Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Tvorba materského mlieka – ako funguje a čo naozaj pomáha?

mama pri dojčení bábätka

Veľká téma všetkých dojčiacich mám. Mám dosť mlieka pre moje dieťatko? Dostáva všetko, čo potrebuje? Netreba ho prikrmovať? Prečítajte si, ako to s tvorbou materského mlieka funguje a či je dôvod na obavy.

mama pri dojčení bábätka

Na začiatku dojčenia, alebo aj v neskorších obdobiach, sa mamy často trápia, či majú dostatok materského mlieka. A veľmi často sú ich obavy zbytočné.

Najdôležitejšie je sledovať, ako dieťatko rastie a prosperuje (preto sú aj poradne s pediatrom prvé mesiace také časté). Nech to vyzerá akokoľvek, väčšina mamičiek má mlieka dostatok.

Materské mlieko sa vďaka hormonálnym a fyziologickým procesom tvorí v mliečnych žľazách a mama môže cítiť, že sa jej prsníky napĺňajú (zvyčajne už počas tehotenstva a veľmi aktívne po pôrode a prvom priložení dieťatka).

Produkciu mlieka samotná veľkosť pŕs neovplyvňuje. Väčšie prsia sú totiž „vyplnené” tukovým tkanivom a nie mliečnymi žľazami, takže tvorba mlieka nezávisí od veľkosti pŕs.

Na podporu tvorby mlieka je v prvom rade najlepší kontakt mamičky a dieťatka „koža na kožu“. Ideálne, a odborníkmi odporúčané, je dopriať si tohto kontaktu čo najviac hneď po pôrode.

No ak sa to z nejakých dôvodov nepodarí, treba začať čo najskôr, ako je to možné. Ak ste rodili sekciou a v pôrodnici vám neumožnili kontakt s dieťatkom dlhší čas (niekedy to trvá hodiny, dokonca dni!), nič nie je stratené.

Dôležité je dôverovať sebe a vlastnému telu, mať skúsenú kamarátku alebo laktačnú poradkyňu „na telefóne“ a nenechať sa odradiť. Prikladať si dieťatko k prsníku čo najčastejšie a tráviť s ním v kontakte koža na kožu čo najviac času.

Tvorba mlieka je závislá na dopyte. Tým, že dieťatko prikladáte na kožu a k prsníku, vaše telo dostáva informáciu, že je potrebné tvorbu spustiť. Jednoducho funguje rovnica dopyt = ponuka.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Tip: Kontakt koža na kožu nemusí automaticky znamenať, že mama leží takmer nahá na posteli. Môže si bábätko dať do šatky a robiť popritom všetko, čo potrebuje.

Ako na to?

Koža na kožu – vyzlečte sa do pol pása, pritúľte si nahé bábo v plienke na svoju hruď.

Prikladať, prikladať, prikladať – čím viac bábätko prikladáte, čím viac pije a prsníky vyprázdňuje, tým viac mlieka sa bude tvoriť. Môžete aj vymeniť strany a v rámci jedného dojčenia ponúknuť oba prsníky. Keď sa bábo dostatočne a výdatne napije na jednom prsníku, no prejavuje záujem ďalej piť, ponúknite mu druhý prsník.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Tip: Prikladanie funguje dobre vtedy, ak sa bábo správne prisáva. Prečítajte si náš článok o tom, ako má správne prisatie vyzerať.

Dá sa laktácia podporiť aj inými spôsobmi?

Lieky na rozbehnutie laktácie neexistujú. Kontroverzná látka a liek domperidon, ktorý niektoré laktačné poradkyne ponúkajú, nie je schváleným liečivom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a využíva sa na liečbu gastroenterologických problémov (tvorba mlieka je jeho vedľajší účinok!).

Tekutiny – môže sa stať, že pri rozbiehaní laktácie máte zvýšenú potrebu piť. Všetko však treba robiť s mierou (pozor na nadobličky!). Stačí dodržiavať normálny pitný režim a počas dňa vypiť cca 2 litre tekutín. Ideálna je obyčajná voda.

Niektoré mamy tvrdia, že im na tvorbu mlieka pomohli prírodné hroznové mušty alebo čaje (pozor však na niektoré bylinné čaje – môžu, naopak, tvorbu mlieka zastaviť. Napríklad šalvia a mäta).

Bylinky – traduje sa napríklad aj pozitívny účinok senovky gréckej (Trigonella foenum-graecum) a benediktu lekárskeho (Cnicus benedictus). Nemali by sa však používať preventívne ani ľahkovážne. Odporúčame najprv kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá dokáže odhaliť podstatu problému tvorby mlieka.

V prípade akýchkoľvek obáv a neistoty sa neváhajte obrátiť na skúsenú laktačnú poradkyňu, no môže sa stať, že budete musieť osloviť aj viaceré. Každá mama je iná, no každá potrebuje a ocení najmä podporu svojich materských kompetencií. A tú by mala dostať aj od najbližšieho okolia.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.