- Tokio, Japonsko (37,4 milióna obyvateľov)
- Dillí, India (30,3 milióna)
- Šanghaj, Čína (27,1 milióna)
- São Paulo, Brazília (22,2 milióna)
- Ciudad de México (Mexico City), Mexiko (21,9 milióna)
- Káhira, Egypt (21,3 milióna)
- Dháka, Bangladéš (21,0 milióna)
- Bombaj, India (20,7 milióna)
- Peking, Čína (20,5 milióna)
- Ósaka, Japonsko (19,2 milióna)
1. Tokio
Japonská metropola Tokio je absolútnym rekordérom v počte obyvateľov. Fascinujúce číslo 37,4 milióna však nie je to jediné, čím môže tohto giganta zaujať. V Tokiu nachádza najviac reštaurácií ocenených michelinskou hviezdou.
S moderným mestom sa spájajú aj temné šumy života. Tokijské metro je povestné nie len svojou preplnenosťou, ale hovorí sa tiež, že modré LED osvetlenie na staniciach, má znižovať počet samovrážd.
Cestujte poistení doma aj v zahraničí.
Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online.
2. Dillí
Druhé najľudnatejšie mesto sveta s 30 miliónmi obyvateľov je zároveň jedným z najstarších nepretržite obývaných miest. Múdri Indiáni tu postavili úžasné observatórium Jantar Mantar už v 18. storočí.
Dnešné Dillí je však nekonečným bojom medzi očarujúcou históriou a drsnou realitou vrátane extrémneho znečistenia. V spleti preplnených ulíc a trhovísk nájdete aj oázu pokoja – štvrť Hauz Khas s pôvabnými ruinami a jazerom.
3. Šanghaj
Zo skromnej rybárskej osady menom Shen vyrástla pýcha čínskej ekonomiky s 27 miliónmi obyvateľov. Šanghaj má najväčší námorný prístav na svete aj najdlhšiu sieť metra.
Uprostred moderných mrakodrapov sa stále krčia aj stovky pôvodných domov shikumen v čínsko-európskom štýle.
Ak by ste sa pri návšteve Šanghaja presýtili mrakodrapov, zablúďte do štvrte Tianzifang – labyrintu uličiek s galériami a kaviarničkami, alebo si pozrite múzeum kedysi tu ukrytej komunistickej strany.
Prečítajte si aj: Nová sezóna, nová ochrana na dovolenky: Vynovené krátkodobé cestovné poistenie
4. Dháka
Dháka je známa predovšetkým svojím odevným priemyslom. Tušili ste, že 80 percent pracovnej sily v textilných fabrikách tvoria ženy? Príčinou sú nízka úroveň vzdelania a obmedzené možnosti zamestnania pre znevýhodnené skupiny.
Dháka ale nie je len „krajčírska dielňa sveta “, ide tiež o 400-ročný prístav, ktorý je zmesou koloniálnej britskej architektúry a tradičných moslimských zvykov. Najznámejšia pamiatka – Ahsan Manzil či Ružový palác vás prenesie rovno do čias najväčšej slávy mesta.
5. Káhira
O meste, ktoré nikdy nespí, sa hovorí, že má najviac mešít a minaretov na obyvateľa na svete. Niet sa čo čudovať, náboženstvo tu bolo vždy dôležité.
Povinnou jazdou na dovolenke v Káhire sú pyramídy v Gíze, svetelná šou pri sfinge, káhirské bazáre a ochutnávky pravých arabských lahôdok.
Len pozor na ceny, obchodníci tu dokážu z turistu vyťažiť viac ako z miestneho. Ale to v každej zo spomínaných krajín.
Plánujete vycestovať do exotiky? Pozrite sa na naše vynovené cestovné poistenie, ktoré vás ochráni pred širokou škálou rizík. S neobmedzeným krytím liečebných nákladov budete mať istotu, že v prípade ochorenia, úrazu či iných nepredvídaných situácií dostanete potrebnú pomoc a vaše náklady budú preplatené. Poistenie si môžete ľahko uzatvoriť online a prispôsobiť presne podľa svojich potrieb.
6. São Paulo
Možno to neviete, ale São Paulo je finančným a obchodným centrom Latinskej Ameriky. Koná sa tu najväčší karneval hneď po Riu a miestni boháči sa vyhýbajú dopravným zápcham pomocou heliportov – má ich vyše 200, najviac na svete!
Za návštevu stojí park Ibirapuera, kde pod holým nebom môžete vidieť pôsobivé sochy a umenie.
7. Mexico City
Hlavné mesto Mexika je spleťou kontrastov. Vedeli ste, že stojí na bývalom jazere a každý rok klesne o 10 cm? 700-ročný park Chapultepec je najväčší v Amerike a ukrýva neoceniteľné pamiatky.
Neďaleko nájdete aj pyramídu Teotihuacán, starú viac ako 2-tisíc rokov. Mexico City je tiež domovom svetoznámej maliarky Fridy Kahlo aj pôvodnej čokolády, ktorú tu pestujú už 3-tisíc rokov.
8. Peking
Peking má viac ako 3-tisíc ročnú históriou a získal prívlastok „zakázané mesto“. Je to kvôli palácovému komplexu v srdci Pekingu, ktorý slúžil takmer 500 rokov ako sídlo čínskych cisárov. Obyčajní smrteľníci mali vstup zakázaný.
Dnes je zakázané mesto otvorené verejnosti a je najväčším a najzachovalejším palácovým komplexom na svete. Skladá sa z takmer tisíc budov s 9 999 miestnosťami (číslo 9 bolo symbolom cisára) a rozkladá sa na úctyhodných 72 hektároch. Patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v Číne
9. Bombaj
Zostaňme ešte chvíľu v Indii, presnejšie v 20-miliónovom Bombaji. Okrem faktu, že je ekonomickým srdcom krajiny sa môže pochváliť aj titulom bollywoodskej továrne na sny. Viac ako polovica indických filmov vzniká práve tu.
10. Ósaka
Ósaka je právom preslávená svojou kuchyňou, preto ju prezývajú „žalúdok Japonska“. Tunajšie špeciality ako takojaki – guľky plnené chobotnicou, okonomijaki – japonská obdoba pizze, či udon rezance si určite zamilujete.
Ósaka si vás nezíska len jedlom. Do pamäti sa vám vryje i miestny dialekt, ktorý je povestný svojou srdečnosťou, úprimnosťou a zmyslom pre humor. Práve tu vznikli viaceré tradičné formy zábavy – divadlo kabuki, bábkové divadlo bunraku či komické duo manzai. Miestni sú na svoj zmysel pre humor patrične hrdí.