Únava si nevyberá
Hoci sú dnes niekoľkohodinové cesty autom bežnou záležitosťou, pre ľudský organizmus je to stále úplne neprirodzená činnosť.
Nášmu telu je totiž cudzie spojenie minimálnej fyzickej aktivity a vysokej potreby mentálnej koncentrácie v dlhom časovom úseku. Z toho potom pramenia nemalé (nielen) fyzické komplikácie.
Okrem rôznych zdravotných ťažkostí, týkajúcich sa predovšetkým profesionálnych vodičov, je to práve únava. Tá si však nevyberá a môže dostať úplne každého.
Únava a šoférovanie auta je veľmi nebezpečná kombinácia. Následky nehôd spôsobených mikrospánkom za volantom síce môže finančne pokryť dobré havarijné poistenie, žiaľ, nie je to ani zďaleka jediné možné riziko.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
Ako sa pripraviť na dlhú cestu autom?
Bezpečnosť na cestách je dôležitá. Podporujeme preto zodpovedné konanie vodičov a nemyslíme tým len založenie PZP. Spísali sme praktické a efektívne rady, ktoré pomôžu udržať hladinu bdelosti a energie na čo najvyššej úrovni, po čo najdlhšiu možnú dobu. Pretože čím menej unavených vodičov, tým bezpečnejšie pre nás všetkých.
Príprava pred cestou
Dobrým východiskovým bodom je sadnúť si za volant oddýchnutí, najedení a príjemne fyzicky aj psychicky naladení. Je lepšie sa pred cestou vyhýbať kofeínovým nápojom, aby sme ich mohli efektívne využiť, keď sa únava prihlási o slovo.
Rytmická hudba alebo hovorené slovo
Relaxačná hudba nebude to pravé orechové, čo vám pomôže zostať sviežimi a v plnej pozornosti. Ideálna je rytmická, jemne energická hudba alebo hovorené slovo, ktoré nás zaujme a udrží vašu pozornosť.
Pravidelné prestávky
Vedeli ste, že šoféri kamiónov majú v rámci svojho pracovného výkonu povinné prestávky? Všeobecne sa odporúča urobiť si prestávku minimálne raz za 2 hodiny. Pridajte sa k nim!
Pre ľudský organizmus je totiž veľmi namáhavé udržať pozornosť dlhšie ako dve hodiny, následne sa veľmi usilovne začína o slovo hlásiť únava. Najlepší čas na protiútok.
Ako využiť prestávku čo najlepšie?
To, ako prestávku využijete, je veľmi dôležité. Čo zaručene pomôže?
Pretiahnuť sa, zacvičiť si, zhlboka dýchať: Ponaťahujte sa a pridajte k tomu pár cvikov. Nemusíte hneď odcvičiť jogový pozdrav slnka. Stačí pár drepov, klikov či poskokov. Okysličia a prekrvia nám organizmus a úroveň energie sa okamžite zdvihne. Ak k tomu pridáte niekoľko hlbokých nádychov a výdychov, určite nič nepokazíte.
Osviežiť sa vodou: Okrem toho, že pravidelné pitie vody je dôležité počas celej jazdy (bráni dehydratácii, následnej bolesti hlavy a straty pozornosti), pokropenie sa studenou vodou po tvári, krku a rukách môže s vašou bdelosťou urobiť zázraky na počkanie!
Fast Food a bezodná káva? Radšej sa jej vyhnite
Akokoľvek lákavo to na prvý pohľad vyzerá, vašej únave to nepomôže. Práve naopak.
Veľmi častý scenár z ciest: hladný a unavený vodič s vidinou oddychu a načerpania energie zhltne hamburger, zaje ho hranolkami a zapije kolou.
Čo sa stane? Aj keď sa možno chvíľu cíti lepšie, je to len dovtedy kým mu z tohto „extra vyváženého menu“ nevyskočí inzulín a príde ešte väčšia únava. Neodporúča to 11 z 10 výživových odborníkov.
Ani kávu nemusíte piť na každej zastávke. Nadmerné množstvo kávy totiž vedie k dehydratácii, bolestiam hlavy, nervozite, búšeniu srdca či k fyzickej triaške, a tým k strate pozornosti. Možno sa teda zbavíte únavy, ale určite nie funkčným spôsobom.
Želáme vám šťastnú a bezpečnú cestu do cieľa!