U mnohých ľudí sa spolu so závislosťou rozvíja aj iný problém duševného zdravia. V niektorých prípadoch sú prvotným problémom úzkosti, panické stavy, depresie a pacient hľadá pomoc v alkohole či drogách, čím sa situácia skomplikuje. Inokedy závislosť podporuje vznik ďalších psychických problémov. Aj keď ani jeden stav v skutočnosti nevyvoláva ten druhý, často existujú spolu. A čo viac, navzájom sa ovplyvňujú a môžu zhoršiť príznaky psychickej nepohody.
Návykové látky a duševné zdravie
Keď bojujete so závislosťou od alkoholu alebo od drog, váš mozog je natrvalo, teda chronicky prepojený s látkou, ktorú ste mu poskytovali. Toto napojenie v skutočnosti znamená, že váš mozog funguje inak ako predtým.
Človek, ktorý je závislý, má chronický problém, ktorý musí dlhodobo zvládať, ak sa chce zotaviť a uzdraviť. Podobne ako diabetik musí po celý život dodržiavať upravenú stravu a liečbu, tak aj alkoholik alebo narkoman potrebuje doživotnú abstinenciu, aby sa mohol vrátiť do bežného života. Samozrejme, preťať bludný kruh závislosti nie je jednoduché.
Ako súvisia alkohol a úzkostné stavy?
Výskumy ukázali, že v dôsledku užívania návykových látok dochádza k zmenám v tých istých oblastiach mozgu, ktoré súvisia aj s depresiou, úzkosťou, schizofréniou a bipolárnou poruchou.
Takže spojenie medzi závislosťou a inými duševnými chorobami nie je prekvapivé. Nemusí byť však priamočiare. Isté je, že niektoré problémy duševného zdravia zvyšujú riziko zneužívania návykových látok.
Inak povedané: ľudia s určitými psychickými problémami častejšie vyhľadávajú alkohol alebo drogy, aby sa vyrovnali s duševným trápením a bolesťou.
Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia
Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.
Prečo sa závislosť a duševná choroba vyskytujú súčasne?
Napriek tomu, že u mnohých pacientov sa kombinujú duševné problémy iného charakteru so závislosťami, neznamená to, že jedno nevyhnutne spôsobilo druhé. A to platí aj v prípade, ak sa závislosť objavila prvá.
Berte však do úvahy fakty, že:
- Zneužívanie drog môže zapríčiniť jeden alebo viacero príznakov inej duševnej choroby.
Príkladom je u niektorých ľudí zvýšené riziko psychózy pri dlhodobom užívaní drog vrátane mäkkých. - Pocity pri duševných poruchách môžu viesť k zneužívaniu drog alebo alkoholu. Prečo? Mnohí ľudia psychické problémy riešia v prvom rade „samoliečbou“, ktorá zahŕňa návykové látky. Zvyčajne ide len o krátkodobý pocit zlepšenia, ktorý, žiaľ, znamená v dlhodobom zmysle zhoršenie celkového psychického stavu.
Napríklad v niektorých prípadoch môže nikotín v tabakových výrobkoch zmierniť určité príznaky schizofrénie. - Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že závislosti a duševné choroby sú spôsobené základnými danosťami mozgu, genetickými vplyvmi a/alebo traumou v ranom detstve. Genetika je zodpovedná zhruba za 40 až 60 závislostí v súvislosti s inými problémami.
Ďalším spoločným faktorom medzi problémami duševného zdravia a závislosťou je vek, v ktorom sa príznaky objavia. S alkoholom, cigaretami, ale aj drogami začínajú už čoraz mladší. Obdobie puberty je mimoriadne citlivé, pretože počas dospievania sa stále vyvíjajú (vrátane mozgu), dospievajú a rastú.
Napríklad: Tínedžeri sú náchylnejší riskovať a konať impulzívne. Toto správanie je medzi dospievajúcimi bežné, ale môže ovplyvniť riziko závislosti a iných duševných porúch.
Trauma a návykové látky
Prekonali ste ťažkú haváriu? Videli ste zomierať svojho blízkeho? Týrali vás v detstve? Všetky traumatizujúce situácie sa automaticky odzrkadlia aj na vašom zdraví. Po fyzickej stránke to znamená najmä zníženú imunitu. Po psychickej vysoké riziko problémov, ktoré súvisia s užívaním návykových látok.
Tip od nás
Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.
Prečo je diagnostika náročná?
Ak vás trápia psychické problémy a zároveň ste sa stali otrokom závislosti, diagnostika nie je ľahká. Jedným z dôvodov sú rôznorodé príznaky, ktoré sa tiež môžu navzájom líšiť v závažnosti.
Práve preto sa neraz stane, že pacient či pacientka s dvojitou diagnózou dostane liečbu len na jednu poruchu, zatiaľ čo druhá zostáva neliečená. Nemálo pacientov však závislosť zatajuje, bagatelizuje a vzťah k návykovým látkam ospravedlňuje výhovorkami.
Viete, že...?
- Zdrojom problémov s duševným zdravím sú podobné biologické, psychologické a sociálne faktory ako pri závislosti od alkoholu a drog.
- Nedostatočná diagnostika vedie k zlej liečbe. Kombinácia nediagnostikovaných, neliečených alebo nedostatočne liečených problémov spolu so závislosťou znamená rýchle zhoršenie stavu pacienta. S ním rastie aj riziko straty domova, agresivity, trestných činov a dokonca aj samovrážd.
Liečiť treba oba stavy a naraz
Ak pociťujete duševné problémy a zároveň sa neviete vzdať návykových látok, potrebujete liečbu, ktorá rieši oba stavy súčasne. Vtedy hovoríme o celkovej alebo integrovanej liečbe. Tento spôsob umožňuje liečiť obe poruchy súčasne a znižuje náklady na liečbu. Včasná diagnostika a liečba oboch stavov znamená rýchlejšie zotavenie.
Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje:
rethink.org, verywellmind.com