Nestotožnenie sa s úlohou matky je jednou z neľahkých tém, ktoré však treba otvoriť. Narodí sa bábätko. Podľa spoločenských predstáv a noriem by nás malo zmeniť k lepšiemu a vyvolať v nás pocit vnútorného šťastia. No ten akosi neprichádza.
A nielen to, zrazu sa v sebe vôbec nevyznáme a bojíme sa aj sami pred sebou priznať, že materstvo nám neprinieslo očakávané naplnenie. Máme o tom začať hovoriť? A vôbec, dá sa to v dnešnej spoločnosti? Alebo nás začne okolie odsudzovať? No nech prvá hodí kameňom tá z nás, ktorá aspoň na malú chvíľku nezažila ten frustrujúci pocit.
Váš život sa radikálne zmení
Materstvo vonkoncom nie je jednoduchá úloha, s ktorou sa musí stotožniť väčšina z nás len preto, že je žena. V skutočnosti rola matky v okamihu prevráti náš život hore nohami. Je to kľúčová zmena, často plná strachu, vnútorných pochybností a neistôt.
Pokým u väčšiny žien je toto obdobie prijímania zmien len prechodné a zvyčajne odznie v priebehu niekoľkých týždňov či mesiacov, u niektorých mamičiek trvá pomerne dlho.
Máloktorá z nich má odvahu aspoň svojim najbližším otvorene priznať, čím prechádza. Dôvod je jednoduchý. Mamičky sa obávajú negatívneho hodnotenia okolia:
„Mám o dvanásť rokov staršieho partnera. Vekový rozdiel však nikdy nebol problémom. Na všetkom sme sa zhodli. Okrem času, kedy budeme mať bábätko. Ja by som rada počkala ešte pár rokov, no Milan tvrdil, že on to už nechce odkladať. Tak som sa ako 23-ročná stala mamičkou malého Milanka. Kvôli tehotenstvu som nechala vysokú a po narodení syna sa zo ženy, ktorá milovala módu, kozmetiku a výlučne nosila vysoké opätky, stala osoba, ktorá celé dni trávila v tom istom pyžame,“ priznáva sa mamička, ktorej skutočné meno radšej ponecháme v anonymite a nazveme ju Katka. Ďalej sa spovedá z dní, keď mala pocit, že úplne prestáva byť sama sebou. Všetka pozornosť sa točila len okolo syna a ona sa začala cítiť väzňom vo vlastnej domácnosti.
Keď na všetko ostanete sama
„Bolo to pre mňa neskutočne náročné. Stala som sa rukojemníkom vlastného dieťatka. Nenašla som nikoho, kto by mi pomohol so synom. Milanovi rodičia už dávno zomreli, moji žili dvesto kilometrov ďaleko. A mne neostávalo iné, ako sa tváriť, že je všetko v poriadku. Keď mal malý sedem mesiacov, chcela som ho dať do jasieľ a začať pracovať. Nájsť si nejakú brigádu, roznášať kávu, vypomáhať v obchode, zobrala by som hocičo… Len aby som nemusela byť 24 hodín denne zavretá vo veľkometrážnom byte. Môj partner však nechcel ani len počuť o tom, aby som pracovala. Tvrdil, že dieťa potrebuje mať mamu neustále pri sebe. Aj keď nešťastnú a vyčerpanú. Myslela som si, že to nezvládnem,“ dodáva Katka.
Dnes má jej syn síce už štyri roky, no tvrdí, že keby tušila, čo ju bude čakať, určite by s dieťaťom ešte počkala. Syna má úprimne rada, avšak zdôrazňuje, že materstvo je neskutočná obeta. A podľa jej slov ju nikto nepresvedčí o opaku.
Netreba mlčať
Každá z nás občas pri výchove svojich ratolestí prejde obdobím, kedy má toho fakt dosť. Neustály kolotoč nekončiacich potrieb dieťatka, domácich prác a celkového stereotypu dá zabrať. „Mňa na materstve najviac ubíjal ten stereotyp. Predtým som pracovala na rôznych tvorivých projektoch. Moje pracovné dni boli plné nových impulzov a kreativity. Počas rodičovskej dovolenky som mala pocit, že stále robím ako kôň, no žiadny výsledok za mnou nevidno. Neraz som strávila niekoľko hodín upratovaním, ale večer bola naša domácnosť opäť v stave absolútneho chaosu,“ tvrdí Mirka, matka dvoch dcér, dvojičiek, ktorá dokonca otehotnela neplánovane.
„Môj muž dlho netušil, že to absolútne nezvládam. Snažila som sa pred ním hrať na dokonalú manželku, matku a milenku, čo mi koniec koncov bralo ešte viac energie. Raz som sa zosypala. Rovno v tom najnevhodnejšom momente. Na oslave prvých narodenín našich dvojičiek. Rozrevala som sa pred všetkými hosťami a ušla som z reštaurácie. Môj muž to najprv vôbec nechápal. Našťastie sa rozbehol za mnou a konečne sme sa poriadne porozprávali. Vtedy som pochopila, aká dôležitá je komunikácia a otvorenosť,“ dodáva.
Otvorená a úprimná komunikácia o tom, čo sa deje, je základom na liečenie zranených emócií. Je to prvý krok smerom k riešeniu akéhokoľvek problému.
zdroj: freepik
Byť matkou nie je samozrejmosť
Naplno sa vžiť do role mamičky nie je ľahké. Vyžaduje si to množstvo času. Aby sa čerstvá mamina zhostila tejto úlohy čo najlepšie, je nevyhnutná podpora okolia. V stave, keď opäť hľadá samu seba, je dôležité nepodkopávať jej nohy a netvrdiť, že materstvo je malina.
„Nerada som chodila do materských centier. Tam som neraz nadobudla dojem, že detičky sú jediný zmysel života. Neviem, ani po narodení syna ma nebavilo baviť sa len o kŕmení, zaparenom zadočku a neprespatých nociach. Veľmi som potrebovala pocítiť, že som to stále JA. Žena, ktorá má okrem dieťaťa aj iné záujmy. Na rodinných oslavách som počula príbehy „supermám“ z dôb minulých, ktoré dokázali nielen vychovať desať detí, ale postarať sa aj o celé gazdovstvo,“ spomína Katka. Dodáva, že raz sa skúsila zdôveriť svojej susedke s tým, čo zažíva, no tá sa na ňu pozerala, akoby svojím priznaním páchala trestný čin. Po pár vetách radšej zmenila tému a to, čo prežíva, dusila v sebe. A toto tabu je načase prelomiť.
Všetko, čím prechádzame, je skúsenosť
Ak prechádzate podobnými pocitmi ako naše dve mamičky, nenechávajte si ich pre seba. Pretože sa vám v hlave bude neustále točiť jeden a ten istý kolotoč negatívnych myšlienok, z ktorého je veľmi ťažké vystúpiť. Ak nemáte podporu v rodine, hľadajte ju medzi priateľkami, susedmi alebo sa obráťte na odborníka. Niekedy stačí len dostať zo seba všetko, čo vás tak dlho ťaží, inokedy bude nachádzanie pravého ja beh na dlhú trať. Možno nie ste dokonalá mamina, no tou nie je žiadna z nás. Už len fakt, že sa o dieťatko staráte najlepšie ako viete, svedčí, že materinský inštinkt pre vás nie je veľkou neznámou. Pri výchove neraz zlyháte. To negatívne, čo ste spravili, berte ako skúsenosť. A zaumieňte si, že druhýkrát sa pokúsite spraviť to lepšie.
Nezabúdajte na chvíľky pre seba
Aj vy ste dôležitá. Preto sa pokúste za každú cenu vytvoriť si čas a priestor pre nevyhnutnú psychohygienu. Počas nej robte to, za čím vám srdce najviac piští. Dieťatko bez výčitiek zverte aspoň na hodinku svojim blízkym a vybehnite na vzduch. Máte chuť len tak sedieť na lavičke a hľadieť pred seba? Tak to urobte! Alebo si vychutnajte kávu v obľúbenej kaviarni, siahnite po dobrej knihe alebo si dajte kúpeľ. V kúpeľni sa radšej zamknite. Toto je vaša chvíľa. Ostatní si bez vás určite poradia.
Nie ste v tom sama
Vo chvíľach, keď vám bude ťažko a nebudete sa vôbec cítiť ako mama, myslite na to, že v tom nie ste sama. Podobné pocity zažívajú každý deň na vlastnej koži tisícky žien, pre ktoré je materstvo poriadnou skúškou.
Tomuto stavu určite neprospieva ani zrýchlená doba, v ktorej žijeme a všadeprítomný tlak na výkon. S deťmi sme samé väčšiu časť dňa, čo len posilňuje našu sociálnu izoláciu. Skúste vyhľadávať ľudí, s ktorými si rozumiete a pred ktorými sa nemusíte na nič hrať. Určite vám lepšie padne, keď vôkol vás budú ženy, maminy, ktoré vás nebudú presviedčať o tom, že materstvo je hračka.
Pamätajte, že raz z vášho dieťaťa vyrastie skvelý parťák
Možnože nie ste stvorená na to, aby ste sa úplne vcítili do detskej dušičky. Ani Ťap-ťap ťapušky nie je pre vás možno to pravé orechové, no na tom nezáleží. Zatiaľ čo jedna mamička si naplno vychutnáva obdobie bábätka, druhá si skôr nájde spoločnú reč s dieťaťom, keď trošku vyrastie. Možno to je aj váš prípad.
Skúste sa preto pozerať na frustráciu z materstva z hľadiska času. O pár rokov sa možno na všetko, čo sa vám udialo, budete pozerať inými očami. A z vášho dieťaťa vyrastie skvelá bytosť, s ktorou budete rada tráviť spoločné chvíle. Všetko zlé raz skončí a žiadne negatívne obdobie netrvá večne. Dôležité je sa tomu nepoddať.
To, že ste sa v materstve nenašli, neznamená, že nemilujete svoje deti
Každá mamina, ktorá sa stretáva s neprijatím úlohy matky, tvrdí to isté. To, že sa necítia šťastné v tejto role, neznamená, že nemilujú svoje deti najviac na svete. Tento stav nemá našťastie nič spoločné s odmietaním vlastného dieťaťa. Skôr ide o nestotožňovanie sa s úlohou ženy, ktorá sa mení na domáci spotrebič, stráca čas sama na seba, či (ne)dobrovoľne sa vzdáva života, ktorý viedla predtým. A to na pomerne dlhé obdobie. Je preto normálne, že sa cítite vyčerpane. To však neznižuje pocit lásky, ktorý cítite k svojim potomkom.
Ste skvelá mama. Uberte z nárokov a nesnažte sa mať všetko pod kontrolou. Stanovte si hranice, aby ste si vytvorili priestor pre seba. A nebojte sa hovoriť o tom, čím prechádzate.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.