1. Nórsko: Veľká noc v znamení krimi príbehov (Påskekrim)
Viete si predstaviť Veľkú noc strávenú s napínavým detektívnym románom v ruke? V Nórsku ide o dlhoročnú tradíciu zvanú „påskekrim“. Počas veľkonočných sviatkov celá krajina žije krimi románmi a televíznymi seriálmi. Pripadá vám to zvláštne?
Tento zvyk siaha až do 20. rokov minulého storočia, kedy vydavateľstvo Gyldendal uviedlo na trh detektívku špeciálne načasovanú na Veľkú noc. Odvtedy sa nórske rebríčky bestsellerov na Veľkú noc pravidelne plnia novými krimi príbehmi.
Rodiny trávia spoločný čas lúštením záhad fiktívnych zločinov. Je to nevšedný spôsob, ako si spestriť veľkonočné dni popri tradičnejších zvykoch. No ak nepatríte medzi knihomoľov, veľa zábavy od påskekrimu nečakajte.
Cestujte poistení doma aj v zahraničí.
Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online.
2. Cyprus: Veľkonočné vatry
Na Cypre to v priebehu Veľkej noci vedia roztočiť. Na Veľkonočný pondelok sa celá krajina zmení na miesto žiarivých ohňov. Obce a mestá súperia, kto postaví najvyššiu a najkrajšiu vatru z dreva zbieraného celé týždne.
Vatry symbolizujú víťazstvo svetla nad tmou a verí sa, že pomáhajú zbaviť komunitu zlých duchov. Okolo ohňov sa stretávajú rodiny a priatelia pri hudbe, tanci a hostinách.
Večer sa vatry slávnostne zapália a prinesú ohromujúci pohľad na more plameňov a svetla na rozlúčku so zimou.
Nezabudnite: Prečo sa vám oplatí myslieť na poistenie počas veľkonočného cestovania?
3. Bermudy: Pestrofarebná šou šarkanov
Veľký piatok na Bermudách patrí jedinečnému zvyku – púšťaniu farebných šarkanov. Tradícia sa zrodila vďaka príbehu istého britského učiteľa, ktorý využil šarkana v tvare kríža na ilustrovanie Kristovho nanebovstúpenia.
Šarkany všetkých tvarov, farieb a vzorov, symbolizujúce zmŕtvychvstanie a domáci i turisti majú úchvatný zážitok a zábavu. Vietor na plážach unáša šarkany vysoko a nesie so sebou i želania a modlitby miestnych.
4. Taliansko: Ohňostroj na kolesách vo Florencii
Jednou z najdramatickejších veľkonočných osláv je Scoppio del Carro (výbuch voza) vo Florencii. Na Veľkonočnú nedeľu sa voz ozdobený ohňostrojom ťahaný volmi prevezie ulicami mesta až pred katedrálu Santa Maria del Fiore.
Počas omše sa pomocou umelej „holubice“ zapáli ohňostroj na voze, ktorý má priniesť šťastie a dobrú úrodu. Pôvod tradície siaha do 11. storočia a dnes je to veľkolepá šou plná hudby, sprievodov a skvelej atmosféry. Výbuch voza je pre miestnych symbol požehnania a radosti zo života.
5. Španielsko: Pôsobivé procesie počas Svätého týždňa (Semana Santa)
Semana Santa, Svätý týždeň pred Veľkou nocou, prináša do španielskych miest ako Sevilla či Malaga nezabudnuteľné procesie. Náboženské bratstvá kráčajú ulicami v tradičných rúchach a nesú prepracované sochy Panny Márie a Krista za zvukov posvätnej hudby a bubnov.
Procesie sú silným prejavom viery a kultúrnej identity a mnohí ich považujú za formu pokánia. Najmä v Seville majú sprievody ohromnú dĺžku a sledujú ich davy ľudí z celého sveta. Emócie cítiť najmä keď účastníci nesú sviečky či kráčajú bosí.
Tip na článok: Čo si môžete zobrať do lietadla + čo robiť v prípade straty kufra
6. Francúzsko: Tiché zvony a hľadanie čokoládových vajíčok
Vo Francúzsku má Veľká noc osobitné čaro. Od Veľkého piatka do Veľkonočnej nedele zvony v kostoloch mlčia, údajne odlietajú do Ríma smútiť nad Kristovou smrťou. Legenda vraví, že sa na Veľkonočnú nedeľu vrátia a donesú deťom darčeky, najmä čokoládové vajíčka ukryté v záhradách a parkoch.
Hľadanie krásne zdobených vajíčok je obľúbená zábava pre celé rodiny a Slovákom bude o možno niečo bližšie ako zvyklosti spomenuté v predchádzajúcich riadkoch.
7. Nemecko: Veľkonočné ohne víťazstva svetla nad tmou (Osterfeuer)
Veľkonočná nedeľa v Nemecku sa nesie v znamení veľkých ohňov „osterfeuer“, hlavne na vidieku. Ohne symbolizujú triumf svetla nad temnotou, koniec zimy a príchod jari. Ľudia sa zhromaždia okolo vysokánskych vatier, spievajú, hodujú a tešia sa zo spoločnosti.
Tradícia veľkonočných ohňov má hlboké kultúrne a náboženské korene, pôvodne mala zbaviť krajinu zlých síl a očistiť ju.
Dnes je to hlavne sociálna udalosť, kde sa ako turisti môžete stretnúť s komunitou mladých i starých. V niektorých regiónoch môžete byť svedkami toho, ako deti pre šťastie preskakujú plamene.
8. Etiópia – Fasika plná spevu, tanca a úprimnej radosti
Miestna ortodoxná cirkev slávi Veľkú noc (Fasika) ako najvýznamnejší sviatok roka. Predchádza jej prísny 55-dňový pôst, počas ktorého sa veriaci zriekajú mäsa a mliečnych výrobkov. O to bujarejšia je potom veľkonočná hostina.
Na slávnostných stoloch nesmie chýbať pikantný kurací prívarok doro wat s kysnutými plackami indžera.
Samozrejmosťou sú nočné bohoslužby v chrámoch, kde sa rozliehajú sa spevy a tancuje sa až do rána. Zaujímavé sú oslavy v skalnom meste Lalibela s chrámami vytesanými v skale, kam prúdia tisíce pútnikov.
9. Veľkonočný ostrov (Rapa Nui), Čile – Tapati festival a tajomné moai
Počas sviatkov tu ožívajú staré polynézske zvyky spojené so spomienkami na predkov. Okolo Veľkej noci sa tu často koná slávny festival Tapati, sviatok hrdosti a umenia pôvodných obyvateľov Rapa Nui.
Turistov uchvátia pestrofarebné tanečné vystúpenia, súťaže v tradičných športoch ako hod oštepom, ale aj komorné stretnutia s miestnymi. Veľkonočná nedeľa začína kostolnou omšou, po ktorej nasledujú rodinné hostiny s tradičnými špecialitami z tara či čerstvých rýb. Fascinujúca Veľká noc na „konci sveta“ určite nezostane bez hlbokého zážitku.
10. Maldivy – Veľká noc v tropickom raji
Hoci sú Maldivy prevažne moslimskou krajinou, cestovný ruch sem privial i štýlové oslavy kresťanskej Veľkej noci. Luxusné rezorty lákajú náročných hostí na slávnostné bohoslužby a brunche na pláži, hľadanie vajíčok v tropickej záhrade či romantické rituály pri západe slnka.
Aby Veľká noc v zahraničí neskončila fiaskom, držte sa týchto pravidiel
- Rezervujte včas – Veľká noc je obľúbené obdobie cestovania, preto si ubytovanie a letenky zabezpečte čo najskôr.
- Citlivosť k miestnej kultúre – V krajinách, kde má Veľká noc hlboko duchovný rozmer, rešpektujte miestne zvyky a tradície. Zistite si vopred požiadavky na oblečenie či správanie sa v chrámoch a na posvätných miestach.
- Sviatočná prevádzka – Niektoré obchody, reštaurácie či služby zvyknú mať obmedzené otváracie hodiny alebo môžu byť zatvorené úplne, hlavne v menších mestách a odľahlejších oblastiach. Naplánujte si preto program s ohľadom na tieto okolnosti.
- Kvalitné cestovné poistenie – Myslite na to, že liečba v zahraničí môže byť poriadne drahá. Preto si pred odchodom vyberte spoľahlivé cestovné poistenie, ktoré pokryje prípadné zdravotné problémy, úrazy, stratu batožiny či zrušenie cesty.
Ako ste sa rozhodli stráviť tohtoročnú Veľkú noc? Ostanete verní tradíciám alebo vás vábia oslavy iných kultúr? V každom prípade si dajte pozor na bezpečnosť.