Príznaky ochorenia prostaty
Ako sa prejavujú ochorenia prostaty? Aké sú prvé príznaky a kedy treba spozornieť?
Nezhubné zväčšenie prostaty je vo vyššom veku veľmi časté ochorenie mužov a prejavuje sa ťažkosťami s močením – napríklad slabým prúdom, opakovaným nočným močením či pocitmi neúplného vyprázdnenia po vymočení. Aj keď sa jedná o nezhubné ochorenie, bez adekvátnej liečby časom dochádza k poškodeniu močového mechúra aj obličiek. Rakovina prostaty je, na rozdiel od nezhubného zväčšenia, v úvodných štádiách úplne bezpríznaková. Jednoducho povedané, neprejaví sa nijako. V týchto skorých štádiách je ale veľmi dobre liečiteľná. Práve preto je dôležité, aby muži od istého veku pravidelne absolvovali urologické vyšetrenie. Na vyšetrení komplexne posúdime stav prostaty – riziko rakoviny aj nezhubné zväčšenie.
Preventívne vyšetrenie prostaty bez výmenného lístka
Poistenci Union zdravotnej poisťovne môžu už od veku 40 rokov absolvovať od 1. decembra 2022 preventívnu prehliadku v urologickej ambulancii každé dva roky bez výmenného lístka.
Ako prebieha urologická preventívka?
Máte pocit, že o tejto téme je dostatočná osveta? Vyhľadajú muži pomoc odborníka dostatočne včasne?
Na Slovensku je urologické a pohlavné zdravie stále tabuizovaná téma. Aj vďaka médiám, sociálnym sieťam a celkovej osvete sa to však už našťastie zlepšuje. Na preventívne urologické prehliadky ale u nás stále chodí málo mužov. Pravdou je, že aj urológov je nedostatok. Z vlastnej praxe však viem, že je za tým aj trocha pohodlnosti a strachu – mnohí pacienti sa zbytočne boja a zároveň nie sú ochotní vycestovať z rodnej doliny.
Ako prebieha preventívne urologické vyšetrenie u mužov?
Urologická preventívka začína rozhovorom s pacientom, zameriavame sa na ťažkosti s močením. Pacienta prehmatáme, dôležitá je aj kontrola genitálií. Obávané vyšetrenie prostaty prstom cez konečník trvá len pár sekúnd a opakovane nám potom muži hovoria, že sa báli zbytočne. Súčasťou uro-vyšetrenia je ešte odber krvi a ultrazvukové zobrazenie obličiek a mechúra. Myslím, že gynekologické vyšetrenie je ďaleko intímnejšie a ženy ho musia absolvovať oveľa častejšie ako muži to urologické.
Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.
Mýty a predsudky o urológii
Mýty a predsudky sú pravdepodobne prítomné aj v urológii. S čím sa najčastejšie stretávate?
Úplne najčastejším mýtom je, že urológ má na starosti len mužov. Máme veľmi veľa ženských pacientiek, liečime aj ochorenia močového mechúra či obličiek. Často sa stáva, že pacientka s opakovanými zápalmi mechúra nenavštívi urológa, proste ju k nám neodošlú. Tu treba zlepšiť osvetu aj medzi lekármi.
Ak majú pacienti stále obavy alebo odkladajú „preventívku“, kde im odporúčate hľadať bližšie informácie?
Dnes sa už dajú nájsť online aj kvalitné informácie urologického charakteru. Ja sa snažím prinášať osvetu na Instagrame a v médiách, aj preto robím tento rozhovor. Ja aj viacerí kolegovia chodíme tiež do televíznych debát či rádií. Myslím, že ten, kto sa zaujíma, sa k informáciám vie v súčasnosti dostať pomerne ľahko.
Ako predchádzať ochoreniam prostaty?
Môžu muži urobiť niečo preventívne pre svoje zdravie a predchádzať ochoreniam prostaty?
Vieme povedať, že dôležitými faktormi pre ochorenia prostaty sú stúpajúci vek a dedičnosť. Spozornieť by preto mali muži po päťdesiatke aj tí, u ktorých sa vyskytla rakovina prostaty v rodine. Zároveň platí, že aj prostata trpí zlými stravovacími návykmi. Strava bohatá na sladkosti či fastfood preukázateľne zvyšuje riziko ochorení prostaty. Zaujímavosťou je, že kvôli umiestneniu prostaty v tele tento orgán dráždi aj dlhé sedenie či prehnané bicyklovanie.
MUDr. Ján Švihra ml., Ph.D.
Medicínu vyštudoval na Univerzite Palackého v Olomouci v Česku. Krátko po škole pôsobil v Univerzitnej nemocnici Olomouc, v Česku absolvoval aj doktorandské štúdium. Absolvoval výskumnú stáž v Dánsku, klinické stáže v Nemecku, Nórsku a Belgicku. Je slovenským zástupcom medzinárodného výboru britskej organizácie urologických výskumníkov BURST. Momentálne pracuje ako odborný asistent na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine, v Univerzitnej nemocnici Martin a pôsobí aj ako ambulantný urológ v klinike Váš lekár v Bratislave. Tému urológie a zdravia propaguje na svojom úspešnom instagramovom profile @urolog_svihra.
Autor titulnej fotografie: T. Benedikovič
Stiahnite si e-book Preventívna urologická prehliadka
V e-booku sa dozviete všetky potrebné informácie o tom, ako prebieha preventívna prehliadka v urologickej ambulancii.