Približne pätine párov však ruže ani čokoláda nepomôžu. Dôvodom je neúprosná diagnóza neplodnosti. „Union zdravotná poisťovňa uhradila za liečbu neplodnosti v roku 2024 viac ako dva milióny eur. Za posledných 10 rokov to bolo 12,5 milióna eur. Príčiny neplodnosti si delia pol na pol muži, aj ženy a tieto problémy začínajú riešiť najčastejšie vo veku 31 rokov,“ prezrádza hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Ako ďalej uvádza, zo zákona má žena nárok na preplatenie troch cyklov umelého oplodnenia a to do dosiahnutia veku 40 rokov. „Naše poistenky, ktoré sa na tento zákrok odhodlajú, majú priemerne 38 rokov a viac. To znamená, že asistovanú reprodukciu skúšajú skôr ako poslednú možnosť, až po menej náročných úkonoch a pokusoch o liečbu vo veku, kedy ešte majú nárok na plnú úhradu z verejného zdravotného poistenia“, hovorí B. Dupaľová Ksenzsighová.
„Ak pár nedokáže splodiť dieťa ani za dvanásť mesiacov, lekár určí diagnózu neplodnosti a ženu, aj muža, odošle na ďalšie odborné vyšetrenia. Sú, samozrejme, aj prípady, kedy netreba čakať až rok a je jasné, že splodiť dieťa bude problém. Asi netreba zdôrazňovať, že pre každý pár je to veľká skúška vzťahu,“ hovorí revízna lekárka Ingrid Dúbravová.
Sú páry, ktoré spoločný problém a trápenie zblíži a ich vzťah sa utuží. Ak sa pre jedného z partnerov stane neplodnosť obsesiou, môže nastať partnerská kríza a vzájomné odcudzenie. V kultúre, ktorá oslavuje rodičovstvo ako vrchol vzťahu, páry čelia neviditeľnému tlaku. Spoločné rozhodnutia o liečbe, bolestivé čakanie na výsledky a emocionálne vyčerpanie sú ich dennou realitou. Napriek tomu, práve v týchto chvíľach mnohí objavia hlbší rozmer svojej lásky. Nie v slovách, ale v každodennom rozhodnutí zostať spolu, v objatiach plných pochopenia a v mlčaní, ktoré nepotrebuje vysvetlenie.
„Vieme, že liečba neplodnosti je náročná nielen psychicky, ale aj finančne. Preto prispievame v rámci nášho benefitu hneď na tri dôležité zdravotné výkony a to sumou až 1 200 eur. Nie je potrebné nás žiadať o predchádzajúci súhlas. Príspevok uhrádzame priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, takže naši poistenci a poistenky doplatia len časť ceny,“ vysvetľuje I. Dúbravová.
Príspevky poskytujeme pri nasledovných výkonoch:
- mikromanipulačná metóda ICSI – príspevok vo výške 200 eur;
- komplexné vyšetrenie spermiogramu – príspevok vo výške 100 eur;
- predimplantačná genetická diagnostika (PGD) – príspevok vo výške 900 eur.
Okrem toho našim poistenkám a poistencom preplácame aj liečbu neplodnosti v zahraničí. Najpopulárnejšie sú centrá asistovanej reprodukcie v Českej republike, konkrétne v Brne.
V prípade plánovaného výkonu IVF (umelého oplodnenia) v inom členskom štáte Európskej únie, musí byť liečba vopred schválená poisťovňou ešte pred začiatkom cyklu, t. j. pred začatím podávania liekov súvisiacich s IVF.
Preplatené môžu byť aj lieky súvisiace s cyklom IVF:
- na základe nami schváleného výkonu IVF;
- poistenke boli predpísané a
- zaplatila ich v inom členskom štáte Európskej únie alebo na Slovensku.