Psychológovia a psychologičky si vedia z toho, aké domáce zviera chováte, odvodiť aj čosi o vašej povahe či osobnosti. Z evolučného hľadiska vznikalo spojenie medzi človekom a zvieratami postupne a primárne z praktických dôvodov – pomoc pri love, ochrana územia, potrava.
Netrvalo však dlho a naši prapredkovia si vytvorili najmä s niektorými druhmi zvierat väzbu na inej ako len funkčnej úrovni.
Pes, mačka či exotika
Dnes psy, mačky, ale aj niektoré exotické tvory považujeme za svojich kamarátov, vytvárame si s nimi úzke, priam rodinné väzby. Neraz sú to práve ony, komu prezradíme svoje najdôvernejšie tajomstvá a odhalíme najväčšie problémy. Dobrou správou pre všetkých majiteľov domácich zvierat je, že pomáhajú zvládať a znižovať stres.
Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia
Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.
Signál bohatstva
Pred pár storočiami bolo domáce zviera signálom bohatstva. Znamenalo, že majiteľ má dostatok financií na to, aby sa mohol postarať nielen o svoje potreby a potreby rodiny, ale aj o domáceho miláčika.
Dnes je jasné, že tak, ako si naše domáce zvieratko dokáže osvojiť niečo z osobnosti svojho majiteľa, aj na majiteľa sa môžu preniesť črty jeho domáceho miláčika.
Nenadarmo sa hovorí, že pes a jeho majiteľ sa po čase začnú na seba čoraz viac podobať. Táto podobnosť však nie je len vonkajšia, ale týka sa aj osobnostných čŕt.
Domáci miláčik a psychika
Väčšina majiteľov domácich zvierat veľmi dobre vie, aké výhody im prináša spájanie svojho života so spoločenskými zvieratami. Benefity spojenia medzi človekom a zvieraťom podporujú aj vedecké štúdie.
Domáce zvieratá sa vedia prispôsobiť nášmu správaniu a emóciám. Psy nielen rozumejú mnohým slovám, ktoré používame, a povelom, ktoré ich naučíme, ale tiež dokážu opakovať náš tón hlasu, reč tela a gestá.
A ako každý dobrý kamarát – aj pes sa vám pozrie do očí, aby zhodnotil váš emocionálny stav, a pokúsi sa pochopiť, čo si myslíte a čo cítite. Hoci u neho to znamená zistiť, či máte náladu na prechádzku, hneváte sa alebo či čoskoro dostane pochúťku.
Zmierni depresiu a odbúra stres
Domáce zvieratá, najmä psy a mačky, znižujú stres, úzkosť a depresiu. Tiež vám pomôžu zmierniť osamelosť, podporujú pohyblivosť aj zdravie srdca a ciev. Pre deti je starostlivosť o zviera vynikajúcim učením sa zodpovednosti, na druhej strane spriatelené zvieratko mu dáva pocit bezpečia a minimalizuje stres. Najdôležitejšie však je, že domáce zviera do vášho života pridá skutočnú radosť a bezpodmienečnú lásku. Samozrejme, ak ju viete prijať.
Tip od nás
Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.
Ktoré zviera je pre zdravie najlepšie?
To, ktoré ľúbite najviac. V skutočnosti je dobrým pomocníkom pri zdravom životnom štýle akékoľvek domáce zviera – nemusí to byť pes alebo mačka.
Zajac je ideálny, ak máte alergiu na iné zvieratá alebo máte obmedzený priestor, no napriek tomu chcete mať chlpatého kamaráta, ku ktorému by ste sa mohli túliť. Vtáky zase podporujú sociálnu interakciu a pomáhajú udržať bystrú myseľ.
Čo hovoria štúdie?
- Majitelia domácich zvierat majú menšiu pravdepodobnosť depresie ako ľudia, ktorí zvieratko nemajú.
- Ak máte doma zvieratko, môžete mať v stresových situáciách nižší krvný tlak. Jedna štúdia dokonca ukázala, že keď si ľudia s výraznou hypertenziou adoptovali psov z útulku, do piatich mesiacov im výrazne klesol krvný tlak.
- Hra so psom, s mačkou alebo s iným domácim miláčikom zvyšuje hladiny sérotonínu a dopamínu, ktoré upokojujú a uvoľňujú.
- Majitelia domácich zvierat majú často nižšie hladiny triglyceridov a cholesterolu.
- Majitelia domácich zvierat nad 65 rokov navštevujú lekárov až o 30 percent menej ako tí, ktorí domáce zvieratá nemajú.
Prečo je psičkárov viac ako mačičkárov?
Majiteľov psíkov je o dosť viac ako majiteľov mačiek. Zamysleli ste sa nad tým, prečo je to tak? Štúdie ukazujú, že psičkári sú energickejší a spoločenskejší. Taktiež sú ochotnejší dodržiavať pravidlá.
Okrem toho im často nechýbajú ani asertivita, sebavedomie, sila a vytrvalosť. Zvyčajne sa o psa nestarajú sami, ale žijú spoločne s inými členmi rodiny.
Milovníci mačiek bývajú menej prispôsobiví v tom zmysle, že potrebujú viac voľnosti, času a priestoru pre seba. Zaujímavé je, že ich majitelia majú často vyššie IQ ako psičkári.
Psychológovia to dávajú do súvislosti s faktom, že mačky vyžadujú menej pozornosti ako psy, a teda sú dobrými domácimi miláčikmi pre zaneprázdnených intelektuálov. Kým psičkári sú extrovertnejší, mačičkári uprednostňujú samotu, často aj bývajú sami.
Zdroj: Adobe Stock
Akí sú majitelia iných domácich zvieratiek?
Súvisí typológia osobnosti s výberom domáceho miláčika?
- Vtáky – Majitelia vtákov sú zvyčajne optimistickí, extrovertní a starostliví. Nemajú žiaden limit a radi vyskúšajú akúkoľvek príležitosť.
- Ryby – Tieto domáce zvieratká sú pokojné, stabilné a dôveryhodné. Aj majitelia rýb usilovne pracujú na tom, aby v pokoji plávali ďalej a ďalej. Zaujímavé je, že majú najvyššie skóre na škále šťastia a riešia problémy duševného zdravia efektívnejšie ako ostatní majitelia domácich zvierat.
- Zajace – Ak máte doma zajačika, zrejme budete kreatívnou, introvertnou a trochu náladovou osobou. Milovníci zajacov patria dokonca k najmenej spoločenským zo všetkých milovníkov domácich zvierat.
- Korytnačky – Sú pomalé a vytrvalé a podobne aj ich majitelia. Sú pracovití, racionálni, ale pritom bezstarostní a spoľahliví. Majú obrovské množstvo trpezlivosti vo všetkých oblastiach života a dobré organizačné schopnosti.
- Plazy – Ak má váš priateľ plaza, musí vám byť jasné, že je to silná individualita s fantastickou organizovanosťou a neraz výraznou a jedinečnou tvorivosťou. Môžete očakávať odvážne módne prejavy alebo tiež svojský politický svetonázor a vyššiu otvorenosť voči skúsenostiam. Je nekonvenčný a nepredvídateľný. Samozrejme, vždy sa nájdu výnimky.
Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.
Autorka: Bc. Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje: helpguide.org, easel.ly, personality-psychology.com, springnaturals.com