Zanedbané zuby spôsobujú rôzne zdravotné ťažkosti. Zápal z ústnej dutiny sa nám ľahko dostane do inej časti tela a narobí problémy. Okrem každoročných preventívnych prehliadok by sme si preto mali vyhradiť čas aj na pravidelnú dentálnu hygienu. So zubmi sa jednoducho neoplatí hazardovať.
Správna dentálna hygiena
Pravidelným a správnym čistením zubov predchádzame vzniku kazov a zápalov ďasien. Zuby by sme si mali umývať minimálne 2x denne – ráno a večer, vždy niekoľko minút po jedle. Vymedzme si na to čas, veď ide len o minúty.
Zubná kefka odstraňuje povlak a zvyšky jedla, no neporadí si so všetkým. Mali by sme používať aj medzizubnú kefku a dentálnu niť, inak si zuby neumyjeme dôkladne. Ráno stačí umyť zuby len zubnou kefkou, ale najdôležitejšie je precízne večerné čistenie.
Počas umývania sledujeme všetky zmeny v dutine a prípadné krvácanie, ktoré je predzvesťou parodontitídy. Neuspokojujeme sa s používaním zubných pást, ktoré nám ukazujú v reklame ako veľkú pomoc pri parodontitíde. Tieto zubné pasty síce zastavia samotné krvácanie, ale neodstránia jeho pravú príčinu!
Ročne by sme mali absolvovať 2x preventívnu prehliadku u zubára a 2x ošetrenie u profesionálneho dentálneho hygienika.
Dentálna hygiena u novorodencov
Bábätká majú čistú ústnu dutinu, kým to sami nepokazíme. Nikdy neoblizujeme cumlík ani lyžicu, ktorou kŕmime dieťa. V období dojčenia dbáme o zvýšenú hygienu prsníka. Ak sme prechladnutí alebo máme infekciu, dieťa nebozkávame na ústa.
Detské zubné kefky umiestňujeme mimo našich kefiek. Vyhradzujeme im samostatné miesto.
Prvé zúbky
Deťom začíname čistiť zuby hneď po ich prerezaní. A ako vyzerajú správne detské kefky? Určite by to nemali byť príliš jemné a mäkké kefky. Tu robia rodičia často chybu. O správnom tvare kefky sa poraďte s detským zubárom, ktorý vám poradí aj veľkosť a hustotu štetín. Silikónové náprstky, vatové gázy ani silikónové kefky nedokážu detské zuby dobre vyčistiť.
Takisto buďme opatrní pri nočnom jedení – či už pri dojčení alebo prikrmovaní. Približne po roku od prerezania prvého zuba nočné jedenie nevadí, no potom by malo dieťa zaspávať s umytými zubami a s takými sa aj zobudiť. Úplnou samozrejmosťou je vylúčenie cukrom ochutených jedál a nápojov (medové čaje, džúsy a pod.).
Dentálna hygiena u detí a tínedžerov
Pri škôlkaroch dávame pozor na ich typické zlozvyky. O čo konkrétne ide? Menšie deti si zanášajú do ústnej dutiny škodlivé baktérie, keď olizujú hračky, cmúľajú si prsty, alebo si dávajú do úst predmety, ktoré už takto „použil“ niekto iný.
V období vymieňania mliečnych zubov za trvalé kupujeme zubné pasty s fluórom. Aj starším deťom treba s umývaním zubov pomáhať. Zhruba do veku 12 rokov asistujeme pri dočisťovaní zubov pomocou nite a jednozväzkovej kefky. To sú základní pomocníci v dôkladnom čistení. Váš zubár určí, čo z toho vaše dieťa potrebuje.
No a pri tínedžeroch tiež musíme dávať pozor na pravidelné umývanie zubov. Rovnako ich nepodporujeme v jedení sladkostí. Deti do 18 rokov majú nárok na 2 preventívne prehliadky ročne.
Dentálna hygiena u tehotných žien
V tehotenstve sa môže zhoršiť stav zubov i ďasien. Gravidná žena by mala navštíviť zubára 2x.
Dentálna hygiena v ordinácii
Každý z nás by mal 2x ročne absolvovať dentálnu hygienu u odborníka. Ten skontroluje, či sa staráme o zuby správne, prípadne nám ukáže, kde robíme chyby. Odborník kontroluje nielen zuby a ďasná, ale aj jazyk či sánku, odstráni tiež zubný kaz. Na záver zuby ošetrí fluoridovým prípravkom.
V prípade záujmu môžete absolvovať aj nadštandardnú formu ošetrenia – bielenie zubov.
Správna technika umývania zubov
Jazyk vám napovie, či ste si zuby umyli dohladka. Existujú rôzne techniky čistenia zubov. Inak by si mal čistiť zuby pacient s parodontitídou, inak človek s obnaženými krčkami, inak dieťa s mliečnym chrupom. Na každú techniku potrebujete aj inú kefku. Ošetrujúci lekár alebo hygienik by mal každému pacientovi ukázať, ktorý spôsob čistenia je preňho ten pravý.
Koľko zubnej pasty používať pri umývaní zubov?
Pri správnom umývaní zubov nepotrebujeme veľa zubnej pasty – viac-menej ide o kozmetický doplnok. Dôležitejšia je správna technika. U 3-ročných detí stačí kefku „pošpiniť“ pastou.
Do 6 rokov sa odporúča veľkosť šošovice, nad 6 rokov veľkosť hrášku. Správny pomer pasty ukazujú aj značky na štetinkách, ktoré sú farebne odlíšené.
Pomôcky pri dentálnej hygiene:
- zubná kefka s rovnomernými mäkkými štetinkami (alebo sonická kefka),
- jednozväzková zubná kefka,
- medzizubná kefka,
- dentálna niť,
- zubná pasta (jej zloženie preberte so zubárom),
- ústna voda,
- škrabka na jazyk.
Čo hrozí pri nedostatočnej zubnej hygiene:
- zubné kazy,
- zápaly ďasien,
- parodontitída – jej neliečenie spôsobuje vypadávanie zubov,
- zápach z úst,
- iné zdravotné problémy.
Využite stoeurový príspevok od Union zdravotnej poisťovne
Union zdravotná poisťovňa dáva svojim poistencom 100 EUR ročne na ošetrenie zubov. Touto sumou môžete pokryť rôzne ošetrenie, ako napríklad plombovanie alebo dentálnu hygienu. Nárok na príspevok majú všetci poistenci. Pri deťoch stačí, ak je poistencom Union zdravotnej poisťovne ich zákonný zástupca, alebo ak má aspoň podanú prihlášku.
Tento príspevok môžete uplatniť u akéhokoľvek zubára, ktorý má platnú zmluvu s Union zdravotnou poisťovňou. V prípade dentálnej hygieny však postačí, ak má stomatológ / hygienik štatút poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Ako požiadať o príspevok na zuby?
Žiadosť o príspevok sa podáva cez online pobočku. O príspevok môžete požiadať do 90 dní od daného ošetrenia. Podmienkou je, aby ste mali v predchádzajúcom kalendárnom roku absolvovanú preventívnu prehliadku. Po podaní žiadosti zaháji poisťovňa konanie.
O príspevky nemusíte žiadať naraz
Ak počas roka podstúpite viacero zákrokov, môžete podať niekoľko žiadostí, ktoré však nesmú presiahnuť celkovú výšku 100 EUR. Poisťovni musíte preukázať oficiálny doklad o zaplatení, preto si všetky účty starostlivo odkladajte.
Ak počas 12 mesiacov nevyužijete celý stoeurový kredit, nemôžete ho presunúť do nasledujúceho kalendárneho roka. Preto neváhajte a využite ho čo najskôr!
Užitočné informácie o prevencii sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Slovenský pacient. Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Kasajová, primárka Stomatologického centra MySmile.