Vaginálna mykóza (kandidóza) je jedna z najčastejších foriem kvasinkových ochorení. Spôsobuje ju kvasinka Candida. Ľahko ju rozoznáte na základe týchto najčastejších príznakov:
-
pálenie a opuch v oblasti vagíny;
-
začervenanie;
-
bolesti pri pohlavnom styku a močení;
-
hustý biely výtok pripomínajúci tvaroh;
-
pocit diskomfortu.
Prečo práve ja?
Kandidóza môže v tehotenstve prekvapiť aj tie ženy, ktoré ju doposiaľ nemali. Súvisí s hormonálnymi zmenami, ako aj s imunitou budúcej matky, ktorá môže byť mierne oslabená. K vzniku mykózy môže prispieť aj užívanie antibiotík, produkty intímnej hygieny, ktoré menia pH pošvy (mydlá, intímne ženské sprchy, parfumované hygienické vložky a pod.), strava s vysokým obsahom cukru, nosenie mokrých plaviek či nevhodnej bielizne.
Vaginálna mykóza väčšinou neohrozí priebeh tehotenstva, no počas pôrodu môže dochádzať k prenosu kvasinkovej infekcie na bábätko. Tá môže u predčasniatok a detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou viesť k vážnejším komplikáciám, a to kvôli nedostatočne vyvinutému imunitnému systému dieťaťa. Našťastie je to veľmi zriedkavé. Vaginálnu mykózu je však dôležité čo najskôr preliečiť.
Zabudnite na babské recepty
Na rôznych fórach nájdete mnoho „zaručených“ receptov na liečbu mykózy, ktoré však dokážu narobiť viac škody než úžitku. Patria medzi ne domáce výplachy pošvy pripravené z byliniek, nanášanie probiotických jogurtov či dokonca zavedenie tampónov namáčaných do jogurtov a podobne. Okrem probiotík si do pošvy zavediete aj tuky, cukry a všetky ostatné ingrediencie uvedené na zložení. Riadiť sa babskými radami obzvlášť počas tehotenstva je naozaj riskantné.
Tip od nás
Aké lieky a liečbu môžete absolvovať v tehotenstve, ak vás trápia migrény?
Toto vám pomôže
-
Bavlnená bielizeň: investujte do kvalitnej tehotenskej bielizne, v ktorej bude môcť vaša pokožka dýchať. Nohavičky a pančušky zo syntetických materiálov len zhoršia priebeh plesňovej infekcie. Ideálne je nosiť bielizeň z bavlny a vyhýbať sa strihom nohavičiek, ktoré uľahčujú prenos baktérií z análneho otvoru do pošvy (tangá).
-
Utierajte a umývajte sa odpredu dozadu: pri použití toalety dbajte o to, aby ste sa utierali správnym smerom. V opačnom prípade zvyšujete riziko prenosu baktérií do pošvy. Ak vás trápi mykóza, miesto parfumovaného toaletného papiera uprednostnite klasiku.
-
Mokré plavky ihneď vymeňte: práve po horúcich letných dňoch strávených pri vode sú vaginálne mykózy ešte častejšie. Mokré prostredie je živnou pôdou pre kvasinky. Nepoužívajte parfumované slipové vložky!
-
Užívajte dostatok probiotík: nájdete ich nielen vo forme výživových doplnkov, ale aj v rôznych druhoch potravín. Pri výbere mliečnych výrobkov však buďte opatrné. Nie všetky sú vhodné pre tehotné ženy.
-
Obmedzte príjem cukru: kvasinky majú rady cukor. Majte to na pamäti vždy, keď budete mať neodolateľnú chuť na sladké.
Keď sa kvasinková infekcia začne hlásiť o slovo, skočte do lekárne. Tam vám najlepšie poradia, ktorý voľnopredajný liek je najlepší pri liečbe mykózy. Ak príznaky neodznejú ani po pár dňoch, vyberte sa za gynekológom. Budúce mamy často prichádzajú do ordinácie práve s týmto chúlostivým problémom. Skúseného lekára to určite neprekvapí.
Zdroje:
HAYLEY, W. (2021). Vaginal Thrush | Symptoms and Treatment. [online]. [cit. 2021-16-09]. Dostupné z: patient.info
KALIA, N., SINGH, J. AND KAUR, M. (2020). Microbiota in vaginal health and pathogenesis of recurrent vulvovaginal infections: a critical review. Annals of Clinical Microbiology and Antimicrobials, 19 (1). [online]. [cit. 2021-16-09]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
RASTI, S., ASADI, M.A., TAGHRIRI, A., BEHRASHI, M. AND MOUSAVIE, G. (2014). Vaginal Candidiasis Complications on Pregnant Women. Jundishapur Journal of Microbiology, 7(2). [online]. [cit. 2021-16-09]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
TAYLOR, R.B. (2021). What Causes Yeast Infections? [online] WebMD. [online]. [cit. 2021-16-09]. Dostupné z: webmd.com
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.