Samozrejme, žiadna žena sa v kontrakciách nezamýšľa nad flexiou a deflexiou hlavičky. Ale zdravotnícky personál by sa teda mal. Pod druhou dobou si mnoho žien predstaví tlačenie. Asi každá žena má obavy z pôrodu, väčšina práve z tejto fázy.
Čo vlastne je tlačenie? Ako hlavička postupuje panvou, tak časom narazí na panvové dno. Vtedy začne mať žena pocit, že potrebuje ísť na stolicu, najprv iba počas kontrakcie. Hlavička ide 2 milimetre dopredu, 1 dozadu (čísla sú vymyslené, ide o princíp). V tejto fáze je dôležité zaujať polohu, aká rodičke vyhovuje, nechať telo, aby robilo svoju prácu, nezadržiavať tlak (nerobiť odpor), ale ani ho nepodporovať (netlačiť aktívne).
Spolupráca je alfa a omega
Pokiaľ má žena epidurálku, môže napriek tomu cítiť tlak. Je veľmi dôležité vedieť, že táto chvíľa príde. Že to pravdepodobne bude bolieť, alebo to bude aspoň nepríjemné. Ženy, ktoré nevedia, čo ich čaká, môžu ľahšie upadnúť do paniky, pritom spolupráca je v tejto fáze kľúčová.
Pokiaľ už nastane aktívne tlačenie, tlačí sa počas kontrakcie. Niektoré ženy nájdu samy svoj spôsob, ktorý funguje, iné potrebujú koučing a vedenie. Pri riadenom tlačení sa tlačí zhruba 2- až 3-krát za kontrakciu pri zadržanom dychu. Keď budete na toalete (na veľkej potrebe), skúste si uvedomiť, čo robíte, ako presne tlačíte. Rovnako sa to deje aj pri pôrode. Ten istý mechanizmus.
Apropo, stolica. Pri pôrode nejaká vyjde, aj napriek prípadnému klystíru. A je to normálne. Pôrodníci a pôrodné asistentky sú zvyknutí a zvyknuté na všetky telesné tekutiny. Píšem to preto, lebo mnoho žien sa bojí zatlačiť – boja sa úniku stolice. Na to sa ale môžete doslova vy…kašľať. Pôrodník (pôrodná asistentka) vidí progres a naviguje ženu. Pôrodník by mal ženu povzbudiť, ak tlačí neefektívne (ona sa vyčerpá a pôrod neprogreduje), upozorniť, že treba nájsť iný spôsob alebo inú polohu.
Ochrana hrádze
V tejto fáze rodička tlačí z celej sily, tu potrebujeme najväčší progres, aký je možný. Pokiaľ už je hlavička väčšou časťou vo vaginálnom vchode (v tomto prípade východe, medicínsky sa vaginálny otvor volá introitus), vtedy vyzveme rodičku, aby pri kontrakcii netlačila, ale predýchavala. Je to preto, lebo musíme brzdiť hlavičku kvôli plynulosti a kvôli minimalizovaniu pôrodného poranenia.
V tomto štádiu môže mať žena pocit, že „ju to roztrhne“, celá hrádza akoby horela. Pôrodník má ženu upokojovať a podporovať v spolupráci. Čo sa týka polohy, odporúča sa taká, aby bola žene pohodlná. Zvislé polohy majú väčšie riziko pôrodných poranení. Takže poloha ideálne taká, aby sa dala chrániť hrádza a brzdiť hlavička.
Chránenie hrádze znamená, že pôrodník (pôrodná asistentka) vytvára dlaňou akoby protitlak. Chrániť sa dá iba hrádza, to, čo sa udeje na krčku, pošve a vulve nevieme ovplyvniť. V našich končinách je mnohoročná tradícia chránenia hrádze, volá sa to „hands on“ („ruky na“). V našich učebniciach sa to považuje za samozrejmosť. Až na jednom medzinárodnom workshope o obstructed labour (počas mojich začiatkov) som sa dozvedela, že existuje aj „hands off“. V rôznych častiach sveta existujú rôzne pravidlá. Viaceré štúdie potvrdili výhody chránenia hrádze.
Tip od nás
Ako sú práva žien a detí rešpektované počas pandémie v slovenských pôrodniciach? Prečítajte si v našom článku!
Po pôrode na brucho, ak si to matka želá
Pôrod neznamená iba dostať dieťa von, je nevyhnutné myslieť aj na to, že chceme, aby sa dieťa malo dobre, no rovnako aj mama. V tejto chvíli a aj v budúcnosti. Rodička bude žiť so svojím panvovým dnom a so svojimi zvieračmi do konca života, preto by sme sa mali snažiť minimalizovať prípadné škody.
Dôležité je chrániť hrádzu nielen počas pôrodu hlavičky, ale aj pri pôrode ramienok, často je to spodné ramienko, ktoré spôsobí jej roztrhnutie.
Po pôrode patrí dieťa na brucho, ak si to rodička želá. Väčšina žien chce ihneď bábätko na hruď, sú však ženy, ktoré nechcú, a keďže je to ich telo a ich dieťa, je potrebné to rešpektovať. Druhá doba pôrodná sa končí vo chvíli, keď je dieťa vonku.
Stretla som sa s tým, že mnoho žien sa pred pôrodom najviac bojí tlačenia, ale po pôrode povedali, že to vôbec nebolo také zlé, že čakali horšie. Sú rodičky, ktoré povedia konečne!, keď sa ide tlačiť, pretože to je časť, ktorá sa dá najviac ovplyvniť vlastnou vôľou.
Vo väčšine prípadov je pôrod úžasný okamih. Pre rodičov, bábätko, ale aj personál. Šťastie a radosť sú také intenzívne, že sú takmer hmatateľné. Z tohto vie čerpať do života naozaj každý. Práve pre toto milujem pôrodníctvo – možnosť byť súčasťou týchto chvíľ.
Autorka: MUDr. Denisa Marcišová
Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.
“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.