Foto: Jana Fašungová
Pre malých hladošov boli prichystané koláče či čerstvé ovocie. Stretli sa tu takmer všetky bratislavské laktačné poradkyne a každá deka bola neustále okupovaná množstvom mamičiek, ktoré si prišli po radu. Odpovede mohli nájsť na otázky čo robiť, keď sa bábätko pri dojčení hnevá, ako riešiť dojčenie v tehotenstve, ako zavádzať tuhú stravu, čo s nepokojnými nocami či ako dojčiť v šatke s obľúbenými Sestricami. V selfie fotokútiku sa mamičky fotili s rozkošnými tabuľkami a snímky uverejňovali s hashtagom #svetovytyzdendojcenia.
Foto: Jana Fašungová
Heslo: „Vráťme dojčenie matkám.“
Svetový týždeň dojčenia organizuje Svetová aliancia pre podporu dojčenia. „Cieľom je osláviť ženy za to, že dojčia a povzbudiť ich, aby dojčili, pretože takáto podpora sa momentálne v našej spoločnosti nenachádza. A keď, tak len u malých bábätiek, aj to len v čase, kým dojčenie funguje bez problémov – a aj vtedy nanajvýš slovná. Cieľom osláv je zviditeľniť heslo Vráťme dojčenie matkám, ktoré upozorňuje na to, že medzi problémami s dojčením a ukončením dojčenia existujú postupy, ktoré môžu ženám pomôcť. Existuje podpora a praktická pomoc. Pretože v takej spoločnosti, v ktorej chýba akákoľvek praktická podpora, sa aj prevencia problémov s dojčením úplne stráca,“ vysvetľuje pre náš portál zástupkyňa OZ Mamila, Viera Červená.
Foto: Jana Fašungová
V parku sme oslovili aj Danielu, ktorá prišla s dvoma synmi. „Pri staršom, jeden a pol ročnom synovi, boli začiatky veľmi náročné, prekonali sme si zápaly, absces, užili sme si naozaj všetko možné. V jeho ôsmich mesiacoch som opäť otehotnela a normálne sme dojčili počas celého tehotenstva, hoci gynekológ samozrejme odporúčal, aby som nedojčila. Teraz sú dojčení obaja tandemovo a všetko funguje. Veľmi mi pomohla predpôrodná príprava s Anči Strike, chodili sme k nej aj na tancovanie v šatkách. A keď sme potrebovali pomoc, oslovili sme laktačnú poradkyňu Ľudku Sedláčkovú. Dnes už našťastie pomoc nepotrebujeme, len sme prišli podporiť podujatie a ukázať ostatným, že sa to dá aj s dvoma deťmi,“ žiarila spokojnosťou.
Foto: Jana Fašungová
S dojčením zo začiatku bojovala aj mama Tomáška, Martina. „Onedlho bude mať malý dva roky a moje skúsenosti s dojčením sú bolestné. Išli sme cisárskym rezom, museli sme dokrmovať, tým pádom bol naučený na hadičku aj cumlík. Bolo to peklo, ale keď sme začali prikrmovať v štvrtom mesiaci, situácia sa pomaly začala zlepšovať. Začiatky mám oddojčené priam krvavo. Chcela by som však pokračovať, aspoň dokiaľ nevylezú všetky zúbky. Ponúknutie prsníka je jediná istota, ktorú žena má. Vie, že dieťa sa tak určite upokojí a úprimne povedané, vymýšľať nejaké nové spôsoby by som v tomto náročnom období ani nezvládla. Okrem toho, je to super na imunitu, vidím, že malý je zdravší. Pomaly už rozmýšľam aj nad odstavením, ale radšej sa laktačných poradkýň nejdem ani pýtať, lebo by som sa dozvedela to, čo vlastne nechcem ani počuť. Skúsime to zvládnuť sami, s pomocou tatinka,“ smiala sa sympatická brunetka vedomá si toho, že poradkyne zastávajú názor o samoodstavení dieťaťa.
Foto: Jana Fašungová
Karolína prišla týždeň dojčenia osláviť aj s ročnou dcérkou. „Dojčenie je veľakrát moja jediná záchrana, najmä teraz, keď sa tlačia zúbky a noci sú neskutočne náročné. Určite by som rada dojčila až kým nebude mať malá vonku posledný zub, a potom sa uvidí. Začiatky boli aj u nás ťažké a keby nebolo laktačnej poradkyne z Mamily, asi by sme to neboli zvládli. V pôrodnici mi totiž príliš nepomohli, skôr mi pri každom náznaku problému ponúkali cumlíky, fľaštičky, umelé mlieko, čo som odmietla. Dnes, po roku, vidím, že som dobre urobila. Vďaka Mamile som začala aj s nosením v šatke a nosiči, preto som združeniu úprimne vďačná,“ vyznala sa.
Foto: Jana Fašungová
Výsledky prieskumu z pôrodníc sú alarmujúce
Mamila už dlhší čas monitoruje stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach. „Vyzývame týmto čitateľky portálu Promama, aby vyplnili prieskum na podporu dojčenia v slovenských pôrodniciach, ktorý sa nachádza na našich stránkach www.mamila.sk. Obzvlášť, ak rodili v posledných dvoch rokoch, pretože zo štatistík vieme, že 95 percent žien chce pred pôrodom dojčiť, no keď sa pozriete na štatistiky pol roka po pôrode, je vidieť, že vyše polovica z tých detí dojčená nie je. Logicky sa natíska otázka, prečo sa to stalo a odpoveď je práve v tom, že im chýba praktická pomoc,“ hovorí Viera Červená.
Foto: Jana Fašungová
Údaje o podpore dojčenia podľa výskumu, ktorý vyplnilo viac ako 6 tisíc žien, vo všeobecnosti ukazujú, že viac ako osemdesiat percent z nich stále nemá možnosť po pôrode zažiť kontakt koža na kožu. Z výsledkov sa taktiež dá vyčítať, že až polovica bábätiek sa stretne s umelou výživou už v pôrodnici. „Ak sa toto stane, bábätká sú umelou výživou dokrmované aj po príchode domov a práve tieto deti sú najviac ohrozené odstavením,“ dodáva Viera Červená.
Foto: Jana Fašungová
Odborníci sa zhodujú: Materské mlieko je jedným z najväčších darov, ktorý môžete dať svojmu dieťaťu. Je plné dôležitých živín, vitamínov a protilátok, ktoré pomáhajú udržiavať imunitný systém v rovnováhe, pomáhajú v správnom rozvoji mozgu dieťatka a podporujú trávenie. Zároveň vám materské mlieko pomôže zbaviť sa tehotenských kilogramov a znižuje riziko vzniku karcinómu prsníka alebo vaječníkov a osteoporózy. Promama podporuje osvetu v oblasti dojčenia a šírenia odborných informácií o materskom mlieku.
Autorka: Marína Gorghetto
Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.