Zdieľať

Zbytočný úraz či choroba môžu pokaziť dovolenku. Na čo treba myslieť?

úrazy a choroby na dovolenkách
Cestovanie, obzvlášť do exotických krajín, so sebou občas prináša aj nepríjemné zážitky, ku ktorým najčastejšie patria rôzne nečakané úrazy a poranenia, bolesť zubov, zápaly, respiračné problémy a, samozrejme, tráviace ťažkosti.
úrazy a choroby na dovolenkách
V článku si prečítate:

Ako chorobám a úrazom čo najúčinnejšie predchádzať? V prvom rade prevenciou, opatrnosťou, kvalitne vybavenou cestovnou lekárničkou a cestovným poistením.

Poďme si to spolu s cestovateľkou Annou Onderkovou rozobrať na drobné, aby ste si vašu najbližšiu dovolenku užili v čo najväčšej pohode a priniesli si z nej len pekné spomienky.

Suvenír z Indie

Nehody sa stávajú a často nemusia byť zapríčinené ani vašou vinou. Viem, o čom hovorím. Na mojich cestách po Ázii už patrí k dobrým zvykom, že si prenajmem skúter a objavujem mestá a ich okolie na dvoch kolesách. Inak tomu nebolo ani počas mojej poslednej cesty v Indii.

Na Goa, čo je, mimochodom, krásna oblasť pri oceáne na západe krajiny, som takto brázdila cesty, kým raz predo mnou prudko nezabrzdili dvaja Indovia na motorke pred spomaľovačom, ktorý si všimli na poslednú chvíľu.

Kým som stihla zareagovať, už som šúchala svoje predné koleso o ich zadné a o dve sekundy ležala na prašnej zemi, z ktorej ma neskôr zbierali. Okej, chyba bola na oboch stranách. Ich nečakaný manéver a moja spomalená reakcia. Našťastie sa to stalo v pomalej rýchlosti a odnieslo si to len moje rozbité koleno. Z tých pár škrabancov som sa „vylízala“ sama, no nechcem si predstaviť, čo by sa stalo, ak by som šla o niečo rýchlejšie. Návšteve nemocnice by som sa asi nevyhla. To sú tie neočakávané situácie, kvôli ktorým si vždy pred cestou do zahraničia, obzvlášť mimo Európskej únie, vždy uzatváram cestovné poistenie.

Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí.

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Európsky preukaz poistenca vs. cestovné poistenie

A nejde len o prípady, keď v zahraničí jazdíte či už na motorke, alebo autom. Rôzne nehody, úrazy a poranenia sa stávajú cestovateľom veľmi často. Mimochodom, vedeli ste, že je nutné mať v zahraničí medzinárodný vodičský preukaz? Vybavíte si ho za pár eur na miestnych policajných útvaroch, tak na to nezabúdajte ešte pred cestou.

Niekedy k úrazu stačí aj drobné pošmyknutie, veď to iste dobre poznáte z domu. Kým u nás si automaticky privoláte záchranku alebo prídete do nemocnice, v zahraničí to nie je také jednoduché. Respektíve je, ak máte poistenie, ktoré vám pokryje náklady spojené s liečbou, ktorá zväčša nie je lacný špás.

S európskym preukazom poistenca síce dostanete základnú zdravotnú starostlivosť vo verejných nemocniciach krajín EÚ a v niektorých ďalších európskych krajinách (v každom štáte platia iné pravidlá a podmienky), no v mnohých krajinách je na oveľa horšej úrovni ako u nás, čo si budeme hovoriť.

Poznám cestovateľa, ktorý so zlomeninou čakal celé hodiny v čakárni, kým sa mu niekto začal venovať. Taký je tam pretlak pacientov. Vyhľadať súkromné zdravotnícke zariadenie v zahraničí je vždy väčšia stávka na istotu a ak nechcete finančne vykrvácať, cestovné poistenie by malo byť súčasťou vašej prípravy pred cestou. Dnes už sa dá vybaviť rýchlo a ľahko aj online, tak naň, prosím, nezabúdajte.

Zdroj: archív A. Onderkovej

Operácia slepého čreva v Kambodži

Mám ešte jeden príklad zo života, aj keď sa netýka priamo mňa, ale mojej dobrej kamarátky, ktorá počas pobytu v Kambodži akútne potrebovala operáciu slepého čreva. V Kambodži! Viete si asi predstaviť, že si dobre rozmyslela, do akej nemocnice sa nechá odviezť.

Vďaka tomu, že bola poistená, ju v súkromnej nemocnici, mimochodom, skvele vybavenej, operovali, a keď mi neskôr posielala fotky izby, v ktorej ležala, neverila som vlastným očiam. Vyzeralo to tam ako v hoteli. Jej manžel s ňou mohol po celú dobu ostať v izbe, kde mu personál ustlal na gauči, a nakoľko sú vegáni, tak im dokonca nosili špeciálnu vegánsku stravu.

Čo ich tento zážitok stál? Nič, keďže boli múdri a nevybrali sa na cesty bez poistenia. Videla som však aj prípady, kedy sa ľudia s hnisajúcimi ranami radšej liečili sami, než aby šli do nemocnice, lebo vedeli, že bez poistenia by tam nechali celý majland už len po prekročení prahu. Áno, viem, sú to extrémne prípady, ale skutočné a pre mňa dostatočne odstrašujúce. Takže väčšinou už pri kúpe letenky rovno myslím aj na poistenie.

Bonusové pripoistenie

Zároveň si priplácam vždy aj za bonusové pripoistenia ako napríklad vyslobodzovacie či záchranné akcie, prevoz zraneného alebo jeho pozostatkov do domoviny.

Nie som úplne horský typ, no aj pre tých existuje špeciálne poistenie – poistenie do hôr. Predsa len, na horách sa vám môže stať toľko úrazov… No aj pri mori či v bežnej dovolenkovej destinácii sa môže prihodiť situácia, kedy by ste dali všetko za to, aby pre vás rýchlo prišiel napríklad vrtuľník. )

A o prevoze raneného z cudziny domov ani nehovorím. V správach sa každú chvíľu objaví podobný prípad a charitatívne zbierky pre takýchto ľudí, ktorí ostali bez poistenia niekde v zahraničnej nemocnici a nemajú peniaze na to, aby ich previezli domov, ani nehovorím.

Bežné verejné zdravotné poistenie tieto náklady nepokryje. Pritom stačí málo – poistiť sa špeciálne na konkrétnu cestu a tento typ, a nechať tieto veci na poisťovňu. Vďaka tomu budete mať väčší pocit istoty a pohody. Pomôže vám zvládnuť stresové situácie pri riešení komplikácií počas cestovania.

Pripoistiť si môžete aj batožinu či osobné veci a doklady proti krádeži či poškodeniu alebo strate. Navyše, ani covidu sme sa ešte úplne nezbavili a turistov neraz pripúta na nemocničné lôžko na dovolenke, tak prípadne myslite aj na to a dobre zvážte všetky riziká. Mne sa mnohí blízki smejú, že som až príliš veľká scenáristka a vždy myslím na najhoršie. No som skôr obozretná a myslieť krok či dva dopredu nie je na škodu. Najmä ak ide o naše zdravie, no nie?

Zdroj: archív A. Onderkovej

Preventívne prehliadky pred cestou

Zároveň, aby som sa vyhla ďalším nepríjemnostiam, ktorým sa dá predísť, nevynechávam pred cestou všetky dôležité preventívne prehliadky. U zubára, ako zodpovedná žena aj u gynekológa, či u všeobecného lekára. Riešiť napríklad akútnu bolesť zubu kvôli zanedbanému kazu sa mi naozaj nechce. Kedy ste boli na takejto preventívke naposledy vy?

Vhodné je myslieť aj na očkovanie. Niektoré exotické krajiny dokonca vyžadujú špeciálne očkovania, napríklad proti žltej zimnici, tak si to pred cestou nezabudnite overiť. Ja osobne som si toto očkovanie dávala pred cestou do Afriky a pred pobytom v Číne mi môj lekár odporučil aj očkovanie proti meningitíde, čo je zápal mozgových blán.

Očkovanie proti tetanu by malo byť tiež samozrejmosťou, nikdy neviete, o čo sa môžete niekde oškrieť, do tela sa dostáva cez ranu a stačí aj drobné pichnutie či porezanie.
Na Slovensku je povinné a dospelé osoby sa preočkovávajú každých pätnásť rokov, tak si skontrolujte, či ste ho už náhodou neprepásli.

Očkovanie proti žltačke typu A a B mi taktiež nechýba a keď ma na Srí Lanke pohrýzol túlavý pes, veľmi som ľutovala, že som nemala očkovanie aj proti besnote. Našťastie sa ukázalo, že pes nebol besný, no tie dni strachu, čo som tam zažila, nikomu neželám.

Cestovná lekárnička

Základná výbava liekov, mastí a rôznych kvapiek by nemala chýbať vo vašej batožine a je jedno, či sa chystáte na predĺžený víkend do niektorej európskej metropoly, alebo na dobrodružnú cestu do exotiky. Jasné, takmer všade si môžete základné lieky kúpiť v miestnej lekárni, no nie je na škodu mať ich poruke pre prípad núdze.

Tá moja je za tie roky, čo aktívne cestujem, vybavená naozaj ako malá pojazdná lekáreň, no možno aj práve vďaka tomu som nikdy na cestách nemusela vyhľadať akútnu lekársku pomoc. Absolútnym základom sú lieky na bolesť, proti kašľu, horúčke, hnačke, ako alergička v nej mám vždy aj antihistaminiká, nejaké tie univerzálne antibiotiká, kvapky do očí, uší aj sprej do nosa, keďže najmä pri dlhých letoch dostávajú moje dutiny pekne zabrať.

Dezinfekčný sprej, octanová masť na opuchy, obväz a leukoplasty sú tiež v mojej povinnej výbave. A vitamíny! Céčko, magnézium, zinok, B vitamín a rôzne výživové doplnky posilnia vašu imunitu, a to sa v cudzine vždy zíde.

Pred dlhšími cestami do exotických krajín zvyknem tiež užívať probiotiká a ak užívate nejaké lieky pravidelne, určite si ich nezabudnite v dostatočnom množstve pribaliť do batožiny.

Zdroj: archív A. Onderkovej

Chráňte si pokožku

K častým zdravotným problémom, ktoré nás dokážu na dovolenke potrápiť, patrí aj úpal a popáleniny zo slnka. Najmä my ženy sa občas zabudneme pri opaľovaní a v túžbe po krásnej opálenej pokožke riskujeme, že sa spálime. Opaľovací krém s vysokým SPF je „must have“ v mojom kufri, rovnako tak krém po opaľovaní a kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom.

Neplechu dokážu narobiť aj komáre a iný hmyz. Najmä ten cudzokrajný navyše môže prenášať aj rôzne choroby, napríklad horúčku dengue. Pribaľte si preto sprej proti hmyzu s obsahom deetu, ktorý je účinnou prevenciou, a ak už vás aj niečo uštipne, tak majte poruke masť, ktorá vašu pokožku upokojí, aby ste si ju nemali potrebu škriabať.

Tak totiž najskôr dostanete infekciu a videla som prípady, kedy takéto zapálené rany ľudí dohnali až do nemocnice. Možno sa zdá, že je tých povinností, či skôr preventívnych opatrení, pred cestou akosi priveľa. Ale keď ich začnete pravidelne aplikovať, stane sa z toho celého procesu samozrejmá rutina. A vďaka nej si potom dni dni či týždne na dovolenke užijete bez zbytočných komplikácií. Aby ste si potom netrieskali hlavu o stenu, že ste niečo zanedbali a mohli tomu predísť. Radšej byť pripravený, ako potom nariekať, nemyslíte? Tak šťastnú a bezpečnú cestu!

Stiahnite si e-book Preventívna prehliadka u gynekológa

Nezanedbajte preventívnu gynekologickú  prehliadku pred cestou do zahraničia. V e-booku sa dozviete, ako preventívna prehliadka v gynekologickej ambulancii prebieha, ktoré vyšetrenia zahŕňa a ako často je potrebné ju absolvovať.

Autorka: Anna Onderková

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.