
Mamička má bábätko (od 24 mesiacov)
Ak pripravujete vašu dcérku alebo synčeka na príchod nového člena rodiny, môže Vám pomôcť aj táto kniha. Je plná pohyblivých prvkov, ktoré sú lákadlom pre malé detské prsty. Posuvné časti sú mäkšie, preto je kniha vhodná skôr pre deti od približne dvoch rokov (s vašou pomocou pri čítaní aj skôr). Obsahuje snáď všetky situácie, s ktorými sa dieťatko stretne – od zväčšovania mamičkinho brucha, odchodu do pôrodnice po pomoc pri prebaľovaní.
Skvelým pomocníkom sú praktické rady pre rodičov napísané malým písmom na každej dvojstrane (oboznámenie s tehotenstvom, pripravenie malého darčeka od bábätka pre staršieho súrodenca, zapojenie dieťaťa do pomoci s prebaľovaním a pod.). V sérii Veľké pokroky ešte vyšli: Nechcem spinkať, Už žiadne plienky, Pôjdem do škôlky.
Môj kocúr Tamtam (od 24 mesiacov)
Na knihe Ľuboslava Paľa vás na prvý pohľad upútajú žiarivé pestrofarebné ilustrácie. Knihu sa totiž rozhodol namaľovať maliar o svojom kocúrovi Tamtamovi. V knihe sa dozvieme všetko podstatné o živote mačky. Nielen aké má časti tela, ale aj, čo obľubuje na jedenie, čo všetko dokáže aj čo sa mu nepáči. Polohy kocúrika (guľôčka, saláma, mostík) si môžete vyskúsať s vaším dieťatkom.
Táto kniha spĺňa odporúčania na knihy pre dvojročné deti – obsahuje málo textu na jednej strane, text je jednoduchý, predvídateľný a napísaný o úroveň vyššie ako deti po prekonaní 24 mesiacov rozprávajú (troj až štvorslovnými vetami).
Básnička ti pomôže (od 24 mesiacov)
Pre deti sú veľmi príťažlivé príbehy súvisiace s ich záujmami, osobnými skúsenosťami, ale aj detskými problémami, s ktorými sa stretávajú v každodennom živote. Kniha Básnička ti pomôže je vhodná približne od dvoch rokov. V tomto období začína byť dieťa samostatné, objavuje sa čarovná formulka „ja sám!“
Niekedy však obliekanie, zapínanie gombíkov alebo umývanie zúbkov nejde tak ľahko a musí pomôcť dospelá osoba. Na odľahčenie situácie obdobia vzdoru vám určite pomôže aj táto knižka. Napr. báseň o obliekaní sa o chvíľu naučíte naspamäť a bude sprevádzať každé naťahovanie bundičky či neposlušného svetríka („Do tunela ide vláčik, je to vláčik päťprstáčik. Už je celý vláčik dnuka a von vyjde – tvoja ruka!“).
Potulky (od 24 mesiacov)
Séria potuliek jarou, letom, jeseňou, zimou a nocou patrí medzi tzv. hľadacie knihy (v angl. „search and find books“), ktorú sú u detí mimoriadne populárne. Autorka Rotraut Susanne Bernerová za ne v roku 2016 získala prestížnu Cenu Hansa Christiana Andersena.
Knihou môžete cibriť rozprávačské schopností detí, porozumenie, ale rozvíjať aj nejazykové (s jazykom súvisiace) schopnosti – pamäť, pozornosť, prepájanie informácií. V dvoch rokoch sa prvýkrát u detí objavuje minulý čas.
Keďže malé príbehy postáv v knihe pokračujú otočením každej strany, dieťa má priestor túto novú gramatickú kategóriu trénovať. Približne okolo 30. mesiaca začína produkovať prvé zložené vety (súvetia). Knihy deti doslova lákajú tvoriť ich – „Ujo bežal, a potom spadol.“ „Dievčatko plače, lebo ju chlapec ťahá za vlasy.“
Ak vás téma detských kníh zaujala, ďalšie knižné inšpirácie nájdete na blogoch:
Malý pampúch Čítajme si spolu Mimi malá knihomilka
Ninnulina číta Úlet s knihou Blog Zuzany Štelbaskej na Denníku N
Zdroje:
-
JUSTICE, L. M., KADERAVEK, J. 2002. Using Shared Storybook Reading to Promote Emergent Literacy. In: Teaching Exceptional Children. Roč. 34, č. 4, s. 8-13.
-
URÍKOVÁ, A. 2016. Obrázkové příběhy. Dostupné z: https://www.pampuch.sk/obrazkove-pribehy/ [cit. 30.6.2019].
-
URÍKOVÁ, A. 2018, Môj kocúr Tamtam. Dostupné z: https://www.pampuch.sk/moj-kocur-tamtam/ [cit. 30.6.2019].
Autorka: Mgr. Ľudmila Mičianová
Mgr. Ľudmila Mičianová ukončila štúdium logopédie na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v roku 2014. V rámci pregraduálneho štúdia sa venovala vytváraniu metodiky interaktívneho čítania. Počas štúdia pracovala v Súkromnom centre špeciálno-pedagogického poradenstva a prevencie v Žiline. V súčasnosti pokračuje na doktorandskom stupni štúdia logopédie. Zameriava sa na získané neurogénne poruchy reči a vytvára diagnostický nástroj na hodnotenie zrozumiteľnosti reči pacientov s dyzartriou. Od roku 2017 pôsobí v Slovenskej asociácii logopédov ako viceprezidentka pre edičnú činnosť. Je spoluautorkou knihy Stratený šál (Kapalková, Mičianová, 2018).